Volby do sněmovny by vyhrála ČSSD, lidovci jsou na hraně

Praha - Volby do Poslanecké sněmovny by podle aktuálního průzkumu agentur STEM a CVVM nyní vyhrála ČSSD. Podle STEMU by získala 32,4 procenta hlasů, průzkum CVVM uvádí, že by ji volilo 25 procent lidí. Na druhém místě by skončila ODS, které by podle STEM dalo hlas 23,7 procenta Čechů, podle CVVM 19 procent lidí. Do sněmovny by se dostali i zelení, komunisté a lidovci. K volbám se určitě chystá více než polovina Čechů.

Zelené by podle STEMU volilo 5,3 procenta lidí, lidovce 5,9 procenta oslovených a komunisty 10,9 procenta lidí. Komunisté by podle CVVM získali deset procent, zelení s pěti procenty a lidovci se 4,5 procenty se ocitají na hranici volitelnosti, neboť statistická chyba se u menších stran pohybuje kolem 1,5 procenta.

K volbám se zatím chystá více než polovina Čechů, 18 procent lidí účast zcela odmítá, skoro třetina lidí se podle STEMU ještě nerozhodla. Průzkum CVVM naopak zjistil, že k volbám rozhodně nepůjde 21 procent lidí, 13 procent respondentů odpovědělo, že si nevybralo žádnou z politických stran nebo neví, koho volit.

Sociální demokracie v preferencích stále vede, ve srovnání s dubnem ale ztratila v květnu téměř tři procentní body a od prosince minulého roku jí podle STEMU ubylo celkem šest procentních bodů. Druhá ODS za poslední měsíc ztratila téměř čtyři procentní body. Pokud by se v květnu konaly volby do sněmovny, pak by získala ČSSD 89 mandátů, ODS 66, KSČM 28, lidovci deset a zelení sedm mandátů.

Podle volebního modelu CVVM by ČSSD volilo 38 procent Čechů, ODS 29 procent voličů, na třetím místě by se se ziskem 15 procent umístili komunisté, zelení by získali sedm procent hlasů a lidovci 6,5 procenta.