Brusel chce vyšetřovat Německo. Nelíbí se mu jeho vysoký export

Brusel/Berlín - Evropská komise má podle agentury DPA začít vyšetřovat Německo kvůli jeho vysokému exportu. Komise údajně plánuje hloubkovou kontrolu přebytků běžného účtu německé platební bilance. Kdyby nakonec dospěla k závěru, že jsou tyto přebytky nadměrné, může zahájit s Německem řízení. A to by mohlo vyústit ve vysokou pokutu.

Na Německo se v poslední době snáší kritika, že svou silnou orientací na export a vysokými obchodním přebytky poškozuje ostatní ekonomiky. Kritici tvrdí, že by Německo mělo podpořit domácí poptávku, a to například prostřednictvím vyšších mezd.

Ovšem německé ministerstvo hospodářství podobné názory odmítá. „Kritika vysokých přebytků běžného účtu platební bilance je neopodstatněná,“ citoval německý list Die Welt interní analýzu ministerstva. Vysoké obchodní přebytky podle této analýzy nejsou důsledkem nízkých mezd, ale spíše silné konkurenceschopnosti německé ekonomiky a vysoké světové poptávky po zboží vyrobeném v Německu.

Až 70 miliardová pokuta

Také Olli Rehn, eurokomisař pro měnovou politiku, na začátku týdne upozornil, že německý přebytek běžného účtu od roku 2007 překračuje referenční úroveň stanovenou Evropsku unií. Nevyjádřil se však k tomu, zda kvůli tomu plánuje vyšetřování Německa. To by podle agentury DPA mohlo vést k pokutě ve výši až 0,1 procenta hrubého domácího produktu. Loni dosáhl německý HDP přes 2,6 bilionu eur (více než 70 bilionů korun). Pokuta by tak mohla činit až 2,6 miliardy eur (70 miliard korun).

Německo
Zdroj: ISIFA/Thinkstock/iStockphoto

Podle ministerstva je správnou cestou ke snížení německého obchodního přebytku posílení konkurenceschopnosti obchodních partnerů, a ne umělé oslabení konkurenceschopnosti Německa. To by podle ministerstva mohlo podkopat důvěru finančních trhů v německou ekonomiku, což by znamenalo hrozbu pro stabilitu celé eurozóny.

Také šéf Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi zdůraznil, že hospodářskou nerovnováhu v eurozóně je zapotřebí překonat bez oslabení nejsilnějších ekonomik: „Oslabení silných neposílí slabé.“ Politici by se podle Draghiho neměli snažit podkopávat konkurenceschopnost Německa, ale spíše usilovat o zvýšení konkurenceschopnosti vlastních zemí. Šéf ECB rovněž upozornil, že Německo, které již dříve provedlo reformy na trhu práce, by jim v tomto směru mohlo sloužit za příklad.