Vládu sestaví ekonom Rusnok, rozhodl Zeman

Praha – Prezident Miloš Zeman pověřil sestavením vlády ekonoma a člena NERVu Jiřího Rusnoka. Rusnok nyní musí vybrat osobnosti pro jednotlivé posty a spolu se svým kabinetem požádat do třiceti dní o důvěru Poslaneckou sněmovnu. Pokud by ji Rusnokova vláda nedostala, prezident nevyloučil, že by se ve svém druhém pokusu obrátil na strany vládní koalice; ty dnes totiž oznámily, že v dolní komoře drží potřebnou většinu 101 hlasů.

„Vážím si vás jako odborníka. Jsem si vědom toho, že povedete vládu ve velmi nelehkých dobách, kdy jedním z nejdůležitějších úkolů této vlády bude připravit návrh zákona o státním rozpočtu, a protože neznám lepšího ministra financí, než jste byl vy, těším se, že tyto úkoly zvládnete,“ řekl Rusnokovi při pověřování sestavením vlády prezident Zeman.

„Jestliže mě prezident republiky požádá o to, abych se vrátil do služeb vlasti, tak to prostě udělám, mimo jiné jako důstojník v záloze české armády. Má to smysl, proto jsem to vzal,“ řekl po jmenování premiérem Rusnok. „Tato země už zažila mnoho planých diskusí o tom, jestli mají být volby o měsíc či o půl roku později. To této zemi ale nechybí, tato země potřebuje řídit,“ dodal s tím, že za hlavní úkol svého kabinetu považuje přípravu státního rozpočtu pro příští rok. Jaké jsou další Rusnokovy plány v čele úřednické vlády? Čtěte víc.

Dvaapadesátiletý JIŘÍ RUSNOK byl za Zemanova působení ve Strakově akademii ministrem financí, ve Špidlově kabinetu vedl ministerstvo průmyslu a obchodu. Nyní radí v oblasti financí Zemanovi, je také členem Národní ekonomické rady vlády (NERV) a posledních deset let působí ve vedení penzijního fondu ING. Před deseti lety neúspěšně kandidoval na předsedu ČSSD. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze. Letos v únoru Zeman nabídl Rusnokovi místo v bankovní radě České národní banky. Tu by měl Zeman doplňovat nejdříve příští rok a Rusnok řekl, že by nabídku zřejmě přijal.

Zeman uvedl, že svým dnešním krokem vychází vstříc očekávání lidí, kteří pro něj hlasovali v lednové přímé volbě; tehdy opakovaně vyslovil názor, že by pravicová vláda premiéra Petra Nečase měla skončit. „Mám-li dodržet tento názor, tak je naprosto samozřejmé, že musím podniknout kroky, které mně umožňuje ústava, aby se tento názor naplnil,“ vysvětlil svůj nynější postup prezident s tím, že pouhé přeobsazení premiérského postu šéfkou dolní komory Miroslavou Němcovou, které mu navrhovala koalice, by bylo pouze pokračováním Nečasovy vlády „bez Petra Nečase“. „Jsem přesvědčen, že většina veřejnosti by si to nepřála,“ řekl.

Němcová může ještě dostat šanci, naznačil Zeman

Zemanovu úřednickou vládu ovšem odmítly všechny politické strany v Poslanecké sněmovně. Sociální demokraté, komunisté i Věci veřejné soustavně volají po předčasných volbách, koaliční strany zase trvají na tom, že chtějí vládnout až do řádného konce volebního období v květnu 2014. Dnes navíc předstoupily před veřejnost se zprávou, že drží ve sněmovně potřebnou většinu 101 hlasů; občanská demokracie proto trvá na vzniku politické vlády v čele s Miroslavou Němcovou (čtěte víc). Strana LIDEM ale ústy své předsedkyně Karolíny Peake nevyloučila její podporu se slovy: „Možné je v politice všechno.“

V této souvislosti Zeman nevyloučil, že pokud by byl znovu postaven před úkol jmenovat předsedu vlády, „stojedničku“ tvořenou hlasy ODS, TOP 09, LIDEM a Michala Doktora (Jihočeši) by zohlednil. „Pokud neprojde vláda Jiřího Rusnoka řádnou parlamentní procedurou, pak má prezident dva pokusy o sestavení vlády, a já bych pochopitelně tuto situaci, bude-li trvat v budoucnosti, velmi zvažoval,“ podotkl prezident Zeman.

Jak reaguje politická scéna na Zemanův tah?

  • Miroslava Němcová (ODS): „Neexistuje v Poslanecké sněmovně jiná většina než většina 101 pro jinou vládu, než která byla navržena na půdorysu stávající trojkoalice v čele se mnou. Neexituje žádná jiná většina pro žádné jiné řešení.“
  • Miroslav Kalousek (TOP 09): „Vláda Jiřího Rusnoka nemá šanci získat ve sněmovně důvěru a nemá šanci ve sněmovně prosadit rozpočet. Jediná legitimní většina ve sněmovně je 101 hlasů koalice.“
  • Bohuslav Sobotka (ČSSD): „ČSSD vnímá jmenování prezidentské vlády jako nejlepší a možná nejrychlejší cestu k předčasným volbám. Není možné zemi trápit tím, že teď budeme absolvovat všechny tři pokusy, které pro sestavení vlády předpokládá ústava.“
  • Vojtěch Filip (KSČM): „Tuto krizi lze vyřešit jenom ústavně čistým způsobem, a sice vypsáním nových voleb. Varianta, že se sněmovna shodne na svém rozpuštění, je rychlejší než tři neúspěšné pokusy o sestavení vlády, neprohloubí politickou krizi a nebude hrozit rozpočtové provizorium.“

Strana LIDEM ústy své předsedkyně Karolíny Peake nevyloučila její podporu se slovy: „Možné je v politice všechno“. Věci veřejné žádají rozpuštění sněmovny, pokud by se pro ně nenašlo dostatek hlasů, zváží podporu Rusnokova kabinetu.

Jmenování Jiřího Rusnoka a jeho vlády přitom může podle prezidenta Miloše Zemana politiky k dohodě na předčasných volbách donutit. Ty by pak mohly být vypsány do konce září. „Jediná cesta, jak vyvolat v České republice předčasné volby, je jmenování vlády odborníků, a to z toho prostého důvodu, že jinak by čekání na předčasné volby bylo čekání na Godota,“ řekl Zeman. „Opozice nemá sílu získat 120 hlasů a vládní koalice až dosud neměla zájem se na těchto 120 hlasech podílet.“

4 minuty
Prezident jmenoval premiérem Jiřího Rusnoka
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Sněmovna schválila omezení odkladů povinné školní docházky

Sněmovna i hlasy opozice v pátek schválila novelu, která má omezit odklady zahájení povinné školní docházky nebo zavést slovní hodnocení malých žáků místo známkování. Do budoucna by tak měl být odklad podle novely možný jen tehdy, pokud zdravotní stav dítěte, například závažné fyzické či psychické postižení, neumožňuje účast ve výuce. Naopak poslanci znovu nedokončili schvalování převodu financování nepedagogů, které chtěla uspíšit koalice. Plány jí překazilo opoziční hnutí ANO.
09:01Aktualizovánopřed 8 mminutami

Kvůli uzavírce Benešova mostu v Ústí nad Labem čekají řidiče dopravní omezení

Přípravy na sobotní uzavření Benešova mostu v Ústí nad Labem vrcholí. Dopravní značení řidiče upozorňuje nejen na samotnou uzavírku, ale také na změny v dopravě. Například ulice K Loděnici je nově jednosměrná. Zapojené jsou semafory, které budou upřednostňovat průjezd záchranných složek a MHD. U krajského soudu jsou značky, které budou navádět chodce a cyklisty na provizorní lávku. Hotové je i stanoviště pro integrovaný záchranný systém u základní školy Nová.
před 15 mminutami

Obžaloba žádá čtrnáct let vězení pro zubařku za vraždu vůdce kutnohorské sekty

Pro zubařku, jež usmrtila svého partnera, samozvaného léčitele a vůdce kutnohorské sekty, obžaloba žádá trest čtrnácti let vězení a pětiletý zákaz jakéhokoliv povolání ve zdravotnictví. Státní zástupkyně v závěrečné řeči trvala na tom, že žena spáchala předem promyšlenou vraždu a trestně za ni odpovídá. Odmítla tvrzení obhajoby, že muž trpěl bludy, které na partnerku přenesl, takže nebyla příčetná. Zubařka už dříve vypověděla, že ji partner fyzicky i psychicky týral, přál si zemřít a k činu ji přiměl.
před 27 mminutami

Pavel podepsal flexinovelu zákoníku práce i mediální novelu

Prezident Petr Pavel podepsal šest nových zákonů, mezi nimi i takzvanou flexinovelu zákoníku práce a mediální novelu, která upravuje výši televizních a rozhlasových poplatků, ty se zvýší v květnu. Flexinovela zákoníku práce mění například zkušební dobu pro zaměstnance nebo povinnosti zaměstnavatelů v případě odchodu zaměstnance na rodičovskou dovolenou. Změny přinese patrně od června.
před 2 hhodinami

Hasiči na Moravě pokračují v úklidu po přívalových deštích

Obce v Jihomoravském kraji zasažené čtvrtečními přívalovými dešti sčítají škody, čistí silnice a chodníky od nánosů bahna. Někde voda zatopila i desítky domů. Hasiči ve čtvrtek zasahovali například ve Veselí nad Moravou a několika dalších obcích na Hodonínsku, také ale třeba v Rájci-Jestřebí na Blanensku. Voda zatopila domy, sklepy, zahrady, chodníky a silnice. Lidé, kteří nedokážou nepříznivou situaci zvládnout sami, můžou získat mimořádnou dávku až 72 900 korun, uvedlo ministerstvo práce.
před 3 hhodinami

Prezident Petr Pavel svědčil u soudu v kauze generála Halenky

Prezident Petr Pavel jako svědek vypovídal u soudu, který se zabývá žalobou generála ve výslužbě Vladimíra Halenky o odškodné za trestní stíhání. Halenka byl na jaře roku 2015 obviněn v kauze převodů vojenského materiálu, jeho stíhání státní zastupitelství později zastavilo. Pavel, který byl náčelníkem generálního štábu mezi lety 2012 a 2015, řekl, že pokud by Halenka obviněn nebyl, mohl by se pravděpodobně zúčastnit zahraničního vojenského kurzu v USA. O tom, zda by muž mohl povýšit na zástupce náčelníka generálního štábu, neuvažoval, protože pozice v té době nebyla uvolněná, uvedl.
před 3 hhodinami

Ocelové ježky u Pražského hradu nahradí sloupky

Od vstupů na Pražský hrad postupně mizí takzvaní ježci. Ocelové zátarasy tam vjezdu aut bránily téměř deset let. Správci je teď postupně nahradí výsuvnými sloupky. „Když budeme mít zasouvací sloupky, můžeme usnadnit vjezd větších aut, jako jsou hasiči či záchranky,“ vysvětlil ředitel Správy Pražského hradu Pavel Vyhnánek. Sloupky teď budou pracovníci instalovat až do června. Nová budou i kontrolní stanoviště.
před 7 hhodinami

Zabili Heydricha i posílali depeše. Válku přežila jen polovina parašutistů

Byla jich stovka, přišli z nebes a fatálně ovlivnili průběh druhé světové války – českoslovenští parašutisté vyslaní z Velké Británie měli na území tehdejšího protektorátu plnit rozmanité úkoly. Od sabotáží a předávání informací exilové vládě až po útoky na přední představitele nacistické správy. V podstatě počítali s tím, že se do vlasti vrací pro smrt. Konce války se jich dožila pouhá polovina. A ti, kdo přežili, se následně po roce 1948 uznání nedočkali. Většinu z nich naopak čekalo ponížení, perzekuce a některé dokonce vykonstruovaná obvinění a smrt.
před 7 hhodinami
Načítání...