Stropnický: Makedonii budou muset s migrací možná pomoct i vojáci

Může nastat situace, že bude nutné poslat na pomoc Makedonii v boji s migrační krizí vedle policistů i vojáky nebo materiální vojenskou pomoc, řekl po setkání se zástupci ministerstev obrany visegrádské skupiny ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Stropnický také uvedl, že případné pozemní boje proti takzvanému Islámskému státu by měly mít na starosti především blízkovýchodní země.

V úvahu podle Stropnického připadá třeba vyslání ženistů nebo zdravotního personálu, Makedoncům by mohla armáda poskytnout stany nebo dopravní prostředky.

Požadavek na pomoc Makedonii podle Stropnického přišel Česku a Maďarsku. Obsahoval kromě žádosti o policisty i praktické věci jako stany nebo terénní automobily. Česká armáda by požadované věci mohla Makedoncům poslat během ledna. Dodaný materiál by podle Stropnického doprovodil i menší kontingent vojáků, který by techniku kolegům předal. Zatím se ale neuvažovalo, že by v zemi zůstali.

Události: Česká pomoc v uprchlické krizi (zdroj: ČT24)

Maďarský ministr obrany István Simicskó řekl, že součástí požadavku bylo i „fyzické uzavření hranic“ plotem. Zda některá země V4 v této záležitosti Makedonii vyjde vstříc, Simicskó neřekl.

O vyslání vojenské jednotky se podle Stropnického zatím neuvažovalo, v úvahu ale prý připadá třeba vyslání ženistů nebo zdravotního personálu, Makedoncům by mohla armáda poskytnout stany nebo dopravní prostředky. Podobně česká armáda přispěla i Maďarsku a Slovinsku.

Chovanec: Česko vyšle 25 policistů

Česko pomůže Makedonii se zvládáním migrační krize vysláním 25 policistů. Česko zemi plánuje darovat také 20 milionů korun, mimo jiné na nákup 10 až 15 automobilů Škoda Yetti. Návrh v pondělí projedná vláda, řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Čeští policisté by také měli i nadále pomáhat Slovinsku. 

Česká policie v minulých týdnech pomáhala se zvládáním migrace Maďarsku a Slovinsku, v obou zemích působili také čeští vojáci. Maďarsko výstavbou hraničního plotu příliv uprchlíků zastavilo, tamní mise české policie a armády proto již skončila. Běženci v posledních měsících míří především z Řecka přes Makedonii a Balkán do Slovinska a následně do západoevropských a severoevropských zemí.

Slovinsku již Česko pomáhá od začátku listopadu, svou přítomnost chce podle chystaného vládního rozhodnutí prodloužit do konce ledna. V zemi i nadále bude slovinským kolegům pomáhat střežit hranice dvacítka policistů.

Stropnický: Makedonii budou muset s migrací možná pomoct i vojáci (zdroj: ČT24)

O pomoc země V4 požádala i Makedonie. Vyslání 25 policistů od poloviny ledna do konce února by mělo být prvním krokem, následovat by mohla i vojenská pomoc. O té dnes na ministerstvu obrany jednají zástupci ministerstev obrany Česka, Maďarska, Slovenska a Polska. Makedonci údajně požadují i materiální pomoc včetně těžkých nákladních automobilů. Podle serveru biztweet.cz by země V4 mohly na makedonských hranicích pomoct vybudovat plot.

Ministerstvo vnitra také navrhuje české vládě, aby Makedonii pomohla 20 miliony korun na posílení místní azylové a migrační infrastruktury a na vybudování potřebných kapacit. Část peněz by měla jít na nákup automobilů Škoda Yetti.

V4 nabídne EU v roce 2019 společné armádní pohotovostní síly

Země visegrádské skupiny se domluvily, že v roce 2019 opět nabídnou Evropské unii společné vojenské pohotovostní síly, takzvanou battlegroup, řekl po jednání zástupců ministerstev obrany V4 státní tajemník slovenského ministerstva obrany Miloš Koterec. Společnou battlegroup Visegrád sestavil pro první polovinu příštího roku. Česko pro něj vyčlení přes 800 vojáků.

„Na účast v battlegroupě jsme se připravovali dva roky,“ řekl český ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Celý kontingent by mělo tvořit přes 3300 vojáků, řekl maďarský ministr obrany István Simickó. Nejsilnější zastoupení v něm má Polsko. Česko pro něj uvolní asi 800 vojáků, mezi kterými budou spojaři, ženisté, ale i část speciálních sil. „Ta battlegroupa je poskládána tak, aby její celkové schopnosti pokrývaly celé spektrum vojenských potřeb,“ řekl Stropnický.

Maďarsko vyčlení přes 600 mužů a žen v uniformě z řad ženistů, logistiků nebo speciálních sil, Slováci především mechanizovanou rotu a rotu specialistů z radiační, chemické a biologické ochrany.

Podle Stropnického battlegroup nikdy v minulosti nebyla použita, označil ji jako pohotovost v záloze. Dovede si představit, že by mohla být využita její část. I český ministr potvrdil, že by mohla být společná jednotka využita i v budoucnu.