Hudební Ceny Anděl nepatřily v sobotu jen muzice. Lenka Dusilová během vystoupení kritizovala politiku prezidenta Miloše Zemana. Později večer ji v jejím tvrzení podpořili David Koller s Klárou Vytiskovou. Okamžitě poté na jejich facebookových profilech začaly přistávat nenávistné komentáře plné vulgarit, které otevřely téma, zda by se měli umělci vyjadřovat k politice.
Zpěvačka Dusilová kritizovala Zemana. Lidé jí na webu nadávají do „pijavic“ a „feťaček“
Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček prohlášení zpěváků během slavnostního večera přirovnal k Antichartě. Podle komentátora Hospodářských novin Petra Honzejka tak ze Zemana nepřímo udělal disidenta, což považuje za donebevolající drzost. Jiří Peňás pro Lidovky.cz napsal, že Ovčáčkovy výroky jsou „pěkné, kluzké na omak a hezky kloužou mezi dlaněmi.“
Václav Hnátek za iDNES.cz pro změnu tvrdí, že je nešťastné cpát politiku do hudebního vystoupení. „Na celé věci je potom nejsmutnější, že zastíní samu hudbu, o niž snad mělo jít především. Ne že by otázky směřování země neměly mít prioritu, ale už tak vyhrocenou debatu nikam neposouvají,“ míní.
Komentáře na Facebooku se dělí na dva tábory: Jedni Dusilové či Kollerovi vyjadřují sympatie a děkují za projevený názor, druzí odsuzují jejich projev ostrými slovy. Zpěvačce a držitelce několika hudebních ocenění nadávají a označují ji jako feťačku, pijavici, havloidního multikulturního blbce nebo holku-magora.
Vulgární zprávy však z profilu postupně mizí. Management umělkyně uvedl, že necenzuruje opačné názory, pokud jsou napsané slušně. Co jim však vadí, jsou právě sprostá slova a výrazivo, se kterým odpůrci vyrukovali.
- Poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna o zpěvačce Lence Dusilové:
- „Ta slečna, ta zpěvačka klepoucím se hlasem něco četla z lístečku, nebyla schopna to ani pořádně přečíst, je to nehoráznost co se tady předvedlo. Slečna předvedla něco slaboduchého, nemá žádnou odvahu a ještě to je hloupost (…) paní zpěvačka se předvedla jako žákyně zvláštní školy.“
- Poslankyně ODS Miroslava Němcová:
- „Rozhodně bych nechtěla v žádném případě říkat umělcům, kam se mají, nebo nemají angažovat. Žijeme v normální demokratické svobodné zemi, Když se díváte na jakýkoliv přenos vyhlašování jakéhokoliv žebříčku počínaje Oscary přes Berlínského medvěda nebo cokoliv jiného, tak se vždycky stane, že tam někdo z umělců vystoupí s tím svým politickým názorem, tyto země se s tím normálně porovnají. Mně to připadá spíš správné než nesprávné.“
- Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik:
- „Miloš Zeman je výsledkem přímé volby prezidenta (…) Není žádná mez pro to, aby se kterýkoliv občan včetně umělce vyjadřoval. Je jen jeho občanská odpovědnost. Jen říkám, že jestliže se souhlasem občanů, politiků a jejich novinářů došlo k přímé volbě prezidenta, je třeba, aby byla respektována. A může se mi stokrát nelíbit, že Miloš Zeman má příliš otevřené názory tam, či onam. Důležité je, že on je výsledkem přímé volby. Příště to bude někdo jiný.“
- Komentátor Aktuálně.cz Martin Fendrych:
- „Pokud se umělec dostane na veřejné fórum, je čistě na něm, co udělá. Může tohoto veřejného fóra využít k tomu, že řekne, co si myslí. S tím si ho tam musejí zvát, nemůžou čekat, že se bude nějak chovat. Limity jsou jasně dané – jsme demokratická společnost, neměl by takový člověk vyzývat k násilí a k nenávisti. Když si pan prezident pozve na Albertov 17. listopadu Martina Konvičku, tak pro mě to je problém, protože tento člověk vyzývá k nenávisti. To je pro mě místo, kde se limit překročil.“
- Šéfredaktor MF Dnes Jaroslav Plesl:
- „Já si myslím, že toto fórum bylo nevhodné. Myslím si, že je jejich absolutně svobodnou volbou, aby ho využili, nebo z mého pohledu zneužili. Ovšem musí být připraveni na to, že prostě holt přijde nějaká kritika, to je normální.“