Ženská lobby má program pro české předsednictví EU

Praha - Česká ženská lobby (ČŽL) představila program pro prosazování genderové rovnosti v období českého předsednictví Evropské unii. Platforma, která sdružuje české nevládní neziskové organizace hájící práva žen, hodlá organizovat různé diskuse a happeningy za rovné příležitosti žen a mužů. Pro své aktivity má ČŽL požehnání i eurokomisařky Margot Wallströmová.

„Doufáme, že během českého předsednictví dojde zásadně ke zviditelnění tohoto tématu. Téma genderové rovnosti je v Evropské unii prioritou, kdežto v České republice je to naprosto marginální záležitost,“ řekla dnes Lenka Bennerová z členského sdružení Fórum 50 %, které dlouhodobě usiluje o vyšší zastoupení žen v politice.

Ženská lobby si svými akcemi klade za cíl poukázat na vybrané oblasti, v nichž se rovnost příležitostí a práv mužů a žen stále považuje za nedostatečnou. Za svou osvětovou špetku do mlýna zvolilo sdružení seriál pěti seminářů během půl roku českého předsednictví EU.

Témata jednotlivých akcí ČŽL během českého předsednictví:

  • leden - Ženy v politice
  • únor - Domácí násilí
  • březen - Antidiskriminační legislativa
  • duben - Postavení migrantek ve společnosti
  • květen - Práva žen během péče v těhotenství

Program přišla podpořit také evropská komisařka pro institucionální vztahy a komunikační strategie Margot Wallströmová. Komisařka vyzvala v souvislosti s blížícími se volbami do Evropského parlamentu politické strany, aby nominovaly více žen na svých kandidátních listinách. Margot Wallströmová argumentuje tím, že ženy tvoří 52% evropské populace, zatímco v politice se jich objevuje okolo 15%. „Ženy i muži by se měli stejnou měrou zapojit do formování politických otázek,“ uvedla Wallströmová.

Sdružení Česká ženská lobby

Česká ženská lobby sdružuje v současnosti 22 organizací, které hájí práva žen v České republice. Mezi členské organizace patří třeba Institut Gender Studies nebo Český helsinský výbor. Platforma je také součástí Evropské ženské lobby, která sdružuje ženské a genderové organizace Evropy a spolupracuje s Evropskou komisí EU.

Co je gender?

Z angličtiny přejatým termínem gender se většinou označují společensky a kulturně vytvořené rozdíly mezi muži a ženami. S obdobným významem se někdy užívá českého výrazu rod (mužský, ženský). Pojem se začal používat v sociálních vědách, ale poslední dobou proniká i do běžného slovníku.

Lenka Bennerová
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Cesta autem na dovolenou? Pozor na podhuštěné pneumatiky i únavu

Mnoho lidí v těchto dnech vyráží na dovolenou autem. Bohužel někteří nevěnují dost času přípravě nejen posádky, ale především vozidla. Dochází pak ke zbytečným stresovým situacím, poruchám a nehodám, kterým lze přitom celkem snadno předcházet. Až sedmdesát procent řidičů vyráží na cesty třeba s podhuštěnými pneumatikami, které bývají častou příčinou dopravních nehod. Pozor by měli dávat řidiči nejen na technický stav vozidla, ale také na únavu, která je při cestě může potkat.
před 7 mminutami

Ústavní soud apeluje na zákonodárce, aby se začali zabývat eutanazií

Česko stojí před otevřením politické debaty o případné legalizaci asistované sebevraždy nebo eutanazie. Ústavní soud ve svém aktuálním nálezu apeluje na zákonodárce, aby se problematikou začali zabývat. Souvisí to i s případem muže, jehož žádost o eutanazii soudy zamítly. ČT oslovila politické strany, některé už připravují vlastní návrhy.
před 22 mminutami

Snahu vlády o změnu systému emisních povolenek podporují odbory i zaměstnavatelé

Zaměstnavatelé a odbory podporují snahu vlády o změnu systému obchodování s emisními povolenkami ETS 2. Žádají ucelenou analýzu dopadů jejich zavedení. Prosazují také to, aby se evropské dotace po roce 2027 zacílily do několika málo oblastí a využily na strategické projekty, řekli po čtvrtečním jednání tripartity šéf Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj a předák ČMKOS Josef Středula. Dohodnout se nepodařilo na růstu platů ve veřejném sektoru.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Hlasování o nedůvěře Evropské komise bylo divadlo, řekl Síkela v Interview ČT24

Bylo zřejmé, že hlasování o nedůvěře Evropské komise (EK) nemůže projít, od začátku šlo o „politické divadlo“, prohlásil eurokomisař Jozef Síkela (STAN). V pořadu Interview ČT24 s ním moderátorka Tereza Řezníčková dále probírala, jak americký prezident Donald Trump ovlivní ekonomickou situaci v Evropské unii či v jakých oblastech Evropa působí v Africe a kdo jsou její klíčoví partneři.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Hřensko zpřístupní Edmundovu soutěsku

Zastupitelé Hřenska na Děčínsku schválili otevření Edmundovy soutěsky, a tedy i obnovu provozu plavby na loďkách. Jeden z hlavních turistických cílů v národním parku České Švýcarsko je z bezpečnostních důvodů uzavřený od obřího požáru v roce 2022. Otevření je naplánované na příští týden, provoz bude zatím v omezeném režimu. Na lodičky se dostane denně maximálně padesát lidí.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Nemocnice Nymburk se vzpamatovává z kyberútoku

Lékaři z nymburské nemocnice po rozsáhlém kybernetickém útoku, který zařízení zasáhl minulý týden, postupně znovu získávají přístup do informačního systému a s tím i databáze pacientů. Z 250 počítačů zatím technici zprovoznili zhruba třetinu, aspoň jeden na každém oddělení. Většina lékařských přístrojů je již funkčních, třeba magnetickou rezonanci ale zdravotníci otestovali ve čtvrtek poprvé. Žádanky a dokumenty musí doktoři stále vyplňovat ručně, péče o pacienty však omezená není. Veškeré systémy a počítače chce mít nemocnice naplno zprovozněné do konce příštího týdne.
před 9 hhodinami

Problém způsobilo násobení poruch, řekl šéf ČEPSu k pátečnímu výpadku proudu

Příčinou pátečního rozsáhlého výpadku elektřiny v části Česka byl souběh několika problémů, důvod souběhu je ale stále nejasný, sdělil předseda představenstva ČEPSu Martin Durčák. Zároveň vyloučil přetížení sítě přetoky nebo poškození třetí osobou, soustava podle něj před výpadkem fungovala spolehlivě. ČEPS ve čtvrtek také spustil mimořádné kontroly klíčových elektrických vedení za využití termovize. Výsledky bude mít v řádu týdnů.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Kraje nedostanou od státu chybějící dvě miliardy korun na opravy silnic

Stát letos krajům neposkytne chybějící dvě miliardy korun na opravy silnic druhé a třetí třídy a mostů. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) to potvrdil na jednání hejtmanům, kteří varují před odkladem desítek staveb po celé republice. Kraje tak budou muset sahat do jiných investic nebo projekty přesunout na příští rok, uvedla mluvčí Asociace krajů ČR a Zlínského kraje Soňa Ličková. Ministerstvo dopravy k tomu sdělilo, že stát přispívá každoročně krajům a Praze na dopravní projekty více než deseti miliardami korun.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...