Ve špatně upevněných autosedačkách umírají děti

České Budějovice - Dopravní policisté chtějí od března přísněji dohlížet na bezpečné připoutání dětských autosedaček. Z průzkumu vyplynulo, že polovina lidí při jejich uchycení dělá chyby – výsledkem mohou být i mrtvé děti. Statistiky ukazují, že 80 procent z loňských dětských obětí nehod v sedačce bylo. Policisté teď absolvují speciální školení, kde se učí, jak sedačky správně připevnit. Řidičům slibují, že jim budou na silnicích zatím jen radit, pokuty nechystají.

Podle policistů lidé při připoutání autosedačky bezpečnostními pásy často chybují. Nedodržují návod od prodejce a při prudkém brzdění se pak autosedačka převrhne. Podle dopravních expertů, kteří školí české policisty, takových případů přibývá. Motoristé pak zbytečně ohrožují bezpečnost svých dětí. „Kolem 60 procent dětí jezdí nějak špatně připoutaných. Chyba není vždy fatální, může to být třeba jenom špatně utažený pás,“ uvedl pracovník výzkumu dopravní bezpečnosti Robert Šťastný.

Ohrožení pro děti ale může být často velké. „U úplně nejmenších miminek je často špatná orientace sedačky – miminko jezdí po směru jízdy. Byť to skoro nejde použít, používá se to,“ dodal Robert Šťastný. U starších dětí zase podle policie rodiče často používají jen tzv. podsedák bez zádové části. Ta je však kvůli ochraně hlavy a krku klíčová.

Nahrávám video

Dopravní policisté chtějí takovým případům zabránit. V učebnách sledují tzv. crash testy jednotlivých výrobců a učí se, jak sedačku správně připevnit. Podle Michala Hodbodě z ředitelství služby dopravní policie by právě toto školení mělo pomoci odhalit případné nedostatky.

Současně ale policie upozorňuje, že ani správně upevněná sedačka není všemocná. Střet v příliš vysoké rychlosti je fatální téměř vždy. „Autosedačky jsou testovány na náraz do pevné překážky při rychlosti 50 kilometrů v hodině. Je to relativně malá rychlost – jestliže si sečteme rychlosti při čelním střetu, dostaneme se vždy kolem stovky a to už je smrtelné,“ varoval dopravní expert Jaroslav Hořín. Řidiči to vědí a většinou se snaží jezdit s dětmi pomaleji.

Policisté plánují plošné kontroly řidičů. Nebudou je však pokutovat za špatné uchycení sedačky, ale měli by je upozornit na nedostatky. Do konce března by se s projektem mělo seznámit více než 1 000 dopravních policistů.

  • Následky nehod u dětí v Česku autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/24/2350/234932.jpg
  • Autosedačka autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/24/2349/234843.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Blížící se vlna veder ještě zhorší už tak extrémní sucho

Nadcházející vlna veder, při níž meteorologové nevylučují, že výjimečně může teplota dosáhnout až čtyřiceti stupňů Celsia, ještě výrazně zhorší už tak extrémní sucho. Voda z krajiny totiž při teplotách nad třicet stupňů rychle mizí. Chybí i déšť – dlouhodobě prší méně, než je obvyklé.
před 7 hhodinami

VideoSečteno: Ústecký kraj

Seriál Sečteno napříč republikou mapuje témata, která by mohla rezonovat v kampani před volbami do zastupitelstev obcí 9. a 10. října 2026. V úterý 28. července se věnoval Ústeckému kraji.
před 10 hhodinami

Policie odložila prověřování Turka v kauze nenávistných výroků, píše iRozhlas

Policie odložila prověřování poslance Filipa Turka (za Motoristy) v kauze nenávistných výroků zveřejněných na sociálních sítích kvůli promlčení jeho trestní odpovědnosti. Stíhat nebude ani vydavatelství či autory Deníku N, který na výroky upozornil, napsal iRozhlas. Rozhodnutí policistů není pravomocné, bude ho ještě přezkoumávat státní zástupce. Turek uvedl, že ho rozhodnutí nepřekvapilo, protože se ničeho nedopustil. Vedle toho bylo pravomocně odloženo oznámení o údajném domácím násilí poslance.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Schodek rozpočtu bude příští rok významně pod 400 miliard korun, řekl Babiš

Schodek státního rozpočtu v příštím roce bude významně pod 400 miliard korun. Premiér Andrej Babiš (ANO) to řekl při příchodu na jednání s ministryní financí Alenou Schillerovou (ANO) o přípravě rozpočtu. Babiš také potvrdil, že vláda dá pro rok 2027 na obranu dvě procenta HDP. Schillerová po schůzce řekla, že přesnější odhad deficitu bude možné udělat až po zpracování srpnové makroekonomické prognózy.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Včasné vyšetření a testování nádoru může snížit úmrtí na rakovinu plic

Počet úmrtí na rakovinu plic může podle českých lékařů snížit včasný záchyt při vyšetřování lidí bez příznaků v takzvaném screeningu a podrobnější genetické testování nádorů. Uvedli to na tiskové konferenci České pneumologické a ftizeologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.
před 12 hhodinami

VideoReportéři ČT: Názory nejsou fakta. Všem měříme stejně

Proč je nutné důsledně rozlišovat mezi názory a fakty? Jaké kritice musí Reportéři ČT často čelit? A kde mají kořeny některé dezinformace, které zaplavují veřejný prostor a mnozí s nimi pracují jako s fakty? Proč se tím vším je nutné zabývat? Jak vznikají Reportéři ČT a jak je tohle všechno ovlivňuje? Nejen na to se ptá Jana Neumannová. Jejími hosty jsou zástupkyně šéfredaktora pro reportážní publicistiku Aneta Snopová a vedoucí dramaturg Reportérů ČT Hanuš Hanslík. V našich podcastech běžně mluvíme o tématech reportáží. V této speciální letní sérii vám představíme ty, kteří pro vás kauzy a reportáže připravují.
před 14 hhodinami

VideoAnalytici v Událostech, komentářích probrali vztah Česka s Čínou

Předseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura (SPD) jako první vládní politik po sedmi letech navštívil Čínu. Během jednání české delegace v Pekingu byla řeč i o českém občanovi, kterého Čína zadržela na konci června kvůli podezření z ohrožení státní bezpečnosti. Sinolog Davida Gardáš podotkl, že Čína už v minulosti nejednou využila takzvanou diplomacii rukojmí. „Zadržení občanů cizích zemí se evidentně dá využít jako páka pro prosazení diplomatických a politických cílů,“ upozornil. „Čína vždy prokazuje, že snaží jednat ne se silným, ale se slabšími,“ míní politický a kulturní geograf Vladimír Baar, který varoval před „podbízivostí“ vůči Pekingu a poukázal na chování Číny vůči rozvojovým zemím. „Snaží se je přivázat ekonomicky a potom držet pod krkem, když nemají peníze na splácení různých dluhů,“ poznamenal. Pořad moderovala Tereza Řezníčková.
před 18 hhodinami

Nehorázné, tepe ODS výběr šéfa pražského letiště. Schillerová: Je to profesionál

Vláda a opoziční ODS jsou ve sporu kvůli pražskému letišti. Do výběrového řízení na nového šéfa se podle ministerstva financí přihlásilo devět lidí, šest z nich dostalo pozvánku na pohovor. Opozice zpochybňuje průběh tendru i profesní minulost vítěze Radomíra Lašáka. Šéfka resortu Alena Schillerová (ANO) jeho nominaci vidí naopak jako příležitost k rozvoji.
před 20 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.