Brno - Téměř 70 milionů korun dostali za prvních šest měsíců letošního roku hasiči od pojišťoven. Peníze jim vyplatily z povinného ručení jako náhradu za odstraňování následků dopravních nehod. Už dva roky totiž platí, že pokud uklízejí například rozlité pohonné hmoty ze silnice, musejí jim pojišťovny jejich práci uhradit.
Za úklid hasičů po nehodách platí pojišťovny miliony
Kvůli rozlitému glycerinu stála dálnice D1 deset hodin. Minulý týden se zase po dálnici v okolí Břeclavi proháněla prasata. V obou případech, stejně jako v mnoha dalších, odstraňovali následky nehody hasiči. Ani jednou přitom nešlo o bezprostřední ohrožení, ale o úklid.
Za ten mají hasiči už téměř dva roky nárok na kompenzaci. Konkrétně na 5 600 korun za každou započatou hodinu, kdy je jednotka v terénu. Od 1. září 2013 totiž vešel v účinnost nový zákon, který zavedl přímou úhradu nákladů za zásah hasičů. Kdo úmyslně založí požár, zneužije tísňovou linku hasičů nebo se vybourá, musí už téměř dva roky počítat s tím, že bude platit.
„Na základě zmíněného zákona je možné paušální částku účtovat pouze ve dvou případech: jako úhrada nákladů vzniklých při dopravní nehodě nebo úhrada nákladů vzniklých úmyslným jednáním, jako je například žhářství,“ uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.
U úmyslného zneužití je pak základem prokázaná vina. „Laicky řečeno, výjezd hasičů si zaplatí například ta osoba, která úmyslně zapálí stoh slámy, k ohni vyjede příslušná jednotka hasičů a daná osoba byla za svůj čin odsouzena,“ upřesnila mluvčí generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR Michaela Franclová.
Povinné ručení je podle pojišťoven ve ztrátě
Nejedná se přitom o zanedbatelné částky, hlavně co se týče dopravních nehod. „Loni jsme nárokovali 1 212 našich zásahů u dopravních nehod v celkové částce 18,9 milionu korun. K 31. květnu 2015 z toho bylo uhrazeno 1 018 zásahů v částce 15,7 milionu korun,“ upřesnil čísla za Jihomoravský kraj mluvčí krajských hasičů Jaroslav Mikoška. Letos do konce května požadují jihomoravští hasiči proplacení více než pěti set zásahů za osm milionů korun. „Úspěšnost ve vymáhání peněz je 80 procent,“ dodal Mikoška.
Náklady hasičů za zásahy u dopravních nehod:
- V roce 2014 účtovali hasiči pojišťovnám 169,2 milionu korun, vyplaceno dostali 121 milionů.
- Za první pololetí roku 2015 zatím hasiči naúčtovali pojišťovnám 67,8 milionu korun, vyplaceno zatím dostali téměř 52 milionů.
- Náklady za zásahy u dopravních nehod jsou vyžadovány také za zasahující jednotky dobrovolných hasičů. Tyto náhrady pojišťovny zasílají přímo na účty konkrétních obcí, o výši plnění proto nejsou centrální údaje.
Zdroj: Generální ředitelství HZS ČR
Zatímco například žháři by museli zbytečný výjezd zaplatit z vlastní kapsy, nehody jdou na vrub povinného ručení, tedy pojišťoven. „V roce 2012 hasiči žádali proplacení více než osmi tisíc výjezdů, od pojišťoven bylo vyplaceno více než 33,4 milionu korun. V roce 2014 to bylo více než 11 tisíc výjezdů, za něž bylo vyplaceno více než 107 milionů korun,“ mluvčí České kanceláře pojistitelů Aleš Povr.
I to je argument pojišťoven, které zvyšovaly cenu povinného ručení. Přesto podle kanceláře pojistitelů skončil loni tento produkt v desetiprocentní ztrátě, a řidiči tak mohou očekávat další zdražování.
Kdo zavolá hasiče k záchraně života nebo majetku, zásah hradit nemusí. Jde o běžné plnění pracovních povinností hasičů. Mezi ně počítají nejen požáry, ale třeba i pomoc s odstraněním prstýnku, vyproštění zvířete nebo likvidaci ekologické havárie.