Praha – Případná odveta Moskvy za sankce Evropské unie by se české armády dotkla jen nepatrně, shoduje se velení armády i ministerstvo obrany. Vojsko totiž po roce 1989 skoro kompletně přezbrojilo a místo ruské techniky dalo přednost systémům, které dodávají spojenci z NATO. Teď už je v české armádě zcela závislé na Rusku jen vrtulníkové letectvo.
Případné ruské protisankce by se naší armády dotkly jen nepatrně
Dříve používali čeští vojáci ruské Migy nebo Antonovy, ty ale po revoluci nahradily švédské Gripeny a španělské letouny CASA. Také u pozemních sil došlo k přezbrojení – ruského původu už jsou jen bojová vozidla pěchoty a tanky. „Tyto stroje byly vyráběny v licenci v Československu a my pro ně máme opravárenské kapacity přímo tady v České republice,“ uklidňuje vojenský expert Dušan Rovenský.
Vojáci mají ve skladech také dost ruské munice pro protiletadlové raketové systémy KUB nebo do pancéřovek RPG- 7.
Úplně závislé na Rusku je v české armádě jenom vrtulníkové letectvo. Podle informací České televize by vojáci bez dodávek náhradních dílů vydrželi půl roku, pokud by tyto součástky vzali z odstavených strojů, tak zhruba rok. „Nedostatek náhradních dílů by z dlouhodobého hlediska mohl vést až k úplnému uzemnění těchto vrtulníků,“ varuje letecký publicista Tomáš Soušek.
Jednou z možností je urychlení plánované obnovy části vrtulníků. Těch chtějí vojáci koupit v příštím roce 12 – kvůli tomu se chystají vypsat otevřený tendr. A právě ten by mohly případné ruské protisankce vůči českému průmyslu ovlivnit. Podle prezidenta Asociace bezpečnostního a obranného průmyslu Jiřího Hynka by ale Rusko nemělo šanci v žádném podobném tendru uspět, pokud by předtím přestalo dodávat náhradní díly k vrtulníkům.
Zásadní vliv by případné ruské sankce měly na letecké opravny LOM Praha, kde se opravují ruské dopravní vrtulníky pro všechny země NATO. Provoz této firmy by se skoro okamžitě zastavil.