Místo Zemanových cest by se mohla platit protidrogová politika

Praha - Poslanci pustili do třetího čtení zákon o státním rozpočtu na příští rok. Navrhli přesuny peněz uvnitř rozpočtu za 3,5 miliardy korun. Jedná se například o filmové pobídky, program Evropské kosmické agentury nebo regionální školství. Vláda se ke změnám staví odmítavě. O všech návrzích a rozpočtu samotném budou poslanci rozhodovat ve středu 10. prosince.

Události: Rozpočet prošel druhým čtením (zdroj: ČT24)

O 1,5 milionu korun z rozpočtu na zahraniční cesty by mohl přijít prezident Miloš Zeman. Poslanci z klubu TOP 09 a Starostů Markéta Adamová a Jiří Koubek mu je chtějí odebrat a dát je ministerstvu školství na protidrogovou politiku. Zdůvodnili to tím, že Zeman při zahraničních cestách hájí pouze své vlastní názory, které nejsou v souladu s vládní zahraniční politikou, a proto nepovažují navržený objem peněz za přiměřený.

Místopředsedkyně sněmovny Jaroslava Jermanová (ANO) chce zase přesunout 300 milionů na filmové pobídky. Vladislav Vilímec (ODS) chce přidat sto milionů na základní a mateřské školy. Hned čtyři poslanci chtějí přidat 355 milionů ministerstvu dopravy na poplatky za programy Evropské kosmické agentury (ESA).

Poslanec Úsvitu David Kádner navrhl přesunout 495 milionů korun z příjmů ministerstva průmyslu do Všeobecné pokladní správy. Reagoval tak na skutečnost, že ministerstvo tyto příjmy započítalo jako vyšší výnos z poplatků za těžbu surovin, ale související legislativa ještě ani neprošla vládou a není platná. Martin Novotný (ODS) vznesl obdobný návrh, ale v objemu 500 milionů korun.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) na to konto poznamenal, že výnos z dobývaných nerostů lze zvýšit pouze vyhláškou; není k tomu tedy zapotřebí změna zákona. Vyhláška se podle něj změní k 1. červenci příštího roku.

Poslanecká směmovna
Zdroj: Michal Doležal/ČTK

Rozpočtový výbor už ve druhé polovině listopadu doporučil přesunout v rozpočtu celkem 1,9 miliardy korun. Navrhl například přidat miliardu korun na podporu sportu, další peníze chce přidat i ministerstvu kultury. Dále navrhl přesunout 180 milionů korun z rozpočtové rezervy na krytí vyšších platů ústavních činitelů, soudců a státních zástupců. Nedohodl se naopak na navýšení peněz pro vědu. Podle opozice jsou změny nesystémové.

Listopadové návrhy podle rozpočtového výboru:

FESTIVALY: 44,185 mil. Kč navíc na podporu hudebních festivalů (Pražské jaro 17 mil. Kč, Mezinárodní hudební festival Český Krumlov 8,07 mil. Kč, Smetanova Litomyšl 5,915 mil. Kč, Dvořákova Praha 5 mil. Kč., České doteky hudby 3,5 mil. Kč, Struny podzimu 3 mil. Kč, Janáčkův máj 1,7 mil. Kč)

KULTURNÍ INSTITUCE: 30 mil. Kč navíc pro Národní památkový ústav, 48 mil. Kč navíc pro Národní galerii, 58 mil. Kč navíc na platy v Národním divadle

PAMÁTKY: 400 mil. Kč navíc na záchranu a obnovu kulturních památek (v rozpočtu ministerstva kultury a ministerstva pro místní rozvoj)

SPORT: 1 miliarda navíc pro podporu sportu (500 mil. Kč všeobecná sportovní činnost, 300 mil. Kč investice, 200 mil. Kč sportovní reprezentace)

Vláda ovšem poslanecké návrhy na přesuny peněz odmítla. „Myslím si, že ten rozpočet představuje maximum možného. Nevidím důvod, proč bychom teď měli řešit nějaké zásadní změny v jednotlivých kapitolách,“ prohlásil ministr financí Babiš.

Příjmy, výdaje a schodek schválili poslanci už v prvním čtení v říjnu. Navržený schodek má proti letošnímu schválenému deficitu klesnout o 12 miliard korun na 100 miliard. Šéf státní kasy už dříve připustil, že výsledný schodek může být nižší. Také letos očekává pokles schodku až na 80 miliard korun.

Pravice: Vláda nepodporuje, ale přerozděluje

Debatu doprovázela tradiční kritika z řad opozice. Exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) o rozpočtu mimo jiné řekl, že sleduje velmi špatnou a pro budoucnost škodlivou rozpočtovou politiku. Nešetří s běžnými výdaji, neuvolňuje peníze na investice a zanedbává vědu i výzkum.

Obdobně se vyjádřil také předseda ODS Petr Fiala. „Například v roce 2013, tedy v době, kdy jsme měli ekonomické potíže, vláda investovala zhruba 100 miliard korun. A teď, v době, kdy ekonomika roste nahoru, vláda investuje 75 miliard korun. To jsou jasná čísla, která ukazují, že rozpočet není ani prorůstový, ani proinvestiční, ale je přerozdělovací,“ míní Fiala.

Občanským demokratům se nelíbilo ani navýšení platů na Úřadu vlády. Premiér Bohuslav Sobotka ho hájil posílením úseku místopředsedy vlády pro vědu a inovace. Sociální demokrat Václav Votava (ČSSD) poslancům ODS připomněl 90. léta a vlády Václava Klause. „Chcete-li někoho peskovat, tak si taky trošku oživte paměť,“ vzkázal jim.

Předseda Úsvitu Tomio Okamura postrádá v rozpočtu dlouhodobou vizi k vyrovnanému rozpočtu a plán úspor v obsluze státu. Za zásadní slabinu považuje, že se nešetří v době, kdy se ekonomice daří. Podotkl však, že rozpočet má i kladné stránky.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Paliva dál zdražují. Benzin o padesátník, nafta o 65 haléřů

Pohonné hmoty dál zdražily o desítky haléřů, tempo růstu cen v uplynulém týdnu zrychlilo. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 36,74 koruny, před týdnem byl o 53 haléřů levnější. Nafta je dražší o 65 haléřů, za litr teď řidiči dají průměrně 36,15 koruny, vyplývá z údajů společnosti CCS, která ceny paliv sleduje. Benzin byl naposledy dražší loni na začátku září, nafta loni v polovině srpna. Růst cen bude podle analytiků pokračovat i v příštích dnech.
07:35AktualizovánoPrávě teď

Podnikatelé od Trumpa očekávají náskok v AI, obchodní válku ne

Donald Trump opět úřaduje v Bílém domě a strhává na sebe pozornost celého světa. Ve středu pohrozil Rusku sankcemi, pokud se brzy nedomluví s Ukrajinou na příměří. Číně vyhrožuje cly, ekonomických dopadů se obává i Evropa. O možných dopadech Trumpova prezidentství na ekonomiku a náskoku USA v oblasti umělé inteligence hovořili v Událostech, komentářích podnikatelé Zbyněk Frolík, Dalibor Dědek a ředitel asociace obranného průmyslu Jiří Hynek.
před 2 hhodinami

Obce mohou kvůli malé vytíženosti přijít o výdejní boxy, někde zřizují vlastní

Úsobrno na Blanensku přijde o jediný výdejní box, který v obci je. Provozovatel ho zruší kvůli malé vytíženosti. Takových míst je v Česku několik. Řešením mohou být obecní doručovací schránky. Nově je zřizují hlavně menší obce, ve kterých boxy doručovacích firem zcela chybějí. Obecních boxů vzniklo už několik desítek, vyjdou na dvě stě tisíc korun a víc.
před 3 hhodinami

Firmy vyhlížejí, zda Trump zavede další cla. Část by mohla přesunout výrobu

Řada českých podniků po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu už předpokládá, že dojde k uvalení nových cel, případně zvýšení těch aktuálně platných. Pro evropskou ekonomiku by to podle nich byl problém. Některé firmy pak přiznávají, že by v takovém případě přemístily výrobu právě do Spojených států.
před 14 hhodinami

Trump bude chtít Americe vrátit ztracený respekt, říká Topolánek

Nový americký prezident Donald Trump bude chtít podle bývalého předsedy vlády Mirka Topolánka vrátit Spojeným státům částečně ztracený respekt. „Amerika ten respekt částečně ztratila za Baracka Obamy a nepochybně i za Joea Bidena,“ sdělil Topolánek v Interview ČT24. Trump podle něho určitě neopustí svoji základní myšlenku, kterou je heslo „America first“. To, co nový prezident USA říká, je podle bývalého českého premiéra třeba brát velmi vážně. „Trump je člověk z byznysu, je významně transakční a je to dobrý vyjednávač,“ míní Topolánek.
před 14 hhodinami

Polské nábytkářství zažívá krizi, sektor opustily desetitisíce lidí

Polský nábytkářský sektor, jeden z největších na celém světě, čelí hluboké krizi. Jen vloni ho muselo opustit dvacet tisíc zaměstnanců. Na vině jsou vysoký kurz zlotého, ceny energií, ale také obcházení evropských sankcí ze strany ruských firem.
včera v 07:00

Lidí v exekuci nadále ubývá

Počet lidí v exekuci loni meziročně klesl o více než třicet tisíc. Loni tak bylo zatíženo exekucí přibližně 615 tisíc lidí. Vyplývá to z nejnovějších dat Institutu prevence a řešení předlužení. Dlužníků přitom ubývá dlouhodobě. Hlavními důvody snižujícího se množství exekucí jsou postupné právní úpravy a proces oddlužení, díky kterému se každý rok zbaví exekuce desítky tisíc lidí.
včera v 06:30

Podnikatelé prezidenta Trumpa obklopují z oportunismu, míní Koubský

Vztah nového amerického prezidenta Donalda Trumpa a miliardáře Elona Muska, který povede úřad pro efektivitu, komentoval v pořadu 90' ČT24 redaktor Deníku N Petr Koubský. Podle něj je vztah obou mužů těžko odhadnutelný, protože oba jsou velmi nepředvídatelní, rychle se rozhodují a „často velmi zvláštně.“ Trumpovo obklopení podnikateli z technologického světa Koubský vnímá jako jejich snahu zajistit si přízeň vlády kvůli státním zakázkám.
včera v 06:15
Načítání...