Vojenské policii šéfuje Milan Schulc

Praha - Vojenská policie má nového šéfa, stal se jím plukovník Milan Schulc. Dnes ho do funkce uvedl ministr obrany Alexandr Vondra. Schulcovým úkolem bude provést reorganizaci vojenské policie v souladu s Bílou knihou o obraně, tedy koncepcí české armády. Nový velitel ve funkci nahradil Vladimíra Ložka, který by se měl stát vojenským přidělencem českého velvyslanectví v Moskvě.

Podle ministra Vondry vstupuje resort do závěrečné fáze naplňování obsahu Bílé knihy o obraně, jejíž součástí jsou i změny ve fungování armádní policejní složky. Dokument počítá například s tím, že v letošním roce se dopravní a pořádková část vojenské policie začlení do armády. V podřízenosti ministra obrany zůstanou jen vyšetřovatelé, jejichž činnost je specifická. Podle ministra je téměř připraven návrh novely zákona o vojenské policii. Právě reorganizace vojenských policistů je pro Schulce hlavním úkolem. Rád by také vylepšil image armádní policie, řekl dnes novinářům.

Pětačtyřicetiletý Schulc se narodil v Košicích. Než se stal náčelníkem vojenské policie, zastával funkci velitele 4. brigády rychlého nasazení v Žatci. Předtím se od konce 90. let zúčastnil zahraničních misí v Bosně a Hercegovině, Kosovu a Afghánistánu. Podílel se také na vzniku společného bojového uskupení Evropské unie, které Češi vytvořili společně se Slováky. Za svou činnost byl Schulc několikrát vyznamenán, dostal mimo jiné záslužný kříž ministerstva obrany a medaili Za zásluhy prvního stupně.

Předchozího velitele Ložka loni ministr obrany Vondra po březnovém zákroku vojenské policie v České televizi postavil mimo službu. Inspekce ministra obrany později dospěla k závěru, že Ložek nijak nechyboval, a proto se vrátil do funkce. Ministr mu ale vytkl formu a nepřiměřenost zásahu a zdůraznil, že se podobná akce v budoucnu již nesmí opakovat. Vondra nedávno zdůraznil, že personální výměna se zásahem policie v televizi nesouvisí.

Ministr dnes také připomněl, že Ložek před třemi lety přebíral vojenskou policii „ve velmi nelehké době“. „Při úsilí o stabilizaci vojenské policie generál Ložek nepochybně uspěl,“ řekl novinářům Vondra. Podle Vondry je Schulc erudovaným odborníkem, který má za sebou úspěšné působení v řadě zahraničních misí. Absolvoval postgraduální studium v USA a Velké Británii. Výměnu v čele vojenské policie Vondra již dříve označil za běžnou rotaci ve funkci. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Senior, který napadl Babiše holí, dostal podmínku

Pětašedesátiletý muž, který loni 1. září napadl na předvolebním mítinku v Dobré na Frýdecko-Místecku předsedu hnutí ANO Andreje Babiše francouzskou holí, dostal podmíněný trest. Navíc musí pojišťovně uhradit náklady spojené s ošetřením napadeného politika, které činí okolo tří tisíc korun. Rozhodl o tom nepravomocně soudce Okresního soudu ve Frýdku-Místku.
Právě teď

ŽivěÚvod třetího dne jednání o důvěře ovládla slovní přestřelka ANO a Pirátů

Sněmovna se třetím dnem zabývá žádostí o vyslovení důvěry kabinetu Andreje Babiše (ANO), který tvoří i SPD a Motoristé. Premiér Babiš se ostře pustil do Pirátů. Diskuse trvala od úterý do středy dohromady asi devatenáct hodin čistého času. Ve středu většinou vystupovali opoziční poslanci, kteří před novou vládou varovali a kritizovali ji. Do rozpravy bylo na konci středečního jednání přihlášeno ještě přes dvacet zákonodárců. K samotnému hlasování by mohlo dojít v průběhu čtvrtka.
06:00Aktualizovánopřed 19 mminutami

Zemědělský fond nezačal vymáhat po Agrofertu vrácení dotací. Ministerstvu chybí klíčový dokument

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) ještě nezačal vymáhat po holdingu Agrofert vrácení dotací z doby, kdy byl vlastník Agrofertu premiér Andrej Babiš (ANO) ve střetu zájmů. Píše o tom server Seznam Zprávy. Ministerstvo zemědělství podle serveru tvrdí, že mu chybí klíčový dokument.
před 34 mminutami

Ústavní soud se zastal ženy, kterou na šest dní zavřeli na psychiatrii

Ústavní soud (ÚS) se zastal ženy, která strávila nedobrovolně šest dní v pražské Psychiatrické nemocnici Bohnice. Kojila tehdy čtyřměsíční dítě. Oprávněnost hospitalizace potvrdil Obvodní soud pro Prahu 8, jehož rozhodnutí ústavní soudci zrušili, stejně jako pozdější rozhodnutí Městského soudu v Praze a Nejvyššího soudu. Důvodem zásahu je porušení práv na soudní ochranu, spravedlivý proces a osobní svobodu.
před 35 mminutami

Hosté Událostí, komentářů hodnotili programové prohlášení vlády

Programové prohlášení vlády i průběh druhého dne sněmovní schůze o důvěře vládě Andreje Babiše (ANO) byla témata diskuze Událostí, komentářů. „Programové prohlášení má v sobě vše podstatné,“ myslí si místopředseda sněmovního ústavně-právního výboru Libor Vondráček (Svobodní, klub SPD). Místopředseda sněmovny Jan Skopeček (ODS) naopak řekl, že programové prohlášení obsahuje vnitřní rozpory. Šéf KDU-ČSL Marek Výborný uvedl, že je v prohlášení slibováno „všem všechno“, ale není jasné, kde na to vláda vezme. Místopředseda sněmovny Patrik Nacher (ANO) reagoval, že příjmy vyplývají například z boje se šedou ekonomikou nebo nastartování ekonomického růstu. Debatu moderovala Tereza Řezníčková.
před 2 hhodinami

Vrátí se inverze, v neděli má silně foukat

V příštích dnech se do Česka vrátí inverzní ráz počasí. O víkendu se objeví mlhy, často i mrznoucí. Slunce se ukáže spíše jen na horách, v neděli se místy vyjasní i v nížinách. Nejvyšší teploty vystoupí lehce nad nulu. Postupně zesílí vítr, který v nárazech dosáhne během neděle rychlosti až 70 kilometrů v hodině, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
před 2 hhodinami

Kaple v Bečově se zbavuje lešení, o Velikonocích přivítá návštěvníky

Víc než šest století stará kaple v Bečově nad Teplou bude znovu přístupná veřejnosti. Právě v ní objevili v roce 1985 kriminalisté pod podlahou zakopaný jeden z největších pokladů Česka – relikviář svatého Maura. Uplynulé dva roky zde pracovali restaurátoři. V klenbě odhalili malbu svatého Matouše. Řešili také, jak se vypořádat s vlhkostí, která vnikala do zdí, či s narušenou statikou stropu. Zatímco lešení zmizí už zítra, malby si návštěvníci prohlédnou až o Velikonocích. Do té doby zůstane kaple nepřístupná.
před 3 hhodinami

Zápisy do prvních tříd letos přinášejí změny. Na co se připravit?

Tento týden začínají zápisy do prvních tříd základních škol, které mají trvat do poloviny února. Konkrétní termín si ale stanovují školy samy, většinou to bývají dva dny. Kromě posunutí termínu zápisu se letos také zpřísňují pravidla pro udělení odkladu povinné školní docházky. K zápisům by mohlo letos přijít kolem 140 500 dětí, vyplývá z odhadu ministerstva školství. Bylo by to méně než loni.
před 3 hhodinami
Načítání...