Austrálii hrozí, že bude dalším Španělskem

Sydney - Austrálii by mohl potkat stejný osud jako Španělsko, neboť ceny tamních nemovitostí v posledních letech rostou v průměru o deset procent ročně. Upozorňuje na to například bývalý ekonom finančního domu Morgan Stanley Andy Xie. Australané ale podobné spekulace odmítají, neboť ze všech vyspělých ekonomik právě ta australská roste nejrychleji.

Podle Andyho Xia je australská ekonomika až nebezpečně závislá na Číně a tamní centrální banka bude muset razantně snížit základní úrokovou sazbu, aby svou zemi ochránila před zpomalením ekonomiky. Právě tato situace postihla Španělsko. „Když jednou bublina praskne a (australská) měna zůstane na současné úrovni, dočkáme se toho, co jsme mohli vidět ve Španělsku,“ dodal ekonom. 

„Austrálie trpí vážnou holandskou nemocí,“ varuje Xie. Touto chorobou odborníci označují stav, kdy velmi úspěšné odvětví národní ekonomiky způsobuje problémy jejímu zbytku tím, že posiluje měnu a tlačí na rychlý růst mezd. Hrozila také České republice kvůli přílišné závislosti na automobilovém průmyslu, a to v roce 2006.

Austrálii ohrožuje odliv zahraničního kapitálu

Podle Xia zahraniční investoři a především pak Čína, kteří masivně investovali do australské těžby a energetiky, své peněžní toky výrazně zpomalí. A to by mohlo mít negativní dopad na realitní trh v Austrálii, který by mohl klesnout o 20 až 30 procent.

Těžba uhlí v Austrálii
Zdroj: Ian Waldie/ISIFA/Getty Images

Nízká nezaměstnanost a veřejné zadlužení společně s masivními zahraničními investicemi dělá z Austrálie jednu z nejrychleji rostoucích vyspělých ekonomik. V brzké době se však podle analytiků může dostat do problémů. Celkový export se na tamním HDP podílí zhruba třiceti procenty, z toho do Číny teče zhruba čtvrtina exportu. Čínská ekonomika ale zpomaluje, a potřebuje tak méně surovin. Komodity přitom tvoří polovinu australského vývozu. 

Problémem navíc mohou být i australské nemovitosti. V posledních letech jejich ceny každý rok rostly o víc než desetinu, což se podle analytika X-Trade Brokers Jaroslava Brychty podobá situaci ve Španělsku. „Austrálie se nic podobného netýká. Fakta mluví jasně – naše hospodářství roste o čtyři procenta ročně, tedy rychleji než jakákoli jiná vyspělá ekonomika na světě,“ vyvrací všechny spekulace australský ministr financí Wayne Stan.

Jaroslav Brychta, analytik X-Trade Brokers

„Austrálie má jednu velkou výhodu, a to je ta, že vládní sektor není tak obrovsky zadlužený, jako například v těch problémových zemích eurozóny. Tzn. v případě, že by domácnosti měly problémy se splácením, bankovní sektor také, tak Austrálie má rezervy na to, aby mohla sanovat bankovní sektor.“ 

I v případě, že by se něco podobného stalo, země není zadlužená, takže si může případně dovolit svým bankám pomoci - na rozdíl od Španělska. To proto ve středu oznámilo další úsporná opatření. Do roku 2014 chce získat 65 miliard eur. Kvůli změnám se ale Španělé bouří, nezaměstnanost totiž dosahuje 23 procent. Změny se dotknou i státních zaměstnanců. Další peníze chce premiér získat privatizací státního majetku.  

Reportáž Jany Erbenové (zdroj: ČT24)

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Paliva dál zdražují. Benzin o padesátník, nafta o 65 haléřů

Pohonné hmoty dál zdražily o desítky haléřů, tempo růstu cen v uplynulém týdnu zrychlilo. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 36,74 koruny, před týdnem byl o 53 haléřů levnější. Nafta je dražší o 65 haléřů, za litr teď řidiči dají průměrně 36,15 koruny, vyplývá z údajů společnosti CCS, která ceny paliv sleduje. Benzin byl naposledy dražší loni na začátku září, nafta loni v polovině srpna. Růst cen bude podle analytiků pokračovat i v příštích dnech.
07:35Aktualizovánopřed 22 mminutami

Podnikatelé od Trumpa očekávají náskok v AI, obchodní válku ne

Donald Trump opět úřaduje v Bílém domě a strhává na sebe pozornost celého světa. Ve středu pohrozil Rusku sankcemi, pokud se brzy nedomluví s Ukrajinou na příměří. Číně vyhrožuje cly, ekonomických dopadů se obává i Evropa. O možných dopadech Trumpova prezidentství na ekonomiku a náskoku USA v oblasti umělé inteligence hovořili v Událostech, komentářích podnikatelé Zbyněk Frolík, Dalibor Dědek a ředitel asociace obranného průmyslu Jiří Hynek.
před 2 hhodinami

Obce mohou kvůli malé vytíženosti přijít o výdejní boxy, někde zřizují vlastní

Úsobrno na Blanensku přijde o jediný výdejní box, který v obci je. Provozovatel ho zruší kvůli malé vytíženosti. Takových míst je v Česku několik. Řešením mohou být obecní doručovací schránky. Nově je zřizují hlavně menší obce, ve kterých boxy doručovacích firem zcela chybějí. Obecních boxů vzniklo už několik desítek, vyjdou na dvě stě tisíc korun a víc.
před 3 hhodinami

Firmy vyhlížejí, zda Trump zavede další cla. Část by mohla přesunout výrobu

Řada českých podniků po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu už předpokládá, že dojde k uvalení nových cel, případně zvýšení těch aktuálně platných. Pro evropskou ekonomiku by to podle nich byl problém. Některé firmy pak přiznávají, že by v takovém případě přemístily výrobu právě do Spojených států.
před 14 hhodinami

Trump bude chtít Americe vrátit ztracený respekt, říká Topolánek

Nový americký prezident Donald Trump bude chtít podle bývalého předsedy vlády Mirka Topolánka vrátit Spojeným státům částečně ztracený respekt. „Amerika ten respekt částečně ztratila za Baracka Obamy a nepochybně i za Joea Bidena,“ sdělil Topolánek v Interview ČT24. Trump podle něho určitě neopustí svoji základní myšlenku, kterou je heslo „America first“. To, co nový prezident USA říká, je podle bývalého českého premiéra třeba brát velmi vážně. „Trump je člověk z byznysu, je významně transakční a je to dobrý vyjednávač,“ míní Topolánek.
před 15 hhodinami

Polské nábytkářství zažívá krizi, sektor opustily desetitisíce lidí

Polský nábytkářský sektor, jeden z největších na celém světě, čelí hluboké krizi. Jen vloni ho muselo opustit dvacet tisíc zaměstnanců. Na vině jsou vysoký kurz zlotého, ceny energií, ale také obcházení evropských sankcí ze strany ruských firem.
včera v 07:00

Lidí v exekuci nadále ubývá

Počet lidí v exekuci loni meziročně klesl o více než třicet tisíc. Loni tak bylo zatíženo exekucí přibližně 615 tisíc lidí. Vyplývá to z nejnovějších dat Institutu prevence a řešení předlužení. Dlužníků přitom ubývá dlouhodobě. Hlavními důvody snižujícího se množství exekucí jsou postupné právní úpravy a proces oddlužení, díky kterému se každý rok zbaví exekuce desítky tisíc lidí.
včera v 06:30

Podnikatelé prezidenta Trumpa obklopují z oportunismu, míní Koubský

Vztah nového amerického prezidenta Donalda Trumpa a miliardáře Elona Muska, který povede úřad pro efektivitu, komentoval v pořadu 90' ČT24 redaktor Deníku N Petr Koubský. Podle něj je vztah obou mužů těžko odhadnutelný, protože oba jsou velmi nepředvídatelní, rychle se rozhodují a „často velmi zvláštně.“ Trumpovo obklopení podnikateli z technologického světa Koubský vnímá jako jejich snahu zajistit si přízeň vlády kvůli státním zakázkám.
včera v 06:15
Načítání...