Policie začala kontrolovat zimní gumy, zatím jen preventivně

Praha – Řidiči by měli mít ode dneška na svých autech zimní pneumatiky. Povinné jsou v případě, že je na silnicích led, sníh nebo námraza anebo pokud se dají zhoršené klimatické podmínky předpokládat. Policie už dnes začala i s kontrolami, za letní gumy ale zatím pokuty nerozdávala, protože jde o preventivní akci.

Řidiči, který má auto bez zimních gum, hrozí pokuta až dva tisíce korun. Pokud je zároveň vlastníkem vozidla, může zaplatit až pět tisíc. Do konce října si přitom zimní obutí pořídilo podle průzkumu pneuservisů jen 55 procent motoristů.

Na zasněžené silnici má auto na letních pneumatikách až o osm metrů delší brzdnou dráhu. Používat zimní pneumatiky v chladném počasí ale doporučují odborníci i těm řidičům, kteří na sněhu nejezdí. Zimní pneumatiky totiž mají v chladném počasí výrazně lepší vlastnosti než letní gumy. Mají jiné chemické složení i kostru. Příprava auta na zimu se ale netýká pouze pneumatik, ale například i kapaliny do ostřikovačů nebo kontroly brzdových systémů.

Silniční zákon č. 361/2000 Sb. vyžaduje použití zimních pneumatik v období od 1. listopadu do 31. března. Za jejich nevyužití však může být řidič potrestán pouze v případě, že „se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza“, nebo lze takovou situaci očekávat „vzhledem k povětrnostním podmínkám“. Jako hraniční hodnota, kdy mají zimní pneumatiky lepší vlastnosti než letní, je obvykle uváděna teplota sedm stupňů Celsia.

Policie začala kontrolovat zimní pneumatiky (zdroj: ČT24)