Změnit systém dávek na bydlení je běh na dlouhou trať, míní Marksová

Potrvá dlouho, než stát odstraní současný systém dávek na bydlení. Předeslala to ministryně Michaela Marksová (ČSSD), podle které tento systém nahrává spekulantům. Ti do svých nemovitostí nastěhují sociálně slabé lidi a od státu pak dostávají peníze na tuto formu služeb. Marksová o tom mluvila při návštěvě Větřní na Českokrumlovsku, kde žije řada lidí v sociálně vyloučených oblastech. Při návštěvě také obhajovala novou koncepci, podle které by obce musely vyčlenit pět procent bytového fondu na sociální bydlení.

„Strašně mě mrzí, že se potýkáme s takovými problémy, které se zde za několik let nahromadily,“ prohlásila při návštěvě ministryně Marksová. Sociálně vyloučenou lokalitu ve Větřní označila za standardní ve srovnání s jinými podobnými v Česku.

Ve Větřní s 4200 obyvateli je podle starosty Antonína Kráka (ČSSD) zhruba 500 sociálně slabých lidí. „Řada z nich žije v ubytovnách, kde kvete byznys s chudobou. Pro nás je to složité, protože ubytovny nepatří obci, ale vlastní je lidé, kteří zde ani nežijí,“ řekl Krák. Uvedl, že obec eviduje dluh deset milionů korun. Z této částky podle něj 90 procent tvoří dluhy za nájemné v obecních bytech.

3 minuty
Marksová: Koncepce změn sociálního bydlení není defnitivní
Zdroj: ČT24

Bytů má obec celkem 820. Podle návrhu ministerstva by jich přes 40 měli obývat sociálně slabí. Starosta Antonín Krák to odmítá stejně jako Svaz měst a obcí. Podle něj by to situaci jen zhoršilo. Ministryně ale upozorňuje, že celá koncepce je zatím jen v připomínkovém řízení, její podoba tedy vůbec není definitivní.

Od května také budou obce nově společně s úřadem práce rozhodovat, kdo a jaké zařízení doplatek na bydlení dostane. To může vést k zániku některých problémových ubytoven. Některá města a obce se proto připravují na možnost, že budou muset rozšířit kapacitu v azylových domech, aby obyvatelé takových ubytoven neskončili na ulici. Představitelé obcí a měst tak musí s jejich majiteli o řešení na řadě míst teprve jednat.

Proměna koncepce sociálního bydlení

  • V roce 2012 na ně stát vydal zhruba 7,4 miliardy korun
  • V roce 2014 už to bylo téměř 12,1 miliardy
  • Ministerstvo práce nyní chystá návrh koncepce sociálního bydlení, z něhož pak bude vycházet nový zákon
  • Nová pravidla by měla začít platit od roku 2017

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

O poplatkové weby ČT a ČRo byl tento týden enormní zájem

Poplatkový web České televize měl tento týden vyšší návštěvnost než za celý loňský rok. Podobně jako ten rozhlasový. Enormní zájem vyvolaly i nepřesné informace, které se v souvislosti s poplatky objevily ve veřejném prostoru.
před 5 hhodinami

Nová CHKO Soutok přilákala tisíce turistů

První víkend po vyhlášení chráněné krajinné oblasti Soutok se na místo přijely podívat tisíce turistů. Láká je mimo jiné největší komplex lužních lesů ve střední Evropě. Starostové, ochranáři i místní teď přemýšlejí, jak se na takový nápor nových návštěvníků připravit. Inspirovat se mohou dalšími dvaceti šesti chráněnými krajinnými oblastmi vyhlášenými na území Česka.
před 5 hhodinami

Česko po výpadku. Hasiči měli přes tři sta výjezdů

Velkou část Česka v pátek na několik hodin postihl masivní výpadek elektrického proudu, který způsobila technická závada na kabelu. Bez elektřiny se po poledni ocitl podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) asi milion odběratelů. Společnost ČEPS pak pozdě večer dokončila opravu vedení vysokého napětí V411. Stav nouze skončil k půlnoci z pátku na sobotu. Vyšetřování by podle Vlčka mělo být hotové v řádu týdnů.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Před 35 lety si Češi a Slováci zvolili posledního společného prezidenta

Před pětatřiceti lety, tedy 5. července 1990, byl Václav Havel zvolen prezidentem České a Slovenské federativní republiky a zároveň poslední hlavou společného státu. Ve funkci skončil předčasně o dva roky později. V den, kdy Slováci přijali deklaraci o nezávislosti.
před 5 hhodinami

Výpadek proudu způsobil rozsáhlé škody průmyslovým podnikům i restauracím

Podle Hospodářské komory evidují firmy po pátečním výpadku elektrického proudu ztráty v řádu minimálně stovek milionů korun. Nejvíc k tomu přispěly velké průmyslové provozy. Situace se ale dotkla i obchodů a restaurací.
před 5 hhodinami

Dny lidí dobré vůle završila národní pouť na Velehradě

Dvoudenní Dny lidí dobré vůle v sobotu zakončila poutní mše před bazilikou na Velehradě. Sobotní národní pouť i páteční program jednoho z nejvýznamnějších církevních svátků v zemi přilákaly na padesát tisíc lidí z Česka i zahraničí.
před 11 hhodinami

Na Moravě a ve Slezsku bude v neděli až přes 31 stupňů

Meteorologové varují před vysokými teplotami na Moravě a ve Slezsku, v neděli tam místy překročí 31 stupňů Celsia. Varování s nízkým stupněm nebezpečí platí v neděli od poledne do 18:00. Zvýšené riziko vzniku požárů hrozí nově i na severozápadě Plzeňského kraje.
před 13 hhodinami

Dálničních známek se letos prodalo víc, už pět milionů

Téměř pět milionů dálničních známek ke konci června koupili řidiči. To je o skoro 400 tisíc víc než vloni ve stejném období. Největší nárůst zájmu je o jednodenní známky, které jsou v prodeji teprve od loňského března. Vyplývá to z dat Centra dopravních informačních systémů ministerstva dopravy (CENDIS). Nejvíc dálničních známek si řidiči kupují s přicházejícím létem, vrchol prodeje se proto i letos očekává v červenci a srpnu.
před 17 hhodinami
Načítání...