Světové firmy byly v prvním čtvrtletí letošního roku nejméně optimistické za poslední čtyři roky. V důsledku strmě klesající ekonomické důvěry hrozí zastavení přijímání nových zaměstnanců. Vyplývá to z aktuálního výzkumu mezi finančními profesionály, který uskutečnila Asociace certifikovaných účetních (ACCA) a Institut manažerských účetních.
Firmy přestávají nabírat a propouštějí. Mají obavy z vývoje ekonomiky
Více než polovina firem buď omezuje stavy, nebo zastavuje nábor nových lidí. Pouze 14 procent z nich zvyšuje investice do zaměstnanců.
Podle obchodní ředitelky Asociace certifikovaných účetních jsou v ohrožení zejména rozvíjející se trhy. Téměř polovina firem ohlašuje v prvním čtvrtletí pokles příjmů. V důsledku toho ve všech regionech kromě Severní Ameriky došlo k výraznému růstu počtu společností, které seškrtávají své kapitálové výdaje, dodala.
Také ředitelka ACCA pro ČR, Slovensko a Maďarsko Kateřina Benešová potvrdila, že poklesem nejvíc utrpí rozvíjející se trhy. Mzdy v mnoha částech světa rychle rostou a pro firmy je těžší se vyrovnávat s narůstajícím tlakem na tržby.
Dopady silného dolaru
Prudký pokles kurzu proti dolaru, který zažívá mnoho světových měn, dále zvyšuje náklady, prodražuje dovoz a zvyšuje hodnotu dluhu denominovaného v dolarech. To vše dohromady znamená, že pokud jde o jejich budoucnost, jsou společnosti na rozvíjejících se trzích velmi pesimistické.
Faye Chua odhadla, že globální ekonomika v krátkodobém hledisku z této situace nevybředne. „Jakmile začnou klesat příjmy a firmy přestanou nabírat zaměstnance, je velice těžké je opět dostat do situace, kdy budou mít dost důvěry, aby s tím začaly znovu. Pozitivní je, že obchodní důvěra v zemích mimo OECD v prvním čtvrtletí lehce vzrostla, a to zejména ve střední a východní Evropě, a zvlášť v Rusku,“ uvedla.