Výjezdní zasedání vlády (21. května - Teplice)

Teplice - Vláda na svém výjezdním jednání v Teplicích rozhodla o uznání nezávislosti Kosova. Kabinet také v Teplicích projednal a oficiálně schválil hlavní česko-americkou smlouvu o vybudování radarové základny v Brdech a doporučil prezidentovi Václavu Klausovi, aby odvolal bývalého náčelníka generálního štábu Pavla Štefku, který se měl stát velvyslancem v Uzbekistánu. Ministři podpořili i prodej Technoexportu a Strojimportu. Pro prezentaci České republiky na světové výstavě EXPO 2010 v Číně naopak kabinet vyčlenil zhruba půl miliardy korun, dalších 800 milionů se chystá každý rok uvolnit pro kraje, které jsou postiženy těžbou uhlí a výrobou energie z něho.

Vláda podpořila i vybudování kampusu ústecké univerzity - kraj totiž zaostává v počtu vysokoškoláků za zbytkem republiky. V Ústí nad Labem se má také vybudovat justiční palác. Zároveň ministři podpořili stavbu věznice v Rapoticích na jižní Moravě. Oba projekty by měl zajišťovat soukromý investor, který je pak bude provozovat dalších 25 let. Během této doby stát náklady na stavbu splatí.

Schválen byl také soubor opatření na revitalizaci Terezína, jemuž chce stát pomoci s obnovou památek. Prošel i návrh na obnovu terezínského památníku z peněz státního rozpočtu bez spoluúčasti města.

Ministři také schválili novelu zákona o zaměstnanosti, která předpokládá opětovné sjednocení lékařské posudkové služby pod Českou správu sociálního zabezpečení. V červenci 2006 se část posudkových lékařů přemístila na úřady práce. Důvodem opětovného sjednocení posudkové služby jsou podle ministerstva práce a sociálních věcí kapacitní problémy.

Prošel také návrh zákona, který zpřísňuje postihy za týrání zvířat a také nově upravuje podmínky přepravy zvířat.

O 14 dní se ale odložilo projednání návrhu zákona o nakládání s těžebním odpadem, který vypracovalo ministerstvo průmyslu a obchodu.

Ministr zemědělství Petr Gandalovič se raduje ze schválené žádosti o prostředky na očkování přežvýkavců proti katarální horečce. Očkování bude zčásti hradit Evropská unie, stát by měl doplatit zbytek.

Vláda také rozhodla, že stát vstoupí do obecně prospěšné společnosti Collegium Bohemicum, která se zabývá česko-německými vztahy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Resort financí nabízí možnost nakoupit tři druhy státních dluhopisů

Ministerstvo financí od čtvrtka nabízí lidem možnost nákupu státních dluhopisů. Obligace jsou ve třech typech, a to pětiletý fixní, pětiletý protiinflační a tříměsíční, řekla ve čtvrtek na brífinku ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Lišit se budou výší výnosu. Upisovací období pro první emisi Dluhopisů Republiky potrvá do 28. června, obligace bude nutné zaplatit do 7. července. Vlastní emise bude vydána 15. července. Analytici znovuzavedení kvitují a dluhopisy označují za potenciální konkurenty spořicích účtů.
13:09Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Na D1 stojí kolona kamionů dlouhá přes padesát kilometrů

Na dálnici D1 před Brnem se ve směru od Prahy utvořila kolona kamionů přesahující padesát kilometrů. Důvodem je velmi vysoká intenzita nákladní dopravy v souvislosti se začínajícími státními svátky v Německu, uvedlo na sociální síti X Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Provoz podle ŘSD zkomplikovala i nehoda.
před 2 hhodinami

Na Jičínsku hoří bateriové úložiště, hasiči varují před zplodinami

V devítitisícové Nové Pace na Jičínsku hoří bateriové úložiště. Na místě zasahují hasiči, kteří kvůli šíření toxických zplodin doporučují lidem nevětrat. Odborníci měří koncentrace v ovzduší, informovali hasiči na sociální síti X. Hoří baterie v kontejnerovém skladu o délce přibližně čtyři krát deset metrů. Nikdo nebyl zraněn. Požár byl nahlášen ve 13:16, před 16:00 hasiči uvedli, že se už nešíří.
15:41Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Sněmovna se postavila proti konání sjezdu sudetských Němců v Brně

Sněmovna ve čtvrtek odpoledne přijala vládní usnesení, které odmítá konání sjezdu Sudetoněmeckého krajanského sdružení (SdL) v Brně. Text vyzval organizátory akce, aby od jejího konání ustoupili, což zástupci pořadatelských organizací odmítli. Poslanci opozičních ODS, STAN, Pirátů, KDU-ČSL a TOP 09 se čtvrtečního jednání dolní komory na protest nezúčastnili. V lavicích na místech lidovců byl transparent se vzkazem: „Vyvoláváním nenávisti dluhy nezaplatíte“.
13:31Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Policie ukázala záznam útěku zloděje lebky svaté Zdislavy

Policie ve čtvrtek zveřejnila záznam z kamery, který zachycuje útěk pachatele po úterní krádeži lebky sv. Zdislavy z baziliky v Jablonném v Podještědí na Liberecku. Relikvii nevyčíslitelné historické hodnoty chce policie zařadit do celosvětové databáze odcizených předmětů.
před 2 hhodinami

Policisté znají totožnost všech mužů, kteří v derby napadli brankáře Sparty

Pražská policie už ztotožnila všechny muže, kteří v sobotním derby mezi Slavií a Spartou napadli sparťanského brankáře Jakuba Surovčíka. Zatím nikoho neobvinila. České televizi to sdělila mluvčí policie Eva Kropáčová. Napadení gólmana policie prověřuje pro podezření z výtržnictví, zabývá se i samotným vběhnutím fanoušků na hrací plochu a poničením vybavení stadionu.
před 3 hhodinami

KRNAP rozšiřuje kamerový systém. Cílem je omezení dopravy a klid pro ohrožené druhy

Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) navzdory kritice některých boudařů rozšiřuje kamerový systém v národním parku. Ten má regulovat dopravu. Ve čtvrtek přibyly kamery pod Lesní boudou ve východních Krkonoších. Mluvčí Správy KRNAPu Radek Drahný řekl novinářům, že systém pomáhá kontrolovat dodržování pravidel pro vjezdy do národního parku a chránit jeho nejcennější oblasti.
před 3 hhodinami

Inspekce varuje před mletým vepřovým se salmonelou, lidé ho mohou mít v mrazničce

Státní zemědělská a potravinářská inspekce varuje před mletým vepřovým masem, které obsahovalo salmonelu. Podle údajů na balení maso pocházelo z Polska. V prodejní síti se už nenachází, mělo datum spotřeby do 17. dubna. Inspekce ale předpokládá, že by jej lidé mohli mít doma uložené v mrazničce.
před 6 hhodinami
Načítání...