Policisté pomáhali nezákonně legalizovat pobyt cizinců v Česku

Brno - Inspekce ministerstva vnitra odhalila skupinu, která nezákonně pomáhala cizincům legalizovat pobyt v Česku. U dvou policistů a dalších čtyř lidí navrhla zahájit trestní stíhání pro trestné činy zneužívání pravomoci veřejného činitele, přijímání úplatku, neoprávněné nakládání s osobními údaji a podplácení. Podnět inspekci podali nadřízení policistů.

Policisté pracují jako zástupci vedoucího oddělení povolování pobytu Inspektorátu cizinecké policie Brno. Za přednostní a bezproblémové vyřízení žádostí přebírali podle mluvčí inspekce Martiny Lídlové materiální nebo finanční výhody. Státní zástupce by měl trestní stíhání proti všem šesti podezřelým zahájit ještě dnes. Všechny osoby budou stíhány na svobodě.

Podezřelý policista a jeho kolegyně podle mluvčího brněnské cizinecké policie Romana Pittnera u sboru zatím pracují. Jakmile jim státní zástupce sdělí obvinění, budou ale zproštěni služby, nebo je ředitel propustí. „Lze spíše počítat s touto variantou,“ uvedl Pittner, podle kterého bude záležet na důkazech.

Vydáno pod