Mobil místo klíče? Nic není nemožné, ukázal veletrh CeBIT

Hannover - Letošní veletrh výpočetní a telekomunikační techniky CeBIT cílí hlavně na byznys kolem sdílení informací a služeb. Představeny byly také mobilní aplikace, díky nimž je možné otevřít telefonem byt nebo prostřednictvím fotografie zjistit kalorie vystaveného zboží. K vidění je rovněž první chytrý telefon zabezpečený před odposloucháváním nebo napadením hackery. Největší přehlídka svého druhu na světě, kterou hostí německý Hannover, hlásí ale méně vystavovatelů, dorazilo jich jen kolem čtyř tisíc.

„Každý má dnes smartphone, tak proč bychom měli u sebe nosit různé klíče,“ popsal nadneseně hlavní myšlenku projektu Key2Share Ahmad-Reza Sadeghi z německého výzkumného institutu Frauenhofer. Ten ve spolupráci se společností Bosch vyvinul aplikaci, která bude umožňovat uživatelům pouhým přiložením mobilu ke dveřím se speciálním zámkem otevřít si byt, auto, kancelář nebo třeba trezor. 

Využívá technologie NFC (Near Field Communication) vysílající vlny na krátkou vzdálenost. Virtuální klíč bude možné pomocí e-mailu, SMS nebo skenovacího kódu předávat i dalším osobám a určovat, jak dlouho s ním smějí disponovat. Jeho uplatnění institut vidí například v hotelnictví. Při ztrátě či odcizení telefonu půjde jednoduše digitální klíč zablokovat.

Jak se zbavit stresu? Poradí nová mobilní aplikace 

Tým vývojářů koncernu IBM v izraelské Haifě pod vedením Amnona Ribaka připravil zase pro telefony a počítačové tablety rádce při nakupování, kterému bude stačit snímek zboží z regálu a porovná je podle různých kritérií. Vyhledat výrobek obsahující nejméně kalorií tak bude jednoduché. Společnost Deutsche Telekom pak přichystala aplikaci nazvanou Stresový manažer. Ta z hlasu uživatele pozná, v jakém vnitřním napětí se nachází, a navrhne mu možnosti, jak se ho zbavit.

Veletrh CeBIT - ukázky nových mobilních aplikací
Zdroj: ČT24/ČTK/AP

Na přehlídce jsou k vidění nejen prakticky všechny výrobky digitálního průmyslu, ale i celá technologická řešení pro firmy. Za hlavní téma letos organizátoři vybrali takzvanou ekonomii sdílení. Tento princip se uplatňuje například v hudebních databankách typu iTunes nebo ve webových encyklopediích. „Jde o sdílení informací, zdrojů, věcí nebo infrastruktur, díky kterému je možné snižovat náklady a zvyšovat efektivitu,“ konstatoval mluvčí veletrhu Hartwig von Sass.  

Silnou pozici má letos Polsko

Na veletrhu zastupuje Polsko přes 150 firem, které chtějí v Německu získat hlavně nové obchodní kontakty. „Naše silné zastoupení tady na veletrhu je bezpochyby šance pro celé Polsko. Je to příležitost i pro zahraniční partnery, aby získali informace o úrovni IT sektoru v naší zemi. Řekl bych, že informatika v Polsku je svým způsobem neobjevený poklad v Evropě. To vidím jako velkou výhodu pro potenciální investory,“ podotkl polský premiér Donald Tusk. 

Německá kancléřka Angela Merkelová zdůraznila, že Polsko je v oblasti IT „velmi inspirující zemí“. „Každý rok z tohoto oboru promuje 10 tisíc studentů a také je průkopníkem technologie cloud computing. Je pro nás proto ve výpočetní technice zdravou konkurencí. CeBIT je přehlídkou toho všeho a myslím, že letošní ročník se vydaří,“ řekla k události kancléřka. 

Letošní veletrh CeBIT zacílil na sdílení informací (zdroj: ČT24)

Přestože se počet vystavovatelů už několik let snižuje, je jich na veletrhu přes čtyři tisíce ze sedmdesáti zemí - mezi nimi i osm zástupců z České republiky. Důvody tak malé účasti vidí někteří čeští zástupci v zastavení finanční podpory od státu. Dotace na představení se na tomto stále prestižním fóru proto hledají jinde.
   
„Několik posledních let existovala podpora od Hospodářské komory v rámci projektu Evropské unie. Dnes tato podpora není, tudíž je spousta firem, které by se třeba rády prezentovaly, ale nedosáhnou na to finančně,“ řekl Petr Vodička, obchodní ředitel telekomunikační společnosti Alcoma, která se veletrhu účastní od roku 2009.

Pořadatelé očekávají, že do soboty si poslední novinky přijde prohlédnout víc než 300 tisíc návštěvníků.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Paliva dál zdražují. Benzin o padesátník, nafta o 65 haléřů

Pohonné hmoty dál zdražily o desítky haléřů, tempo růstu cen v uplynulém týdnu zrychlilo. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 36,74 koruny, před týdnem byl o 53 haléřů levnější. Nafta je dražší o 65 haléřů, za litr teď řidiči dají průměrně 36,15 koruny, vyplývá z údajů společnosti CCS, která ceny paliv sleduje. Benzin byl naposledy dražší loni na začátku září, nafta loni v polovině srpna. Růst cen bude podle analytiků pokračovat i v příštích dnech.
07:35Aktualizovánopřed 9 mminutami

Podnikatelé od Trumpa očekávají náskok v AI, obchodní válku ne

Donald Trump opět úřaduje v Bílém domě a strhává na sebe pozornost celého světa. Ve středu pohrozil Rusku sankcemi, pokud se brzy nedomluví s Ukrajinou na příměří. Číně vyhrožuje cly, ekonomických dopadů se obává i Evropa. O možných dopadech Trumpova prezidentství na ekonomiku a náskoku USA v oblasti umělé inteligence hovořili v Událostech, komentářích podnikatelé Zbyněk Frolík, Dalibor Dědek a ředitel asociace obranného průmyslu Jiří Hynek.
před 2 hhodinami

Obce mohou kvůli malé vytíženosti přijít o výdejní boxy, někde zřizují vlastní

Úsobrno na Blanensku přijde o jediný výdejní box, který v obci je. Provozovatel ho zruší kvůli malé vytíženosti. Takových míst je v Česku několik. Řešením mohou být obecní doručovací schránky. Nově je zřizují hlavně menší obce, ve kterých boxy doručovacích firem zcela chybějí. Obecních boxů vzniklo už několik desítek, vyjdou na dvě stě tisíc korun a víc.
před 3 hhodinami

Firmy vyhlížejí, zda Trump zavede další cla. Část by mohla přesunout výrobu

Řada českých podniků po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu už předpokládá, že dojde k uvalení nových cel, případně zvýšení těch aktuálně platných. Pro evropskou ekonomiku by to podle nich byl problém. Některé firmy pak přiznávají, že by v takovém případě přemístily výrobu právě do Spojených států.
před 14 hhodinami

Trump bude chtít Americe vrátit ztracený respekt, říká Topolánek

Nový americký prezident Donald Trump bude chtít podle bývalého předsedy vlády Mirka Topolánka vrátit Spojeným státům částečně ztracený respekt. „Amerika ten respekt částečně ztratila za Baracka Obamy a nepochybně i za Joea Bidena,“ sdělil Topolánek v Interview ČT24. Trump podle něho určitě neopustí svoji základní myšlenku, kterou je heslo „America first“. To, co nový prezident USA říká, je podle bývalého českého premiéra třeba brát velmi vážně. „Trump je člověk z byznysu, je významně transakční a je to dobrý vyjednávač,“ míní Topolánek.
před 15 hhodinami

Polské nábytkářství zažívá krizi, sektor opustily desetitisíce lidí

Polský nábytkářský sektor, jeden z největších na celém světě, čelí hluboké krizi. Jen vloni ho muselo opustit dvacet tisíc zaměstnanců. Na vině jsou vysoký kurz zlotého, ceny energií, ale také obcházení evropských sankcí ze strany ruských firem.
včera v 07:00

Lidí v exekuci nadále ubývá

Počet lidí v exekuci loni meziročně klesl o více než třicet tisíc. Loni tak bylo zatíženo exekucí přibližně 615 tisíc lidí. Vyplývá to z nejnovějších dat Institutu prevence a řešení předlužení. Dlužníků přitom ubývá dlouhodobě. Hlavními důvody snižujícího se množství exekucí jsou postupné právní úpravy a proces oddlužení, díky kterému se každý rok zbaví exekuce desítky tisíc lidí.
včera v 06:30

Podnikatelé prezidenta Trumpa obklopují z oportunismu, míní Koubský

Vztah nového amerického prezidenta Donalda Trumpa a miliardáře Elona Muska, který povede úřad pro efektivitu, komentoval v pořadu 90' ČT24 redaktor Deníku N Petr Koubský. Podle něj je vztah obou mužů těžko odhadnutelný, protože oba jsou velmi nepředvídatelní, rychle se rozhodují a „často velmi zvláštně.“ Trumpovo obklopení podnikateli z technologického světa Koubský vnímá jako jejich snahu zajistit si přízeň vlády kvůli státním zakázkám.
včera v 06:15
Načítání...