Za požár v paneláku, při němž zemřeli dva lidé, padl trest 15 let vězení

Ústecký krajský soud potrestal 15 lety vězení Václava Moravu, který v únoru polil hořlavinou a zapálil dveře panelákového bytu v Jirkově na Chomutovsku. Při požáru zemřel mladý muž a jeho nemocný, téměř nepohyblivý otec. Pozůstalým má Morava zaplatit 1,5 milionu korun jako nemajetkovou újmu. Rozsudek není pravomocný.

K tragickému požáru došlo 18. února vpodvečer. Podle soudu dvaatřicetiletý Morava přišel k bytu, kde bydlel jeho známý se svou rodinou. Mezi dveře a práh nalil minimálně litr toluenu a látku zapálil. Oheň se pak velmi rychle rozšířil.

Třiadvacetiletý muž uhořel. Jeho otec, který byl ve vedlejší místnosti, se udusil zplodinami. Hasiči museli ostatní obyvatele domu evakuovat, škoda způsobená požárem a následným hašením dosáhla téměř sedmi milionů korun.

Morava se částečně doznal, tvrdí ale, že nechtěl nikoho zabít. Řekl, že na rohožku bytu nalil asi dva decilitry odlakovače. To ale vyvrátili experti i vyšetřovací pokus. Opakovaně trestaný narkoman prý chtěl jen svého známého postrašit, aby mu vrátil peníze.

Možnost resocializace je podle znalců minimální

Policie případ původně vyšetřovala jako vraždu, za což by Moravovi hrozil až výjimečný trest. Nakonec případ překvalifikovala na obecné ohrožení. Podle státního zástupce Františka Stibora nebylo stíhání a souzení za vraždu možné. „S ohledem na výsledky provedeného dokazování, jak v rámci přípravného řízení, tak hlavního líčení, se nepodařilo jednoznačně vyvrátit obhajobu obžalovaného. A s ohledem na tyto závěry nebylo proto možné jednání obžalovaného právně kvalifikovat jako zločin vraždy. Nebyly splněny zákonné podmínky pro tuto právní kvalifikaci,“ vysvětlil Stibor.

Odsouzen tak byl Morava za obecné ohrožení a dostal nejvyšší možný trest. Podle znalců je možnost jeho resocializace minimální. „Přitěžuje mu minulost, do současné doby byl třináctkrát soudně trestán, byť za jinou trestnou činnost, ale nikdy to u něj nevedlo k nápravě,“ řekla předsedkyně trestního senátu Kamila Krejcarová.

Morava má také podstoupit ústavní protitoxikomanickou léčbu, protože dlouhodobě užívá pervitin. Vdově po starším muži má zaplatit milion korun nemajetkové újmy, poloviční částku jeho dceři, tedy sestře druhé oběti.

Rozsudek není pravomocný. Státní zástupce i Morava si ponechali lhůtu pro případné odvolání.