Poplatky jsou symbol, říká Paroubek

Praha - Poslanci dnes schválili dvě novely, které se týkají zdravotních poplatků. Jedna, která pochází z dílny ČSSD, poplatky omezuje, ruší je pro děti a mladé do 19 let, pro důchodce, dárce krve a kostní dřeně a pro sociálně slabší lidi. Druhou novelu navrhla KSČM a ta ruší poplatky úplně. Jaká je skutečně vůle sněmovny, jejíž dvojí úprava poplatků působí poněkud schizofrenicky, komentoval v Interview ČT24 předseda ČSSD Jiří Paroubek. „Vůlí je to, co projde. Musíte to řešit pragmaticky,“ uvedl s tím, že „sociální demokracie by si přála, aby byly zrušeny všechny poplatky.“

Nyní půjdou oba návrhy do Senátu. Očekává se, že ani jeden horní komorou parlamentu neprojde a vrátí se zpět do sněmovny. Sněmovna by mohla odmítnutí Senátu přehlasovat sto jedním hlasem poslanců. „Doufám, že 101 hlasů máme, ale neřeknu, kdo si myslím, že by to mohl podpořit,“ říká k tomu Paroubek.

„Je to závažné téma, ale spíše je to symbol, protože sociální demokracie slíbila, že nejpozději po volbách do Poslanecké sněmovny poplatky zruší, a my se o to snažíme,“ vysvětluje Paroubek, proč sociální demokracii na poplatcích především záleží.

Interview ČT24

Podle Juráskové peníze z poplatků pomáhají vážně nemocným

Podle nové ministryně zdravotnictví Dany Juráskové se loni díky poplatkům vybralo 10 miliard. Pacientů s vážnými nemocemi, jakými jsou rakovina či roztroušená skleróza, se tak léčilo o 40 procent více než v roce 2007. Čekací doby na některé operace se podle ministerstva zkrátily o 4 až 6 měsíců. Díky úspoře za levné léky, které si lidé kupují bez předpisu, se přesunulo jedna a půl miliardy korun do center specializované péče. Tato péče se údajně nyní bez poplatků omezí a čekací doby na operace se zase prodlouží.

„Argumentům paní ministryně věří malé děti“

„Myslím, že těmhle argumentům, tomu co říká paní ministryně, věří malé děti,“ myslí si ovšem Paroubek. „Je otázka, kde se prostředky berou. Z osmdesáti procent jsou příjemci zdravotní péče staří lidé a pak také mladí lidé, většinou děti. Takže z těch deseti miliard se osm miliard dostalo z těchto lidí,“ dodává.

Zdravotní politika ČSSD podle Paroubka směřuje k těm nejpotřebnějším. Možnost, že nebudou prostředky na léčbu vážně nemocných, odmítá. „My navrhujeme jiné řešení, zvýšit účast státu, zvýšit příspěvek státu za státního pojištěnce,“ vysvětluje Paroubek a dodává: „Uděláme to tak, aby to zatížilo ty, kteří jsou zdraví a mohou být solidární.“

ČSSD chce získat finance z daní firem a progresivního zdanění

Podle první verze předvolebního programu ČSSD má být zvýšena daň z příjmu firem na 21 až 24 procent. Opětovně má být zavedeno progresivní zdanění s možnými sazbami 12, 19, 25 a 38 procent. Sociální demokracie chce dále zvýšit strop pro sociální a zdravotní odvody na šestinásobek průměrné mzdy oproti současnému čtyřnásobku.

„Myslím, že od členů úřednické vlády se nečeká, že budou zastávat výrazně politická stanoviska,“ komentuje Paroubek názor ministryně Juráskové, která poplatky důrazně hájila. „Paní ministryně to zbytečně vyhrotila,“ tvrdí Paroubek, podle něhož Jurásková pouze přejala informace, které jí připravila ODS.

Dana Jurásková
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽIVĚ: Sněmovnu čeká zákon o kybernetické bezpečnosti i pravidla pro volební kampaně

Poslanci by měli pokračovat v projednávání návrhu zákona o kybernetické bezpečnosti. Ve druhém čtení jsou také novely o zmírnění podmínek pro soudní znalce, o nastavení podmínek pro firmy na internetu a o zpřísnění pravidel pro volební kampaně. V úvodu schůze složil slib nový poslanec ANO Bohuslav Hudec, který tak v dolní komoře nahradil zesnulého Milana Ferance.
14:00Aktualizovánopřed 8 mminutami

V Česku se loni vyrobilo rekordních 1,453 milionu aut

Výroba osobních aut v Česku v předchozím roce vzrostla meziročně o 3,9 procenta na rekordních 1,453 milionu vozů. Produkce elektrických aut naopak klesla o 16 procent na 151 162 elektromobilů a plug-in hybridů. Více než 93 procent vyrobených automobilů firmy vyvezly. Export vozidel tak v meziročním srovnání zaznamenal 4,5procentní nárůst, oznámilo Sdružení automobilového průmyslu.
13:25Aktualizovánopřed 28 mminutami

Přihlášky na střední školy bude možné podávat do 20. února

Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) s ředitelkou Cermatu Barborou Rosůlkovou představili podrobnosti k přijímacímu řízení na střední školy pro letošní rok. K přijímačkám by se letos podle odhadů mělo dostavit přes sto tisíc deváťáků. Podle Beka jde o podobně silný ročník jako loni. Ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal dodal, že se od minulých let nebudou dramaticky lišit ani kapacity středních škol. Elektronický systém pro podávání přihlášek by se měl rodičům a dětem otevřít o půlnoci z 31. ledna na 1. února, řekla Rosůlková. Přihlášky bude možné podávat až do 20. února.
11:03Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Žáka, který se pokusil vystřelit na učitelku, poslal soud do diagnostického ústavu

Třináctiletý chlapec, který se v pondělí pokusil vystřelit na učitelku v základní škole v Rudolfově u Českých Budějovic, je umístěný v diagnostickém ústavu. Nařídil to soud. Policie případ vyšetřuje pro podezření z pokusu o vraždu, a to jako takzvaně čin jinak trestný.
12:07Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Reportéři ČT: Podnikatel s nelegálními billboardy se měl podílet na únosech a vraždách

Firma Eurobillboard zaplavuje Česko nelegálními billboardy. Slovenský podnikatel Anton Fischer, který za firmou stojí, zároveň čelí trestnímu stíhání za napadení lidí, kteří jeho plochy odstraňovali. Teď se navíc ukázalo, že Fischer se měl kdysi pod jiným jménem podílet v bratislavském podsvětí na vážných zločinech včetně únosů a vražd. Za podezřelých okolností ale získal novou identitu. Stal se takzvaným chráněným svědkem, když svědčil proti ostatním obžalovaným. Pro Reportéry ČT natáčel Jan Moláček.
před 3 hhodinami

Výroba elektřiny v Česku dál klesá, oslabují hlavně uhelné elektrárny

České energetické zdroje loni vyprodukovaly 68,7 terawatthodiny elektřiny, což je meziročně o čtyři procenta méně. Důvodem tohoto trendu je především nižší produkce uhelných elektráren, vyplývá ze zprávy oborového webu oEnergetice.cz za rok 2024. Loňská výroba byla podle propočtů ČTK nejnižší přibližně od roku 2001.
před 4 hhodinami

Rodina s vážně nemocným synem založila sbírku na výzkum nemoci. Teď přišel úspěch

Prvorozený syn manželů Hajgajdových Oliver se narodil s vážným genetickým onemocněním, na které v tuto chvíli neexistuje léčba. I když jim samotným už to zřejmě nepomůže, rozhodli se svůj čas a energii věnovat vývoji nového léku. Manželé Lenka a Radoslav proto založili asociaci, která podporuje české vědce zkoumající Angelmanův syndrom, který způsobuje těžkou mentální retardaci. A úspěch přišel – vědcům se před pár měsíci podařilo v laboratorních podmínkách připravit návrh terapie. Teď potřebují lék testovat na myších modelech. Postoupit do další fáze můžou díky podpoře široké veřejnosti – ve sbírce, kterou zorganizovali rodiče Olivera, se vybralo přes dvacet milionů korun. Pro Reportéry ČT o tom natáčela Kateřina Poláková.
před 8 hhodinami

Další pošty začaly vyřizovat některé žádosti úřadů práce

Na další čtyřicítce poboček České pošty lze od pondělí podávat žádosti o některé dávky. Celkově je poboček už skoro devadesát a mají se rozšiřovat dál. Část z nich je v místech, kde se ruší úřady práce. Od dubna pak plánuje Úřad práce ČR na poštách umožňovat i registraci žadatelů o zaměstnání a podání žádosti o podporu v nezaměstnanosti.
před 9 hhodinami
Načítání...