Kypru se propadl rating o dva stupně

Nikósie - Mezinárodní ratingová agentura Moody's snížila hodnocení úvěrových závazků Kypru o dva stupně na známku A2. Agentura se obává zejména příliš velkého napojení místních bank na Řecko, které od loňska zažívá dluhovou krizi a nyní přežívá s mezinárodní podporou. Znepokojuje ji také slabá konkurenceschopnost a strukturální problémy kyperské ekonomiky. Kypr je od roku 2004 členem Evropské unie a patří rovněž k zemím, které používají euro.

Státní rating středomořského ostrova se dostal pod hodnocení České republiky, která má nyní od Moody's známku A1. Rating odráží názor agentury na schopnost země splácet vládní dluhopisy a jeho zhoršení může Kypru zvýšit náklady na nové úvěry. Právě prudký růst nákladů na půjčky se loni stal osudným Řecku a Irsku. Ty postupně ztratily schopnost obstarávat si peníze na finančních trzích a musely požádat zahraniční partnery o finanční pomoc.

Moody's je poslední ze tří velkých světových agentur, které v poslední době zasáhly vůči kyperskému ratingu. V listopadu snížila své hodnocení Standard & Poor's na stupeň A. Agentura Fitch sdělila, že zařadila rating Kypru do režimu sledování s ohledem na snížení.

Všechny agentury upozorňují na zhoršení kyperských veřejných financí, které bude mít podle Moody's trvalejší charakter. Bez reforem státních mzdových a sociálních výdajů bude dlouhodobější snížení rozpočtového deficitu a státního dluhu obtížné.

Moody's nyní hodnotí výhled kyperského ratingu jako stabilní, což znamená, že s dalším zhoršením v dohledné době nepočítá. Upozornila však, že pokud by se zvýšily problémy kyperských bank v důsledku jejich aktivit v Řecku, je možné čekat další snížení ratingu. Zlepšit by se naopak mohl, kdyby vláda pokročila ve strukturálních reformách.

Vydáno pod