Počasí je klidné, sníh ale zůstává na silnicích

Praha – Počasí je na začátku prvního pracovního týdne nového roku klidné. Na některých místech sice v noci slabě sněžilo, nemělo to ale vážnější následky. Teploty v celém Česku jsou pod nulou a po celý den pod ní mají zůstat. Meteorologové ale neočekávají, že by se tvořilo náledí nebo ledovka. Silnice jsou sjízdné, ačkoli na horských komunikacích většinou leží rozježděný sníh. Stále zůstává uzavřena jedna železniční trať – osoblažská úzkokolejka – kterou Správa železniční dopravní cesty nedokázala uvolnit, ačkoli ji sníh zavál v polovině prosince. Podrobnosti ke sjízdnosti silnic a dálnic naleznete zde. Mimořádnosti na železnici naleznete zde.

Teploty se pohybují slabě pod nulou a podobně tomu bude i v příštích dvou dnech. Meteorologové neočekávají, že by se tvořilo náledí nebo padaly rampouchy. Ve čtvrtek se ale má oteplit a začne tát. Teploty se mohou přiblížit až k plus deseti, protože ale země zůstane chladná, může roztátý sníh opět namrzat. Silnice a chodníky tak budou kluzké, pod těžkým sněhem mohou padat stromy.

V noci bude proměnlivá a převážně velká oblačnost. Na horách se očekávají sněhové přeháňky. Nejnižší teploty -2 až -6 °C, při delším vyjasnění a uklidnění větru kolem -8 °C. Mírný západní až severozápadní vítr 2 až 6 m/s.

V noci sněžilo na horách v Čechách a také na Vysočině. Nejvýraznější je jeho vliv v Ústeckém kraji. Nenapadlo sice více než pět centimetrů, protože ale ve vyšších polohách silně fouká, je řada silnic v Krušných horách špatně sjízdná. Silničářům se zatím daří protahovat všechny komunikace, upozorňují ale na možné komplikace nad Chomutovem.

V Libereckém kraji napadlo do rána až pět centimetrů nového sněhu. I na hlavních tazích leží vrstva rozbředlého sněhu a silnice mohou klouzat. V oblasti Krkonoš varují silničáři před tvorbou sněhových jazyků a
závějí. Na silnicích nižších tříd a v horských oblastech je na vozovkách
zledovatělá vrstva ujetého sněhu krytá posypem. Motoristé bez zimní výbavy by do kraje neměli vůbec vjíždět a do hor silničáři doporučují i sněhové řetězy a výbavu potřebnou k vyproštění vozidla.

Na ledovku, která se tvoří na některých silnicích, upozorňují silničáři v Jihočeském kraji. Kluzké jsou vozovky především na Jindřichohradecku a Táborsku, mohou se vyskytnout i dešťové nebo sněhové přeháňky. Na šumavských komunikacích leží sněhová břečka.

S novým sněhem se mohou řidiči potýkat rovněž ve Středočeském kraji a na Vysočině. Hlavní tahy jsou sjízdné, na vysočinském úseku dálnice D1 se ale vyskytuje rozježděný sníh. Silnice nižších tříd pokrývá zledovatělá sněhová vrstva krytá drtí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Vláda projedná zákon o veřejnoprávních médiích v polovině června, řekl Klempíř

Vláda projedná návrh zákona o médiích veřejné služby dle ministra kultury Oty Klempíře (za Motoristy) po vypořádání všech připomínek v polovině června. Účinný by mohl být od 1. ledna 2027. K návrhu ministerstva kultury už dříve přišlo okolo čtyř set připomínek od České televize (ČT), Českého rozhlasu (ČRo), komerčního sektoru, ale i resortu financí, vnitra a dalších ministerstev.
08:49Aktualizovánopřed 3 mminutami

Koaliční poslanci navrhli rozšíření okruhu lidí, kteří nehradí poplatek pro ČT a ČRo

Televizní a rozhlasový poplatek by podle novely navržené skupinou koaličních poslanců v čele s místopředsedou sněmovny Patrikem Nacherem (ANO) neměli platit domácnosti seniorů nad 75 let nebo podnikatelé a firmy do padesáti zaměstnanců místo nynějších 24 pracovníků. Česká televize (ČT) a Český rozhlas (ČRo) by přišly podle odhadu předkladatelů o stamiliony korun. ČT a ČRo odhadly výpadek příjmů kvůli omezení počtu poplatníků dohromady na více než 1,3 miliardy ročně.
14:05Aktualizovánopřed 38 mminutami

Reportéři ČT zjistili, jaké tresty padly za týrání zvířat na jatkách

Za týrání zvířat na jatkách a farmách padly většinou mírnější tresty. Reportéři ČT, kteří se některým případům věnovali, zjistili, že pachatelé se přiznali a zaplatili 25 tisíc korun. Pracovat se zvířaty můžou dál. Naopak rekordní pokutu dostala společnost Jatky Jezdinský – v součtu jeden a půl milionu.
před 50 mminutami

Plaga rozhodl o zastavení testování žáků 5. a 9. tříd ZŠ

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) v pondělí jednal s ústředním školním inspektorem Tomášem Zatloukalem. Šéf resortu si Zatloukala předvolal kvůli letošnímu testování žáků pátých a devátých tříd základních škol. Plaga oznámil, že nařídil, aby bylo povinné testování žáků 5. a 9. tříd okamžitě zastaveno. Za jeden z důvodů označil technické potíže. Hovořil i o špatné komunikaci směrem ke školám, rodičům i dětem, což označil za „zásadní selhání“.
16:32Aktualizovánopřed 54 mminutami

EK nestačila odpověď českých úřadů ohledně Babišova střetu zájmů, píše iRozhlas

Evropské komisi (EK) nestačila odpověď tuzemských úřadů na dotazy týkající se střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Požaduje odpovědi na další otázky, česká strana na to má měsíc, vyplývá podle portálu iRozhlas.cz z dopisu, který tuzemské úřady dostaly minulý týden. Komise žádá mimo jiné právní posouzení svěřenského fondu RSVP Trust nebo informace o společnostech SynBiol a Hartenberg Holding, které Babiš do fondu nevložil.
před 1 hhodinou

Použití rakety Orešnik proti Ukrajině vnímám jako hysterickou reakci, řekl Sokol

Na Evropu Rusko nezaútočí tak masivně jako na Ukrajinu, může to ale zkusit na jednoho člena NATO, třeba v Pobaltí, řekl ve sněmovně ředitel BIS Michal Koudelka. Dle místopředsedy zahraničního výboru dolní komory Petra Sokola (ODS) jsou Evropané bezpochyby svědky pokračujícího zhoršování bezpečnostní situace na kontinentu i jinde ve světě. V Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem rovněž prohlásil, že Rusko na Ukrajině téměř vůbec nepostupuje. Použití rakety Orešnik proti Ukrajincům tak považuje za hysterickou reakci Ruska na fakt, že rozpoutanou válku nevyhrává. Dodal, že pokud by vládla ODS, na pomoc Kyjevu by strana dala čtvrt procenta HDP tak, jak to navrhuje generální tajemník NATO Mark Rutte.
před 1 hhodinou

Duchovní ruské pravoslavné církve Ilarion byl zadržen v Česku, píší Novinky.cz

Duchovní ruské pravoslavné církve Ilarion byl zadržen v Česku pro podezření z převozu zakázaných látek, píší Novinky.cz. Telegramový kanál Ilariona uvádí, že duchovní považuje událost za provokaci. Policejní mluvčí Michaela Richterová potvrdila, že v neděli večer policisté zadrželi na čerpací stanici u dálnice D6 vozidlo, ve kterém byly tři sáčky s neznámou bílou látkou. Šlo o jednotky gramů. Zatím není nikdo obviněný, informovala Richterová. Rusko později uvedlo, že si kvůli celé věci předvolá vedoucího českého zastupitelského úřadu v Moskvě.
15:21Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Sjezd sudetských Němců by se mohl konat střídavě v Česku a Bavorsku, navrhl Posselt

Sudetští Němci i Češi v pondělí na závěr sjezdu krajanského sdružení v Brně položili květiny k památníku obětí okupace v Kounicových kolejích. Zazněla modlitba i požehnání na cestu v obou jazycích. Také poslední akci sudetských Němců v Brně provázel protest, tentokrát poklidný. Předák sdružení Bernd Posselt pro bavorskou stanici BR navrhl, že by se v budoucnu akce mohla konat střídavě v Bavorsku a Česku. Příští rok se uskuteční v Norimberku.
11:11Aktualizovánopřed 3 hhodinami
Načítání...