Širší vedení ODS se pustilo do ČSSD i prezidenta Klause

Praha - Výkonná rada označila hlasování o nedůvěře vládě uprostřed historicky prvního českého předsednictví za bezprecedentní krok. ČSSD prý přebírá plnou zodpovědnost za oslabení naší autority při výkonu českého předsednictví, za poškození pozice a pověsti Česka v zahraničí a za zhoršení ekonomického obrazu země právě během probíhající resece.

Podle širšího vedení strany je teď jediným správným řešením co nejrychlejší uspořádání předčasných voleb, a to cestou přijetí zvláštního ústavního zákona. Výkonná rada také kritizovala výrok prezidenta Klause, který vyjednávání o vládě podmínil 101 poslaneckými podpisy, aniž by však vyloučil hlasy komunistů. Klaus by měl pověřit jednáním o nové vládě Mirka Topolánka, ve vyjednávacím týmu s ním mají být i první místopředseda strany David Vodrážka a předseda poslaneckého klubu Petr Tluchoř.

ČSSD a ODS na cestě ke shodě o podzimních volbách

32 minut
Brífink po jednání výkonné rady ODS
Zdroj: ČT24

V Událostech, komentářích David Vodrážka připustil ochotu jednat o podzimním termínu předčasných voleb tak, jak to navrhovala sociální demokracie, a společně s místopředsedou ČSSD Lubomírem Zaorálkem se shodli na tom, že je nezbytné zahájit společné jednání o dalším postupu.

„Prokázalo se, že povolební rozložení sil škodí České republice. Pojďme se shodnout na novém rozložení sil, aby vznikla vláda, která by měla silný mandát a vyvedla zemi z krize,“ vyzval Vodrážka s tím, že vláda odborníků tu nic nespraví.

Zaorálek: ČSSD je hlídací pes demokracie

Podle politologů i některých politiků je Klausův požadavek stojedna hlasů motivován dosažení úzké spolupráce obou největších parlamentních stran: buď velkou koalicí, nebo opoziční smlouvou. Takovou podobu vládnutí však sociální demokracie odmítá.

„Rádi bychom pomohli najít řešení, ale to neznamená jít do vlády. Naše role po volbách 2006 je v opozici. Cítíme se opoziční stranou a tuto roli hodláme dohrát. My jsme hlídací pes demokracie,“ řekl v České televizi Zaorálek.

ODS zúčtovala se Schwippelem a Tlustým 

Občanští demokraté dnes rovněž zúčtovali se svými poslanci, kteří hlasovali pro pád vlády. Výkonná rada vyzvala poslance Vlastimila Tlustého a Jana Schwippela, aby vystoupili ze strany a vzdali se poslaneckého mandátu. Oba totiž hlasovali společně s opozicí a podíleli se na vyslovení nedůvěry vládě Mirka Topolánka. Pokud tak oba poslanci neučiní, žádá rada místní sdružení v Rakovníku a Zadní Třebáni, aby je do 15. dubna vyloučila. Rakovnické sdružení chce o Tlustém jednat 9. dubna, vyloučení Schwippela ale organizace v Zadní Třebáni odmítá. Ze strany je přitom může vyloučit právě jen místní sdružení.

Pro odchod Tlustého i Schwippela z ODS se už v úterý vyslovil poslanecký klub, ve čtvrtek pak středočeská krajská organizace. Organizace v Zadní Třebani má ale jasno - Schwippel se podle ní zachoval podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Předsedkyní organizace je Schwippelova matka a působí v ní i další příbuzní poslance. 
Pokud místní organizace žádost nevyslyší, může výkonná rada zrušit celou stranickou buňku.

  • David Vodrážka autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/761/76097.jpg
  • Lubomír Zaorálek autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/761/76096.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Šmarda považuje spojení se Stačilo! za historickou chybu, SOCDEM opustí

Expředseda SOCDEM Michal Šmarda považuje spojenectví sociálních demokratů se Stačilo! za historickou chybu. K srpnu nezaplatí členský příspěvek a ve straně skončí, avizoval. Předsednictvo Stačilo!, v němž figurují komunisté, ve čtvrtek schválilo spolupráci se sociálními demokraty pro říjnové sněmovní volby. Ti budou na kandidátkách Stačilo!
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Peníze na vyšší platy policistů a hasičů chce vláda vzít z resortu obrany

Bezmála miliardu korun na vyšší výdělky policistů a hasičů chce kabinet vzít z rozpočtu obrany, jak zjistila Česká televize. Oběma složkám se tento měsíc příjem zvedá o tři tisíce korun. Členové vlády až dosud o přesunu peněz mezi resorty obrany a vnitra veřejně nemluvili. Důvodem výpomoci je fakt, že resort Jany Černochové (ODS) na rozdíl od úřadu Víta Rakušana (STAN) má volné peníze, které může na tento neplánovaný výdaj poskytnout.
před 3 hhodinami

Soláry v EU poprvé vyrobily víc energie než jádro

Fotovoltaika v červnu v Evropské unii vyrobila poprvé v historii víc energie než jaderné elektrárny, zjistila energetická analytická společnost EMBER. Na třetím místě se dlouhodobě drží vítr. V samotném Česku vede uhlí a jaderné zdroje. Ty obnovitelné jsou až na třetím místě. I kvůli vyšším dodávkám zelené energie do sítě roste zájem o bateriová úložiště, a to nejen v Unii. V Česku se zájem meziročně ztrojnásobil.
před 4 hhodinami

Slovenský ministr kritizoval BIS za informaci o možné ruské stopě v kauze výhrůžek

Slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) kritizoval českou Bezpečnostní informační službu (BIS) za to, že informovala o možné ruské stopě v případu loňského vyhrožování školám v Česku a na Slovensku, ve kterém mezinárodní policejní tým tento týden zadržel na Ukrajině jednoho Ukrajince. Šutaj Eštok řekl, že jde o nepotvrzenou hypotézu. Mluvčí české kontrarozvědky Ladislav Šticha řekl, že BIS nebude vyjádření slovenských politiků komentovat.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Rekordní rozpočet EU je z pohledu Česka velmi dobrou zprávou, říká Votápek

„Evropská unie si uvědomuje výzvy, které před ní stojí. Rozšiřuje se a potřebuje více peněz, uvědomuje si, že zaostávala. Z pohledu České republiky to vidím jako velmi dobrou zprávu,“ řekl k návrhu unijního rozpočtu na období 2028 až 2034 ve výši dvou bilionů eur expert Pirátů na zahraniční politiku Vladimír Votápek v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Podle něj v Unii nepanuje jednotný názor ohledně priorit budoucích investic, ale tuto skutečnost nevnímá jako problém. „EU je společenství demokratických zemí, což je nejefektivnější v situacích, ve kterých jednostranné řešení neexistuje,“ dodal. Votápek se také vyjádřil k jednání o obchodní dohodě s USA. „Dejme Bílému domu i velkým přispěvatelům, kteří pomohli (americkému prezidentovi Donaldu) Trumpovi do úřadu, najevo, že pokud začnou 1. srpna platit třicetiprocentní cla, bude je to bolet,“ doplnil.
před 4 hhodinami

Nepedagogy budou ve školách platit obce a kraje, souhlasil prezident

Nepedagogické pracovníky budou od příštího roku místo státu platit obce a kraje coby zřizovatelé škol. Získají kvůli tomu vyšší podíl na daňových výnosech. Prezident Petr Pavel tuto změnu podepsal v novele školského zákona, která počítá se slučováním menších škol v příštích třech letech.
před 7 hhodinami

Penzijní systém skončil v pololetí s nejmenším schodkem od roku 2013

Systém důchodového pojištění skončil za první pololetí ve schodku 9,2 miliardy korun. Ve srovnání se stejným obdobím loňska je deficit třetinový, proti předloňsku čtvrtinový. Letošní pololetní výsledek je od roku 2013 čtvrtý nejlepší.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Prezident podepsal novelu trestního zákoníku

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek podepsal novelu trestního zákoníku, která má vést ke snížení počtu vězňů a recidivy, rozpočtovým úsporám, ale také k rozšíření možnosti ukládat peněžité tresty. V tiskové zprávě o tom informoval Hrad. Novela dává větší přednost alternativním trestům a některé činy částečně dekriminalizuje, například neplacení výživného. Volnější budou třeba i pravidla pro pěstování a držení konopí. Předloha také zavádí výslovnou trestnost propagace komunistického hnutí.
před 8 hhodinami
Načítání...