Při odpálení pumy nevznikly žádné velké škody, zhodnotil pyrotechnik

Události: Pyrotechnici odpálili leteckou pumu u Litvínova (zdroj: ČT24)

Náročná třídenní opatření se vyplatila, řekl ředitel Pyrotechnické služby Policie ČR Karel Čadil s tím, že zneškodnění letecké pumy z druhé světové války v areálu chemičky u Litvínova si nevyžádalo žádné velké škody. Výbuch zazněl ve 12:13 a řízená detonace se obešla bez zranění. Krátce po 13. hodině policie obnovila dopravu mezi Mostem a Litvínovem, která byla kvůli zneškodnění pumy zastavená od 11 hodin. Do areálu závodu míří pracovníci kvůli prohlídce zařízení, aby se mohlo co nejrychleji začít s obnovením provozu. Odhad je několik dní.

„Tlaková vlna neudělala v okolí a v závodu žádné velké škody,“ podotkl Čadil s tím, že šlo o rozbití skleněných výplní, které byly v ose odpalu ve vzdálenosti zhruba padesáti metrů. Zmínil, že pro pyrotechniky šlo o specifickou událost. „Nález letecké pumy v chemickém provozu je pro nás zvláštní zkušeností vzhledem k provozu i k těm opatřením,“ uvedl.

Dodal, že zkušenosti z pátečního řízeného odpalu bude služba sdílet s kolegy z Německa, kteří mají s likvidací pum s časovým spouštěčem zkušenosti. Podle něj nelze vyloučit, že se bude situace opakovat. Závod byl za druhé světové války opakovaně bombardován, a proto lze předpokládat, že je na jeho území další nevybuchlá munice.

Brífink k likvidaci letecké pumy v Záluží (zdroj: ČT24)

Podle velitele zásahu a zástupce Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje Petra Klímy způsobil výbuch lehký požár, který byl ihned uhašen. „Šlo o fragment z pumy, který zapálil travní porost, nešlo o nic zásadního,“ podotkl a poděkoval firmě Unipetrol za poskytnutou součinnost. Dronová skupina se podílela na prověření bezpečnostního perimetru před odpalem i prvotním ohledání areálu po explozi.

„Během hodiny jsme mohli začít omezovat opatření. Došlo ke zrušení vnějšího perimetru a zprovoznění komunikace,“ podotkl Klíma. Jednotky hasičů se začaly po kontrole vracet zpět na základny.

Pyrotechnici odpálili u Litvínova leteckou pumu z druhé světové války (zdroj: ČT24)

Mluvčí společnosti Orlen Pavel Kaidl složkám poděkoval za profesionálně provedený zásah. „Po 14. hodině vstupují do areálu zaměstnanci, kteří začínají s obhlídkou infrastruktury, aby se mohlo co nejrychleji začít s obnovením provozu,“ uvedl s tím, že škody půjdou do vysokých čísel. „Jen to, abychom si od státu mohli zapůjčit pohonné hmoty, nás vyšlo na necelé dvě miliardy korun,“ uvedl s tím, že společnost bude škody vyčíslovat.

„Další informace budeme mít v okamžiku, kdy budeme jednotlivé technologie plnit průmyslovými plyny. Pak můžeme odhalit nějaké netěsnosti,“ uvedl Kaidl. Kontrolní proces v chemičce odhadem potrvá několik dní, prodlouží se v případě nějakého poškození.

Interview ČT24: Ředitel Pyrotechnické služby Policie ČR o odpalu pumy u Litvínova (zdroj: ČT24)

Hasiči zhruba kolem 13. hodiny prostřednictvím SMS informovali, že nebezpečí po řízeném výbuchu pominulo. Ve 13:15 byl zrušen i zákaz vstupu do nebezpečného prostoru. „Žádné nebezpečí již nehrozí,“ uvedl na síti X Hasičský záchranný sbor ČR. Mezi městy jezdí auta, autobusy, vlaky i tramvaje.

Bezpečnostní perimetr

Výbuch krátce po poledni slyšeli novináři, kteří byli u hranice bezpečnostního perimetru dva kilometry od místa nálezu. Vidět byl dým stoupající ke komínu v chemičce. Policie na síti X poté zveřejnila i snímek okolí po výbuchu. „Stále platí, že i po vizuální kontrole na místě nejsou patrné žádné škody většího rozsahu. Puma byla bezpečně zničena,“ napsali policisté bezprostředně po výbuchu.

Zneškodnění pumy v chemickém areálu u Litvínova (zdroj: ČT24)

Kolem britské letecké pumy z druhé světové války vystavěli v týdnu pyrotechnici hradbu ze 440 pytlů s pískem a další pás se 180 pytli s pískem. Před zásobníky s chemikáliemi postavili 120 těžkých betonových tvárnic, každá vážila zhruba 1800 kilogramů. Na místě se nacházeli tři pyrotechnici a pět hasičů, kteří byli ve vzdálenosti 300 až 500 metrů od pumy.

V blízkosti pumy byly zásobníky s chemikáliemi. „Zvažovali jsme spolu s hasičským záchranným sborem podniku jejich odčerpání, ale to by nebylo možné běžnými způsoby a bylo by to tak časově náročné, že bychom museli vlastní odpal minimálně o týden odložit,“ uvedl Čadil. „Takže jsme se rozhodli pro opatření, abychom maximálně omezili tlakový a střepinový účinek směrem k těmto zásobníkům a nemohlo dojít k jejich proražení,“ uvedl.

Kaidl už na dopolední tiskové konferenci poděkoval všem složkám – policii, hasičům a celému integrovanému záchrannému systému za profesionální práci. Za pomoc poděkoval také ministerstvu průmyslu a obchodu. Firma má za sebou podle něj mimořádných deset dní.

Tisková konference k zneškodnění pumy v chemickém areálu u Litvínova (zdroj: ČT24)

Areál chemických výrob Chempark Záluží je největším v Česku a patří společnosti Orlen Unipetrol. Sídlí v něm několik desítek významných chemických i servisních firem, denně se v něm pohybuje kolem 6500 zaměstnanců ze 180 firem.

Britskou leteckou pumu z druhé světové války našli dělníci při výkopových pracích minulý týden. Do úterních 13 hodin se nesmělo kvůli nebezpečí samovolného výbuchu s nalezenou municí hýbat. Společnost Orlen Unipetrol po nálezu pumy minulou středu zastavila výrobu v sousední rafinerii. Kvůli tomu přišla o suroviny petrochemická část závodu, proto firma před týdnem zahájila také útlum etylenové jednotky.

Události, komentáře: Historik Jiří Rajlich o letecké pumě (zdroj: ČT24)