Změnit systém dávek na bydlení je běh na dlouhou trať, míní Marksová

Potrvá dlouho, než stát odstraní současný systém dávek na bydlení. Předeslala to ministryně Michaela Marksová (ČSSD), podle které tento systém nahrává spekulantům. Ti do svých nemovitostí nastěhují sociálně slabé lidi a od státu pak dostávají peníze na tuto formu služeb. Marksová o tom mluvila při návštěvě Větřní na Českokrumlovsku, kde žije řada lidí v sociálně vyloučených oblastech. Při návštěvě také obhajovala novou koncepci, podle které by obce musely vyčlenit pět procent bytového fondu na sociální bydlení.

„Strašně mě mrzí, že se potýkáme s takovými problémy, které se zde za několik let nahromadily,“ prohlásila při návštěvě ministryně Marksová. Sociálně vyloučenou lokalitu ve Větřní označila za standardní ve srovnání s jinými podobnými v Česku.

Ve Větřní s 4200 obyvateli je podle starosty Antonína Kráka (ČSSD) zhruba 500 sociálně slabých lidí. „Řada z nich žije v ubytovnách, kde kvete byznys s chudobou. Pro nás je to složité, protože ubytovny nepatří obci, ale vlastní je lidé, kteří zde ani nežijí,“ řekl Krák. Uvedl, že obec eviduje dluh deset milionů korun. Z této částky podle něj 90 procent tvoří dluhy za nájemné v obecních bytech.

3 minuty
Marksová: Koncepce změn sociálního bydlení není defnitivní
Zdroj: ČT24

Bytů má obec celkem 820. Podle návrhu ministerstva by jich přes 40 měli obývat sociálně slabí. Starosta Antonín Krák to odmítá stejně jako Svaz měst a obcí. Podle něj by to situaci jen zhoršilo. Ministryně ale upozorňuje, že celá koncepce je zatím jen v připomínkovém řízení, její podoba tedy vůbec není definitivní.

Od května také budou obce nově společně s úřadem práce rozhodovat, kdo a jaké zařízení doplatek na bydlení dostane. To může vést k zániku některých problémových ubytoven. Některá města a obce se proto připravují na možnost, že budou muset rozšířit kapacitu v azylových domech, aby obyvatelé takových ubytoven neskončili na ulici. Představitelé obcí a měst tak musí s jejich majiteli o řešení na řadě míst teprve jednat.

Proměna koncepce sociálního bydlení

  • V roce 2012 na ně stát vydal zhruba 7,4 miliardy korun
  • V roce 2014 už to bylo téměř 12,1 miliardy
  • Ministerstvo práce nyní chystá návrh koncepce sociálního bydlení, z něhož pak bude vycházet nový zákon
  • Nová pravidla by měla začít platit od roku 2017

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Snahu vlády o změnu systému emisních povolenek podporují odbory i zaměstnavatelé

Zaměstnavatelé a odbory podporují snahu vlády o změnu systému obchodování s emisními povolenkami ETS 2. Žádají ucelenou analýzu dopadů jejich zavedení. Prosazují také to, aby se evropské dotace po roce 2027 zacílily do několika málo oblastí a využily na strategické projekty, řekli po čtvrtečním jednání tripartity šéf Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj a předák ČMKOS Josef Středula. Dohodnout se nepodařilo na růstu platů ve veřejném sektoru.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Hlasování o nedůvěře Evropské komise bylo divadlo, řekl Síkela v Interview ČT24

Bylo zřejmé, že hlasování o nedůvěře Evropské komise (EK) nemůže projít, od začátku šlo o „politické divadlo“, prohlásil eurokomisař Jozef Síkela (STAN). V pořadu Interview ČT24 s ním moderátorka Tereza Řezníčková dále probírala, jak americký prezident Donald Trump ovlivní ekonomickou situaci v Evropské unii či v jakých oblastech Evropa působí v Africe a kdo jsou její klíčoví partneři.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Hřensko zpřístupní Edmundovu soutěsku

Zastupitelé Hřenska na Děčínsku schválili otevření Edmundovy soutěsky, a tedy i obnovu provozu plavby na loďkách. Jeden z hlavních turistických cílů v národním parku České Švýcarsko je z bezpečnostních důvodů uzavřený od obřího požáru v roce 2022. Otevření je naplánované na příští týden, provoz bude zatím v omezeném režimu. Na lodičky se dostane denně maximálně padesát lidí.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Nemocnice Nymburk se vzpamatovává z kyberútoku

Lékaři z nymburské nemocnice po rozsáhlém kybernetickém útoku, který zařízení zasáhl minulý týden, postupně znovu získávají přístup do informačního systému a s tím i databáze pacientů. Z 250 počítačů zatím technici zprovoznili zhruba třetinu, aspoň jeden na každém oddělení. Většina lékařských přístrojů je již funkčních, třeba magnetickou rezonanci ale zdravotníci otestovali ve čtvrtek poprvé. Žádanky a dokumenty musí doktoři stále vyplňovat ručně, péče o pacienty však omezená není. Veškeré systémy a počítače chce mít nemocnice naplno zprovozněné do konce příštího týdne.
před 8 hhodinami

Problém způsobilo násobení poruch, řekl šéf ČEPSu k pátečnímu výpadku proudu

Příčinou pátečního rozsáhlého výpadku elektřiny v části Česka byl souběh několika problémů, důvod souběhu je ale stále nejasný, sdělil předseda představenstva ČEPSu Martin Durčák. Zároveň vyloučil přetížení sítě přetoky nebo poškození třetí osobou, soustava podle něj před výpadkem fungovala spolehlivě. ČEPS ve čtvrtek také spustil mimořádné kontroly klíčových elektrických vedení za využití termovize. Výsledky bude mít v řádu týdnů.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Kraje nedostanou od státu chybějící dvě miliardy korun na opravy silnic

Stát letos krajům neposkytne chybějící dvě miliardy korun na opravy silnic druhé a třetí třídy a mostů. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) to potvrdil na jednání hejtmanům, kteří varují před odkladem desítek staveb po celé republice. Kraje tak budou muset sahat do jiných investic nebo projekty přesunout na příští rok, uvedla mluvčí Asociace krajů ČR a Zlínského kraje Soňa Ličková. Ministerstvo dopravy k tomu sdělilo, že stát přispívá každoročně krajům a Praze na dopravní projekty více než deseti miliardami korun.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Počet infarktů se snižuje. Klíčová je rychlá reakce okolí

Případů infarktů v posledních letech v Česku ubývá a snižuje se i procento těch, kteří je nepřežijí. Jiné kardiovaskulární diagnózy jsou naopak na vzestupu. Mezi nejčastější patří chronicky zvýšený tlak. Nemoci oběhové soustavy jsou v tuzemsku nejčastější příčinou úmrtí, zásadní je prvotní reakce laické veřejnosti. A pomáhají i přístupné defibrilátory, jejichž umístění lidé najdou v aplikaci Záchranka.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Jiří Brožek získá ve Varech jako první střihač Cenu prezidenta festivalu

Jiří Brožek je prvním střihačem v historii, který převezme Cenu prezidenta festivalu v Karlových Varech. O jejím udělení rozhodl ještě Jiří Bartoška, který v květnu zemřel. Sám Brožek pro festival vybral a uvedl jeden ze svých více než 130 filmů – Smrt krásných srnců. Za svou práci obdržel již devět Českých lvů.
před 8 hhodinami
Načítání...