Balík o 22 Kč, doporučený dopis o pět. Česká pošta zdražuje

Praha - Od 1. února zvýší Česká pošta ceny u některých svých služeb. Například doporučené psaní zdraží o pět korun, obyčejný balík o 22 korun. Podání poštovní poukázky typu A zdraží o tři koruny. Zvýšení cen schválil Český telekomunikační úřad kvůli dlouhodobému nezájmu o služby České pošty. Cena za poslání obyčejného dopisu se nezmění.

Od února vyjde poslání doporučeného dopisu do 50 gramů na 34 korun místo 29 Kč, za dvoukilogramový balík zákazník zaplatí 74 korun místo 52 Kč. U cenného balíku ceny stoupnou o 27 korun a poplatek za dodejku stoupne z 10 na 15 korun. Podání poštovní poukázky typu A zdraží o tři koruny.

Cena za poslání obyčejného dopisu do 50 gramů zůstane 13 korun, o jednu korunu ale podraží poslání psaní s využitím zákaznické karty. Podle počtu kusů bude nově stát 12 či 11 korun. Stoupnou také ceny některých základních poštovních služeb do zahraničí. Třeba doporučená zásilka nebo cenné psaní podraží o 10 korun pro všechny hmotnostní kategorie a cílové destinace.

Kompletní ceník služeb České pošty platný od 1. února 2015 najdete ZDE.

O naše služby není zájem, proto zdražujeme

Pošta zdražuje kvůli dlouhodobě klesající poptávce po jejích službách. „Do značné míry fixní náklady České pošty se tak rozpočítávají na menší objem služeb,“ uvedl mluvčí ČTÚ Martin Drtina. Pošta si musí účtovat nákladově orientované ceny s přiměřeným ziskem 8,7 procenta.

Státní podnik Česká pošta za loňský rok očekává zisk kolem 200 milionů korun, což je o 100 milionů méně než v roce 2013. Důvodem jsou hlavně klesající výnosy z doručování listovních zásilek. Ty se snižují asi o 700 milionů Kč ročně.

Od letošního dubna pošta navíc zvýší tarifní mzdy o 3,85 procenta. Každé zvýšení mezd o procento přitom podle dřívějšího vyjádření generálního ředitele Martina Elkána znamená růst nákladů o 100 milionů korun. Česká pošta provozuje téměř 3300 poboček a zaměstnává přes 31 tisíc lidí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Čína a USA omezují výběr cel

Spojené státy a Čína se dohodly na výrazném snížení cel a na 90 dnů přeruší výběr většiny z nich. Po víkendovém jednání v Ženevě to v pondělí oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Dohoda, která dle Bílého domu začne platit nejpozději 14. května, předpokládá, že základní clo bude činit deset procent. Američané ale ponechají v platnosti i dvacetiprocentní clo zavedené kvůli fentanylu. Čína by tak podle agentury Reuters měla u dovozu z USA vybírat desetiprocentní clo, zatímco USA u dovozu z Číny třicetiprocentní.
09:51Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Kondice důchodového systému se oproti loňsku lepší

Systém penzí byl další měsíc v lepší kondici než loni. V březnu skončil ve zhruba dvanáctimiliardovém mínusu, což je proti loňsku poloviční deficit. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by příjmy a výdaje důchodového účtu mohly být vyrovnané už příští rok.
před 10 hhodinami

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
před 11 hhodinami

Nejen vojáci či hasiči. Platy by letos mohly růst i celníkům a dozorcům

Výdělky bezpečnostních sborů by mohly vzrůst ještě v tomto roce. V případě, že by se vláda na zvýšení platů vojáků, policistů a hasičů dohodla, obdobně by měla zvednout i výplaty vězeňských dozorců a celníků, sdělili ČT ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a ředitel celní správy Marek Šimandl. Právě na celníky se přitom v současných rozpravách o platech bezpečnostních složek podle něj trochu zapomíná.
před 20 hhodinami

Systém financování zdravotnictví se musí změnit, vyzývají ekonomové

Financování českého zdravotnictví je podle Hospodářské komory do budoucna neudržitelné. Odhaduje, že náklady veřejného zdravotního pojištění v roce 2040 přesáhnou bilion korun. Příjmy přitom porostou výrazně pomaleji. Důvodem je stárnutí populace. Ekonomové vyzývají politiky ke změnám.
před 21 hhodinami

Zůstatky na obecních účtech dál rostou. Investujte víc, nabádají vysocí politici

Obce a města dál navyšují zůstatky na účtech. Ke konci čtvrtletí tam měly spolu s kraji uloženo rekordních více než 550 miliard korun. Suma přitom podle ministerstva financí dál poroste. Řada celostátních politiků proto své kolegy na komunální úrovni vyzývá k větším investicím. Pomoci jim v tom má i spolupráce v rámci společenství obcí. Institut funguje od loňského ledna.
10. 5. 2025

Růst tržeb obchodníků meziročně zrychlil

Tržby v českém maloobchodě bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel v březnu mírně zrychlily meziroční růst na 3,4 procenta po únorovém revidovaném zvýšení o 3,2 procenta. V meziměsíčním srovnání stouply o 0,6 procenta, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). K meziročnímu růstu podle statistiků stejně jako o měsíc dřív nejvíc přispěl internetový prodej a prodej pohonných hmot. Tržby za služby se oproti stejnému období loni zvýšily o tři procenta.
9. 5. 2025Aktualizováno9. 5. 2025

USA a Velká Británie dosáhly klíčové obchodní dohody

USA a Spojené království oznámily komplexní obchodní dohodu. Washington s okamžitou platností ruší cla na britskou ocel a hliník a snižuje dovozní sazbu na automobily na deset procent, píše ve čtvrtek odpoledne zpravodajský server BBC News. Podle britského premiéra Keira Starmera dohoda podpoří vzájemný obchod i tvorbu pracovních míst v obou zemích.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025
Načítání...