Ústavní soud začne Lisabon projednávat do měsíce

Brno - Ústavní soud začne stížnost senátorů na Lisabonskou smlouvu projednávat do měsíce. Rádiu Česko to řekl předseda soudu Pavel Rychetský. Soud už podle něj rozeslal kopie stížnosti k vyjádření prezidentovi, vládě, Poslanecké sněmovně i Senátu a odpověď očekává do dvou týdnů. Rychetský také zdůraznil, že soud nebude projednávání zdržovat a chce rozhodnout co nejdříve.

Lisabonskou smlouvu, která je podle mnohých politiků pro další vývoj Evropské unie klíčovým dokumentem, již český parlament schválil. Zbývá pod ní jen podpis prezidenta Václava Klause. Jenže ten zatím se schválením dokumentu váhal a od podání návrhu musí čekat, až o něm rozhodne Ústavní soud.

Senátoři ve svém návrhu požadují nejen posouzení souladu Lisabonské smlouvy s českým ústavním pořádkem, ale také stejné posouzení Maastrichtské smlouvy a Římských smluv. Tyto dokumenty tvoří základní právní pilíře evropského společenství.

Senátorům se na smlouvě nelíbí přenos dalších pravomocí státu na EU. Žádost o přezkoumání se vztahuje k celé smlouvě, protože už loni Ústavní soud prověřoval na popud Senátu její nejkontroverznější pasáže. Rozpor s českým ústavním pořádkem však neshledal. Soud by měl nyní podle jednoho z předkladatelů nového návrhu Jiřího Oberfalzera (ODS) jasně říct, zda by EU byla po přijetí smlouvy stále ještě mezinárodní organizací, nebo jakýmsi superstátem.

Vláda doufá, že Ústavní soud neshledá na Lisabonské smlouvě nic závadného a nic pak nebude bránit prezidentovi, aby ji podepsal. Její ratifikace v Česku by tak byla ukončena. Předseda ODS Mirek Topolánek oznámil, že s osudem smlouvy spojí svou politickou kariéru. Jakým způsobem tak učiní, ale neupřesnil.

Schvalování smlouvy v Česku sleduje i zahraničí

Ratifikační proces v Česku podrobně sledují i zahraniční média. Například týdeník European Voice na titulní straně napsal, že schvalování Lisabonské smlouvy nebude do konce roku ukončeno, a to právě kvůli Česku. Současné švédské předsednictví EU je podle týdeníku už nyní „odsouzeno“ k tomu, že bude muset pracovat na formování nové Evropské komise bez tohoto dokumentu.

Polský list Rzeczpospolita zase dnes napsal, že by Česko mohlo výměnou za podpis Lisabonu získat vlivné portfolio pro svého eurokomisaře, jako je např. energetika. Česká velvyslankyně při EU Milena Vicenová nicméně uvedla, že jí takovýto obchod moc reálný nepřipadá.