Rittig: S Kubou jsem řešil situaci v ODS, ne žádné trafiky

Praha – Úřadující šéf ODS Martin Kuba dnes u policejního výslechu řekl, že se nezúčastnil žádných jednání souvisejících s výměnou poslaneckého mandátu za místa ve firmách se státní účastí. Kriminalisté se také zajímají o Kubovy schůzky s vlivným lobbistou Ivo Rittigem. Rittig v exkluzivním rozhovoru pro Českou televizi uvedl, že s Kubou řešil situaci v ODS, ale také jednání s koaličními partnery. Že by se spolu bavili o trafikách pro exposlance, lobbista odmítá. Další část rozhovoru s Ivo Rittigem uvidíte v sobotních a nedělních Událostech. Reportér Jiří Hynek se ho ptal například na kauzu údajně předražených jízdenek Pražského dopravního podniku nebo na důvody jeho pobytu v Monaku.

Rittig České televizi řekl, že jednání s Kubou se týkala nejen ODS, ale i koalice. „Bylo to někdy na podzim a chtěl vědět, jak cítím jednání s koaličními partnery a jak vidím situaci v ODS před kongresem,“ uvedl Rittig, který bývá označovaný jako vlivný nečlen ODS a v minulosti měl blízko i k dalším členům této strany.

Ivo Rittig pobývá od počátku vyšetřování celé kauzy v Monaku a zatím není jasné, kdy se vrátí. Pokud by ho policie chtěla vyslechnout, musí požádat o součinnost monacké orgány. „Já v Monaku bydlím asi osm let, mám monackou občanku, mám tady svůj byt… v žádném případě to nelze charakterizovat jako útěk před policií,“ řekl Rittig.

Kubův výslech bude pokračovat příští týden, přerušen byl kvůli schůzce předsedů politických stran s prezidentem Milošem Zemanem. „Vzhledem k tomu, že teď musím za panem prezidentem, jsme naši komunikaci přerušili a budeme v ní pokračovat ještě příští týden,“ vysvětlil Kuba, jehož dnešní výslech v budově Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu v ulici Na Perštýně trval zhruba hodinu a půl.

Žalobci tvrdí, že se exposlanci Ivan Fuksa, Pavel Tluchoř a Marek Šnajdr vzdali mandátu, čímž umožnili schválení daňového balíčku tehdejší Nečasovy vlády, s nímž nesouhlasili. Údajnou protislužbou pro ně prý bylo získání lukrativních postů. „Já jsem s nimi nikdy žádné jednání, které by souviselo s jejich vzdáním se mandátu nebo s nějakou jinou pozicí, nevedl,“ prohlásil při odchodu z výslechu Kuba.

Kuba přiznal, že se s Rittigem sešel loni na podzim před kongresem ODS, kde se ucházel o post 1. místopředsedy. „Já sem viděl pana Rittiga na pár schůzkách před kongresem, kdy se jednalo o nějakou situaci uvnitř ODS,“ řekl Kuba. Prý mapoval situaci ve straně a informace sbíral také od zákulisních hráčů, tedy i od Rittiga.

Odmítl ale, že by měl s Rittigem nějaký vztah. Sám prohlásil, že by policie neměla soudit politika za to, s kým se stýká, ale kvůli tomu, co vykoná a jak se rozhoduje. Kuba na informace o svých údajných setkáních s Rittigem sám poukázal v tiskové zprávě. Ačkoli připustil, že se s lobbistou mohl sejít, kritizoval, že se od novináře dozvěděl, že se tato informace objevila v policejním spisu. (Více o prohlášení Martina Kuby najdete zde.)

Kvůli kauze padla vláda a Nečas se vzdal funkce předsedy ODS. K případům kolem Nagyové se kriminalisté dostali při prošetřování podezření na údajnou organizovanou zločinnou skupinu složenou z Ivo Rittiga a dalších lobbistů Romana Janouška či Tomáše Hrdličky.

Právě dům Ivo Rittiga prohledávali detektivové ÚOOZ v červnu v rámci zátahu v kauze Jany Nagyové. Lobbista měl podle policie ovlivňovat veřejné zakázky v rámci zločinného spolčení. A byla s ním v kontaktu i bývalá šéfka kabinetu Petra Nečase. Rittiga ale policie z ničeho neobvinila.

U výslechu byl již Picek či Vondra, na policii musel i sám Nečas

Na policii už vypovídala řada lidí - v kauze sledování policie vyslechla ministra obrany v demisi Vlastimila Picka nebo jeho předchůdce Alexandra Vondru (ODS) či samotnou Radku Nečasovou. V kauze uplácení musela na policii šéfka sněmovny Miroslava Němcová (ODS), Nečas nebo odvolaný šéf Českých drah Petr Žaluda.

Exposlanci Fuksa, Šnajdr a Tluchoř čelili obvinění z korupce a několik týdnů byli ve vazbě. Nejvyšší soud ale v červenci rozhodl, že v jejich případě došlo k nepřijatelnému vměšování výkonné moci do moci zákonodárné. Exposlance proto vyňal z pravomoci orgánů činných v trestním řízení s tím, že politickou dohodu chrání jejich poslanecká imunita. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman následně jejich stíhání zrušil. Trestní řízení ale ještě neskončilo, kauzou se stále zabývají žalobci.

PŘÍPAD TŘÍ REBELŮ: Skupinu rebelů v občanské demokracii tvořili Ivan Fuksa, Marek Šnajdr a Petr Tluchoř; loni na podzim komplikovali vládní záměr zvýšit DPH, když odmítali zvednout ruku pro daňový balíček ministra financí Miroslava Kalouska. Zaštiťovali se tehdy slovy o dodržování programové čistoty ODS a opírali se mj. o autoritu tehdejšího prezidenta Václava Klause, který záměr Nečasova kabinetu rovněž kritizoval. Vláda se tak vystavila hrozbě svého pádu, protože premiér Petr Nečas spojil hlasování o daňových změnách s hlasováním o důvěře celému kabinetu.

Poté, co Fuksa na dušičkovém kongresu ODS neúspěšně vyzval Nečase k boji o předsednické křeslo, se všichni tři rebelové svého poslaneckého mandátu vzdali a sněmovna díky tomu daňové změny odsouhlasila. Fuksa obdržel post v Českém Aeroholdingu, Šnajdr se pak stal členem a později i předsedou dozorčí rady společnosti Čepro, Tluchoř měl zamířit do orgánů ČEZu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Evropská komise žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany, vyplývá z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda komise Stéphane Séjourné. EK prověřuje, zda nebyly korejské společnosti KHNP poskytnuty zahraniční subvence, které by mohly narušit vnitřní trh Evropské unie.
09:23Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Klimatická změna ohrožuje českou potravinovou bezpečnost, varují experti

Klimatická změna zásadně proměňuje podmínky pro zemědělskou produkci v Česku a globálně bude mít vliv na potravinovou bezpečnost. Podle oslovených odborníků se zemědělství musí připravit na největší transformaci v novodobé historii. Experti se shodují v tom, že bez adaptačních opatření mohou výrazně klesnout výnosy.
před 2 hhodinami

Hosté Událostí, komentářů týdne debatovali o novém papeži

Tématem Událostí, komentářů týdne byla volba nového papeže, kterým se stal Lev XIV. Hosté pořadu také diskutovali o vojenské přehlídce v Moskvě k 80. výročí vítězství Sovětského svazu nad nacistickým Německem nebo o odvolání generálního ředitele ČT Jana Součka. Pořad se věnoval i jednomu z dalších kroků prezidenta USA Donalda Trumpa, který přikázal znovu vrátit trestance do slavné věznice Alcatraz, která je teď vyhledávanou turistickou atrakcí. Debaty se účastnili komentátor Jindřich Šídlo, biochemik Jan Konvalinka, komentátorka Lenka Zlámalová, ředitel Institutu Václava Klause Jiří Weigl a influencerka Tereza Koubková. Debatu moderovala Jana Fabianová.
před 3 hhodinami

Technologie jako heroin pro mozek? Regulace pro děti je potřeba, míní odborníci

O závislosti na digitálních technologiích, rizikovém chování dětí, ale i dospělých a vlivu technologií na mozek debatovali odborníci v rámci kulatého stolu v Poslanecké sněmovně, který se konal pod záštitou poslanců z řad koalice i opozice. Odborníci hovořili o tom, že sociální sítě jsou problematickým fenoménem nejen z hlediska času, který děti na mobilech či sociálních sítích stráví, ale jsou s tím přidruženy další problémy – například bezpečnost či rizikový obsah.
před 5 hhodinami

Kondice důchodového systému se oproti loňsku lepší

Systém penzí byl další měsíc v lepší kondici než loni. V březnu skončil ve zhruba dvanáctimiliardovém mínusu, což je proti loňsku poloviční deficit. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by příjmy a výdaje důchodového účtu mohly být vyrovnané už příští rok.
před 5 hhodinami

Za čtvrt roku zabránil systém ETCS velkým škodám. Měl ale i velký výpadek

Nový zabezpečovací systém na železnici ETCS má za sebou v tuzemsku čtvrt roku fungování. Na tratích, kde ho strojvedoucí povinně zapínají, zatím žádný z nich neprojel na červenou. Systém navíc už prokazatelně zabránil velkým škodám, má ale za sebou i jeden masivní výpadek. Drobná přerušení automaticky zastavují asi jeden spoj ze sta.
před 5 hhodinami

Poslední druhoválečná bitva vzplanula na Příbramsku

Ačkoli Německo kapitulovalo ve druhé světové válce 8. května 1945, na mnoha místech se bojovalo i v následujících dnech. Poslední bitva se odehrála před 80 lety ve Slivici u Milína na Příbramsku, kde se odmítl vzdát německý generál jednotek Waffen-SS Carl von Pückler-Burghaus. Tvrdé boje, do kterých se zapojily také tanky, se odehrály 11. a 12. května.
před 6 hhodinami

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
před 6 hhodinami
Načítání...