Z pardubické chemičky Synthesia unikl jedovatý mrak plynů

Pardubice - Z chemičky Synthesia v Pardubicích unikl včera večer žlutý mrak jedovatého plynu. Podle vyjádření Inspektorátu práce Královéhradeckého a Pardubického kraje může za únik jedovatého mraku patrně velké horko. Lidé v okolních obcích museli zavřít okna, nevětrat a nepobývat venku. Hasiči mrak zkrápěli. Oblak plynu směřoval na Lázně Bohdaneč a dál severozápadním směrem. Nikdo naštěstí nebyl při nehodě zraněn. Z chemičky unikl žlutý mrak už v minulosti, naposledy 18. března 2004 a 4. září 2005. K bezprostřednímu ohrožení obyvatel tehdy nedošlo.

Podle mluvčí krajských hasičů Venduly Horákové šlo o únik nitračních plynů, které vznikají při hoření celulózy. V chemičce došlo k havárii kotle a následné reakci kyseliny sírové, kyseliny dusičné a celulózy. „Do ovzduší tak unikla směs nitrózních plynů a oxidu síry, které dráždí sliznici. Je to zdraví škodlivá látka. Podle slov velitele zásahu mohou plyny způsobit do 40 hodin od nadýchání otok plic,“ uvedla Horáková.

Aleš Boňatovský, vedoucí krajského krizového štábu:

„Považuji za určitou chybu, že nebyl dodržen dohodnutý systém zasílání varovných SMS.“

Mluvčí Synthesia Jaroslava Doležalová:„Jsem přesvědčena o tom, že informovanost byla maximální. Pochopitelně nikdy nedosáhneme spokojenosti na všech stranách.“

Reportáž Erika Knajfla (zdroj: ČT24)

Podle vyjádření společnosti nebyl nikdo zraněn a vzhledem k rychlosti zásahu se také nehoda obešla bez škod na výrobním zařízení a nedošlo k ohrožení životního prostředí. Vedení společnosti také ustavilo komisi, která má vyšetřit příčinu nehody.

„Hasiči žlutý mrak zkrápějí pomocí vodní mlhy. Jsou přímo v areálu. Mrak se nesmí dostat moc vysoko, aby šly odebrat vzorky,“ řekla Horáková. Všechny okolní obce v severozápadním směru od chemičky byly o havárii informovány včas. Například v Lázních Bohdaneč se o ní lidé dozvěděli sirénou obecním rozhlasem, řekl místostarosta Zdeněk Gilar. Přesto lidé kritizují pomalou reakci společnosti. Také krajský úřad se o nehodě dozvěděl až od hasičů.