Stávka nic nepřinesla, tvrdí Nečas

Praha – Stávka podle slov premiéra Petra Nečase (ODS) nesplnila očekávání odborových předáků, nic pozitivního nepřinesla a způsobila milionové škody. Potvrdilo se, že protest byl politický, dodal. Zopakoval, že je připraven s odbory dále jednat o vládních reformních plánech. Chvíli před tím při interpelacích premiér řekl, že odbory nejsou reprezentativní zástupci zaměstnanců, stejně tak svazy zaměstnavatelů v tripartitě. I přesto některé připomínky k reformám z úst odborářů vláda zohlednila. Nečas zdůraznil, že tripartita o reformách rozhodovat nesmí, odpovědnost nese vláda a Parlament.

„(Stávka) Přinesla pouze to, co jsem předvídal již včera – miliardové škody, zvýšení politického napětí, protože samozřejmě na této stávce parazitovala i česká opozice,“ prohlásil premiér. Stávku znovu označil za politický akt a vydírání veřejnosti. „Je to vítězství občanů České republiky, kteří projevili větší rozum než vedení odborů,“ komentoval Nečas klidný průběh protestu. Vláda je podle něj ochotna jednat s odbory o parametrech plánovaných změn, od reforem jako takových ale neustoupí.

Petr Nečas v reakci na výroky, že procházka Miroslava Kalouska proti davu demonstrantů byla provokace: „Zrovna tak chci prohlásit, že provokací nebylo to, že sotva odboráři přišli před Strakovku (Strakova akademie, sídlo vlády), kde vládne Nečas, začalo pršet. To opravdu nebyla provokace.“

Petr Nečas na otázku, zda si odbory oprávněně stěžovaly na nedostatečnou úroveň jednání: „Já nevím, na jaké vyšší úrovni by si jednání představovaly, mají tam premiéra, který vyšší být nemůže. Má metr devadesát tři, v mých letech už neporostu, takže to je opravdu nejvyšší možná úroveň, kterou můžou na jednání dosáhnout. Musím říci, že my jsme připraveni jednat a budeme jednat…“

„Odbory reprezentují 15 procent zaměstnanců v této zemi, není to reprezentativní organizace, která by reprezentovala všechny,“ uvedl Nečas a podobně to platí i pro organizace zaměstnavatelů v tripartitě. Premiér těmito slovy reagoval na výtky předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky, který se dožadoval obnovy dialogu v tripartitě a volal po tom, aby vláda vzala v potaz připomínky odborníků a odborů k reformám.

I přes své výhrady položil premiér důraz na sociální dialog, který pokládá za důležitou součást práce vládního kabinetu. Podotkl ale, že Česko je založeno na parlamentní demokracii a nejde o korporativní stát. „Orgán, který rozhoduje a má odpovědnost, je Parlament a vláda. Tripartita nesmí nahrazovat a suplovat tyto orgány,“ dodal. Náměty odborů z tripartity vedly podle premiéra například k řadě úprav v sociální reformě týkajících se zdravotně postižených lidí. Vláda také zohlednila podle něho kritiku toho, že druhý komerční důchodový pilíř měl být povinný. Nyní má být dobrovolný.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka označil dnešní stávku v dopravě za úspěšnou. Stávkujícím vyjádřil podporu. Premiéra Petra Nečase (ODS) vyzval, aby obnovil sociální dialog, stáhl vládní reformní zákony a jednal o nich s odbory i opozicí. „Pokud se pan premiér bude tvářit, že se nic nestalo, že je pěkný letní den, tak nervozita a napětí ve společnosti poroste. Obáváme se, jaký způsob ventilu si v dalších měsících najde,“ řekl Sobotka. Šéf opoziční ČSSD dnes přišel demonstraci odborářů v Praze podpořit. Odbory podle něj ve stávce nehájí své zájmy, ale zájmy většiny společnosti.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Před 95 lety začal semafor řídit českou dopravu

Před 95 lety začal dopravu na Václavském náměstí v Praze hlídat první automatický semafor, řidiči si tak museli zvykat na nová pravidla silničního provozu. Do té doby byla doprava řízena pouze pokyny strážníka a od roku 1927 také ručně přepínanými semafory. Už od počátku řidiči automatické semafory kritizovali – ať už kvůli tomu, že nestihnou projet, nebo že zbytečně stojí. Nyní funguje většina semaforů v takzvaném dynamickém režimu. Do budoucna by semafory mohly být ještě chytřejší, a to díky zapojení umělé inteligence.
před 20 mminutami

Sněmovna přerušila druhé kolo debaty o zákonu o digitální ekonomice

Sněmovna v úterý přerušila druhé čtení vládního návrhu zákona o digitální ekonomice. Návrh čelil kritice ze strany opozičního hnutí ANO, jeho předseda Andrej Babiš řekl, že jde o pokus o omezení slova. Sněmovna nedokončila ani schvalování přísnějších pravidel pro financování volebních kampaní. ANO a SPD by chtěla ze zákona odstranit ustanovení o sankci až dvou milionů korun za zveřejnění nepravdivé nebo hrubě urážlivé informace o kandidující volební straně nebo o jejím kandidátovi.
14:00Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Senátoři by tento týden mohli vrátit sněmovně až tři vládní předlohy

Přestože má koalice v horní komoře jasnou většinu, senátoři by mohli tento týden vrátit sněmovně až tři vládní předlohy. Konkrétně jde o úpravy energetického a vysokoškolského zákona a také o další normy pro ukrajinské uprchlíky. Výhrady v rozhovorech pro ČT připustily všechny senátorské kluby.
před 2 hhodinami

Exkluzivní rozhovor s učitelkou z Rudolfova. Postavila se žákovi, který se snažil střílet

Možné tragédii na základní škole v Rudolfově u Českých Budějovic, kde se v pondělí třináctiletý žák pokusil vystřelit na učitelku ve třídě, zabránila pohotová reakce pedagožky, která podle svých slov „zachovala chladnou hlavu“. Policisté oceňují postup školy, kdy byli učitelé proškoleni a věděli, jak v takové situaci reagovat a postupovat. Zájem o podobná školení a nácvik krizových událostí mezi školami roste.
před 3 hhodinami

Přihlášky na střední školy bude možné podávat do 20. února

Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) s ředitelkou Cermatu Barborou Rosůlkovou představili podrobnosti k přijímacímu řízení na střední školy pro letošní rok. K přijímačkám by se letos podle odhadů mělo dostavit přes sto tisíc deváťáků. Podle Beka jde o podobně silný ročník jako loni. Ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal dodal, že se od minulých let nebudou dramaticky lišit ani kapacity středních škol. Elektronický systém pro podávání přihlášek by se měl rodičům a dětem otevřít o půlnoci z 31. ledna na 1. února, řekla Rosůlková. Přihlášky bude možné podávat až do 20. února.
11:03Aktualizovánopřed 7 hhodinami

V Česku se loni vyrobilo rekordních 1,453 milionu aut

Výroba osobních aut v Česku v předchozím roce vzrostla meziročně o 3,9 procenta na rekordních 1,453 milionu vozů. Produkce elektrických aut naopak klesla o 16 procent na 151 162 elektromobilů a plug-in hybridů. Více než 93 procent vyrobených automobilů firmy vyvezly. Export vozidel tak v meziročním srovnání zaznamenal 4,5procentní nárůst, oznámilo Sdružení automobilového průmyslu.
13:25Aktualizovánopřed 9 hhodinami

Žáka, který se pokusil vystřelit na učitelku, poslal soud do diagnostického ústavu

Třináctiletý chlapec, který se v pondělí pokusil vystřelit na učitelku v základní škole v Rudolfově u Českých Budějovic, je umístěný v diagnostickém ústavu. Nařídil to soud. Policie případ vyšetřuje pro podezření z pokusu o vraždu, a to jako takzvaně čin jinak trestný.
12:07Aktualizovánopřed 10 hhodinami

Reportéři ČT: Podnikatel s nelegálními billboardy se měl podílet na únosech a vraždách

Firma Eurobillboard zaplavuje Česko nelegálními billboardy. Slovenský podnikatel Anton Fischer, který za firmou stojí, zároveň čelí trestnímu stíhání za napadení lidí, kteří jeho plochy odstraňovali. Teď se navíc ukázalo, že Fischer se měl kdysi pod jiným jménem podílet v bratislavském podsvětí na vážných zločinech včetně únosů a vražd. Za podezřelých okolností ale získal novou identitu. Stal se takzvaným chráněným svědkem, když svědčil proti ostatním obžalovaným. Pro Reportéry ČT natáčel Jan Moláček.
před 12 hhodinami
Načítání...