V pražské zoo se narodilo žirafí mládě

V pražské zoo se v pátek ráno narodila žirafí samička. Měří asi 180 centimetrů. Porodila ji žirafa Rothschildova Eliška, pro kterou je to osmé mládě. Otcem je samec Johan. Mládě je čilé a od matky již pije. Pokud bude vše probíhat dobře, budou ho moci návštěvníci ve výběhu uvidět přibližně za čtrnáct dní.

Porod byl bezproblémový a trval pouze necelou hodinu a půl. „Eliška ho díky svým předchozím zkušenostem zvládla výborně a poté mládě pečlivě očistila. Malá samička začala brzy sát mateřské mléko. Dopoledne jsme udělali preventivní prohlídku, mládě zkontrolovali a ošetřili mu konec pupeční šňůry,“ uvedla v tiskové zprávě chovatelka Jindra Kotrbáčková.

Matka Eliška oslaví v říjnu jednadvacáté narozeniny. „Přes svůj vyšší věk je ve velmi dobré kondici a jako zkušená a pohodová matka se o mládě vzorně stará. V historii chovu žiraf Rothschildových v Zoo Praha je to již osmdesáté druhé narozené mládě,“ řekl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

V přírodě se žirafy většinou věku kolem dvaceti let nedožívají, u zvířat
chovaných v lidské péči to ale výjimečné není. Například matkou Elišky byla
samice Berta, která se v pražské zoo dožila dvaceti tří let a své poslední mládě porodila také ve věku dvaceti jedna let.

Žirafy Rothschildovy patří mezi nejvíce ohrožený poddruh žiraf. V přírodě žijí v oblasti Ugandy a v Keni. Jejich počty se zde odhadují pouze na něco málo přes tisíc zvířat.