Pernes: Svým studiem na VUML jsem nikomu neubližoval

Praha – Jiří Pernes byl minulý týden zvolen do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Do instituce, jejímž cílem je historicky mapovat období obou totalitních režimů v Československu, by měl nastoupit až počátkem dubna. Jmenování historika, který momentálně působí v Ústavu pro soudobé dějiny AV, ale vyvolalo mnoho otazníků již nyní. Největší rozruch způsobilo zjištění, že Pernes v době komunismu navštěvoval tzv. Večerní univerzitu marxismu-leninismu (VUML). Členové Rady pro ÚSTR, kteří nového ředitele vybírali, o tom ale nevěděli. O své minulosti a svých plánech s Ústavem mluvil v pořadu ČT Před půlnocí.

Pernes je přesvědčen, že nic nezamlčoval. Výběrové komisi o VUML neřekl, protože se ho na to nikdo neptal a on sám to nepovažoval za důležité. Své studium vysvětluje tím, že to bylo nutné, aby mohl vykonávat své povolání. „Musel jsem žít tak, jak se tady žilo,“ podotkl Pernes. Podle sebe tím nikomu neubližoval. „Opravdu nevím, proč by někomu mělo vadit, že jsem navštěvoval VUML. Nechodil jsem tam dobrovolně, nechodil jsem tam rád a škodil jsem tím jen sobě, protože jsem tam zabíjel čas,“ prohlásil zvolený ředitel ÚSTR.

Jiří Pernes

„Já si samozřejmě uvědomuji, že by bylo lepší, kdybych takovou minulost neměl. Ale potom měla Rada vypsat, že chce do čela ústavu disidenta typu Jána Lángoše nebo člověka, který žil celou dobu v zahraničí a nemohl se ušpinit. Já bych se pak do konkurzu nehlásil.“

Před půlnocí

Kritici docentu Pernesovi vyčítají, že byl členem historické komise pracující pro ČSSD. Jiří Pernes však tvrdí, že když se v jeho mateřském Ústavu pro soudobé dějiny AV dozvěděli o vzniku takovéto komise, vedení se rozhodlo tam Pernese vyslat. Jeho úkolem bylo získat užitečné informace, například o činnosti sociální demokracie v exilu po únoru 1948. Pernes prý skutečně zpočátku na několik schůzí komise šel, ale když zjistil, že její zaměření není vědecky zajímavé, své angažmá zde ukončil. „Nejenže jsem nebyl členem ČSSD, ale ani jsem nikdy nebyl členem této komise a téměř nic jsem s ní neměl společného,“ vysvětluje historik.

Výběrové komisi na druhou stranu vůbec nevadily Pernesovy styky s komunistickou Státní bezpečností. Agenti mu věnovali pozornost od roku 1970 až do sametové revoluce. Nakonec byl evidován jako kandidát spolupráce. Tato kategorie ale byla po konci komunistického režimu Ústavním soudem zrušena. „Na takto zaznamenané lidi se pohlíží jako na čisté,“ uvedl Pernes. Historik se ale diví, že radní informaci o evidenci vůbec znali, v jeho lustračním osvědčení se totiž píše, že žádné kontakty s StB neměl. Podle svých slov nabízenou spolupráci jednoznačně odmítl.

ÚSTR by neměl vyvolávat skandály

Pernes tvrdí, že jedním z jeho hlavních úkolů ve funkci bude zbavit ÚSTR nádechu zpolitizovanosti. Nemyslí si, že by ústav zveřejňoval informace na politickou objednávku, ale tento dojem prý mezi lidmi vznikl. Ústav by se tudíž měl napříště vyvarovat vydávání skandálních odhalení například o jednotlivých osobnostech kulturního života. „Oznamovat tyto skutečnosti a předávat je médiím není úkolem vědeckého ústavu,“ myslí si Pernes. Místo toho by se badatelé měli zaměřit na obsáhlejší vědecké práce, které by popisovaly společenskou situaci a běžný život obyvatel Československa během vlády komunistické strany.

Nová pobočka v Brně a méně byrokratů

Podle budoucího ředitele není zcela normální, že jsou všechny badatelny ÚSTR soustředěné do hlavního města. Navíc je prý velmi nešťastné, že jediná pobočka ústavu na Moravě je špatně dostupná v obci Kanice. Ve svém konceptu proto navrhuje umístění mimopražské badatelny Archivu bezpečnostních složek do Brna. Konkrétní představu o místě ovšem zatím nemá. „Pokud k tomu dojde, bude tak až po poradě s pracovníky ústavu a archivu,“ uvedl.

O svém předchůdci

„Pavel Žáček je skutečně schopný manažer a organizátor. Ten ústav vydupal ze země. Oblasti Státní bezpečnosti a oblasti totalitních silových složek rozumí jako málokdo. Jsem ale přesvědčen, že kdyby zůstal dál v čele v instituce, tak by ji pohřbil.“

Pernesův koncept řízení Ústavu pro studium totalitních režimu dále obsahuje plán reorganizace pracoviště. Týkat by se měl především byrokratického aparátu, jehož počet by se měl snížit. Ústav měl totiž do nedávné doby 135 zaměstnanců a z toho pouze zhruba 25 se zabývalo badatelskou činností. „To je naprostý nepoměr a domnívám se, že to není správné. Ten ústav vznikl kvůli nim, vznikl, aby oni mohli studovat totalitní režimy,“ konstatuje Jiří Pernes. Veškeré změny chce ale realizovat až na základě personálního auditu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zájem měst o dotaci na ekologickou MHD překonal nabízenou částku

O dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na nákup ekologických autobusů nebo tramvají za první týden výzvy požádalo už devatenáct dopravních podniků. Jak SFŽP uvedl pro Českou televizi, objem žádostí už přesáhl osm miliard korun. To je o asi miliardu více než vyčleněná částka. Podle oslovených dopravních podniků dotace pomohou nejen s nákupem elektrobusů a tramvají, ale také s rozšířením trolejbusové dopravy.
před 15 mminutami

Předpověděl nacistickou okupaci. Zapomenutý příběh Antonína Hrona

Četli vojenské časopisy, tajně poslouchali hovory dělníků v podzemce, ale i špehovali a opíjeli německé vojáky – to byly jen některé z činností československého vojenského atašé Antonína Hrona a jeho spolupracovníků v Berlíně před vypuknutím druhé světové války. Získávali netradičními způsoby zprávy o formující se německé armádě, přestože jim za to hrozil okamžitý trest smrti. Díky získaným informacím v předvečer německé okupace 14. března 1939 také Hron varoval pražské zpravodajce, že do Československa vpadnou nacisté. Zemřel před 80 lety a historici nyní pátrají po jeho příbuzných.
před 1 hhodinou

„Zlobíš, jednu ti vrazím.“ Česko stále neuzákonilo zákaz fyzických trestů na dětech

Facky, tahání za vlasy, bití, použití vařečky nebo pásku. V některých rodinách stále děti vědí, co jsou to tělesné tresty. Řada rodičů je považuje v rámci výchovy za normální. Spolu se Slovenskem patří Česká republika ke dvěma posledním zemím v Evropě, které nepřijatelnost tělesných trestů nemají uzákoněnou. Vláda už loni přijala deklaraci, která označuje fyzické trestání dětí za nepřijatelné, pro rodiče z ní ale neplynou žádné sankce. Novela občanského zákoníku, která takový zákaz fyzických trestů řeší, je nyní ve třetím čtení ve sněmovně a čeká na schválení.
před 1 hhodinou

Nepozornost chodců mnohdy končí střetem s tramvají

Devatenáct chodců skončilo za první tři měsíce letošního roku pod koly pražských tramvají, o čtvrtinu méně než loni. Na rozdíl od loňska při tom zatím nikdo nezemřel. Téměř polovina srážek se stala na vyznačených přechodech. Příčinou je často nepozornost i to, že si chodci mylně myslí, že mají před tramvají absolutní přednost. Roli podle dopravního podniku hrají i mobily a sluchátka chodců. Přibývá ale také zraněných ve vozech. Ze statistik vyplývá, že častěji pod koly tramvají končí muži. A přibylo také sražených dětí.
před 2 hhodinami

Soudce Kafka zamířil do vazby

Okresní soud v Ostravě ve čtvrtek poslal do vazby soudce brněnského krajského soudu Romana Kafku. Obával se, že by mohl ovlivňovat svědky či uprchnout. Jednání trvalo přibližně tři a půl hodiny. Muže Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) podezírá z podvodu. Seznam Zprávy dříve informovaly, že Kafka je v tuzemsku od středečního odpoledne.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Pokuta za jízdu načerno by mohla stoupnout až na dva a půl tisíce

Černým pasažérům může hrozit pokuta až ve výši dva a půl tisíce korun. Její novou maximální výši umožňuje novela zákona o silničním provozu, kterou schválil ve středu senát. Nyní čeká na podpis prezidenta. Podle mluvčího resortu dopravy Františka Jemelky by nový strop přirážky mohly dopravní podniky zohlednit od července. Sdružení dopravních podniků (SDP) změny vítá, velká města v Česku podle něj o zvýšení horního limitu pokuty uvažují.
před 9 hhodinami

Dezinfekce kvůli prevenci slintavky už vyšla na 4,5 milionu

Mimořádné výdaje za dezinfekci nákladních aut na hranicích už jsou v milionech korun. Státní veterinární správa (SVS) jí nakoupila zatím zhruba za čtyři a půl milionu. Opatření má zamezit rozšíření slintavky a kulhavky do tuzemských chovů. Onemocnění zatím testy v Česku nepotvrdily. Negativních bylo přes 130 vzorků mléka. Veterináři ho odebírají dvakrát týdně z vybraných jihomoravských chovů.
před 10 hhodinami

Šermíř Choupenitch je popáté Sokolem roku

Sokolem roku se stal už popáté šermíř Alexander Choupenitch. V historii ankety se to ještě nikomu nepodařilo. Kromě sportovců oceňuje Česká obec sokolská každý rok také jednotlivé cvičitele nebo kolektivy. Sokol působí ve více než tisícovce samospráv a má okolo 160 tisíc členů.
před 11 hhodinami
Načítání...