Pecina s Bublanem kývli na účast v komisi, která vybere šéfa policie

Praha - Poslanci Martin Pecina a František Bublan z ČSSD převzali na ministerstvu vnitra jmenování do komise pro výběr policejního prezidenta. ČSSD dosud účast v komisi odmítala a kladla si podmínky, přičemž jedna je už podle Peciny splněna. ČSSD ještě chce jasné slovo od premiéra Petra Nečase (ODS) nebo ministra vnitra Radka Johna (VV), že nikdo nebude vybraného kandidáta zpochybňovat. Komise se má sejít 18. ledna. John se má kvůli komisi ještě dnes sejít s Nečasem.

Podle Peciny zbývá ještě splnit jednu podmínku, aby se sociální demokraté zúčastnili i samotného výběrového řízení. „Chceme jasné slovo buď od premiéra, nebo od ministra, že nebude nikdo vybraného kandidáta zpochybňovat,“ uvedl Pecina.

Ministerstvo už podle Peciny akceptovalo připomínku, že je třeba kvůli zákonnosti postupu nejprve jednat o dvou uchazečích o funkci policejního prezidenta, kteří jsou v jedenácté tarifní třídě, tedy o náměstkovi policejního prezidenta Ivanu Bílkovi a o náměstkovi ministra vnitra Viktoru Čechovi, pokud by byl přijat zpět do služebního poměru. Jestliže ani jeden z nich neuspěje, komise by potom vybírala ze tří přihlášených kandidátů, kteří jsou zařazeni v desáté třídě. „Platí to, že pokud budu splněny obě podmínky, tak se výběrového řízení budeme rádi účastnit, přičemž jednu podmínku považujeme za splněnou a tu druhou nikoliv,“ dodal Pecina.

6 minut
Rozhovor s Františkem Bublanem
Zdroj: ČT24

František Bublan, ČSSD:

„Podle současného zákona by měl funkci policejního prezidenta dostat k nabídce někdo z náměstků, jako první budou tedy posuzováni dva z nich. V prvním kole může komise zaujmout pouze doporučující stanovisko, hlavní slovo bude mít ministr. Pokud nastane druhá fáze, výběrová komise by o kandidátech hlasovala.“

Nečas a John se v minulých dnech kvůli výběru nového policejního prezidenta dostali do sporu. Nečas má nového šéfa policie odsouhlasit. John chce na dnešním jednání obhajovat to, aby o policejním prezidentovi rozhodla poradní a výběrová komise. Premiér se naopak v neděli vyslovil pro zrušení řízení. Způsob výběru policejního prezidenta podle předsedy vlády působí jako stafáž pro předem určeného kandidáta.

Do výběrového řízení, které Nečas kritizuje, se přihlásilo 11 lidí, šest z nich nesplňuje kritéria výběrového řízení. Zbylou pětici tvoří kromě Čecha a Bílka šéf pražské policie Martin Červíček, náměstek šéfa jihomoravské policie Petr Lessy a ředitel policie Ústeckého kraje Jiří Vorálek.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Vláda odmítla emisní povolenky ETS 2 i migrační pakt

Vláda v úterý odmítla emisní povolenky ETS 2, které se vztahují na emise oxidu uhličitého ze spalování paliv v budovách a v silniční dopravě, řekl po jednání premiér Andrej Babiš (ANO). Vláda ANO, SPD a Motoristů také odmítla migrační pakt EU. Naopak souhlasila s převodem 7,9 miliardy korun z rezerv VZP šesti menším zdravotním pojišťovnám. Krok má stabilizovat jejich financování, VZP prý neohrozí. Kabinet také přijal nový stavební zákon. Ten zavádí centrální stavební správu či stanovuje stavby hromadného bydlení za veřejný zájem.
04:39Aktualizovánopřed 19 mminutami

Platby za obnovitelné zdroje se zcela přesunou na stát

Stát v příštím roce převezme veškeré financování podporovaných zdrojů energie (POZE). Státní rozpočet to nově zatíží dalšími zhruba sedmnácti miliardami korun, celkově tak stát za poplatky dá více než 41 miliard korun. Schválila to vláda ANO, SPD a Motoristů, která tím chce snížit regulované ceny elektřiny. Domácnostem by toto opatření mělo regulovanou část energií oproti letošku snížit o více než patnáct procent, firmám ještě výrazněji. Dosud bylo financování POZE rozděleno mezi stát a odběratele.
16:30Aktualizovánopřed 48 mminutami

Novou zmocněnkyní vlády pro lidská práva je Malá. Kmoníček nahradil Pojara

Nová vláda ANO, SPD a Motoristů ve středu schválila personální změny. Novou vládní zmocněnkyní pro lidská práva se stala předsedkyně poslaneckého klubu ANO Taťána Malá. Malá střídá Kláru Šimáčkovou Laurenčíkovou, která skončila v pondělí s předchozí vládou Petra Fialy (ODS). Poradcem pro národní bezpečnost se stal diplomat a dosavadní velvyslanec Česka ve Vietnamu Hynek Kmoníček. Kabinet naopak odvolal předsedu Národní sportovní agentury (NSA) Ondřeje Šebka a člena rady agentury Františka Horáka.
před 1 hhodinou

Metnar odvolal členy dozorčí rady České pošty

Ministr vnitra Lubomír Metnar (ANO) sdělil, že odvolal členy dozorčí rady České pošty. Upozornil na to server Odkryto.cz. Podle Metnara nebude mít snížení počtu členů významný dopad na fungování podniku. Krok zdůvodnil zásadními personálními a organizačními zásahy, které připravovalo vedení pošty a neinformovalo o nich včas a transparentně. Zmíněný orgán má patnáct členů, z toho pět volí zaměstnanci a resort je odvolat nemůže.
17:09Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Chlapce, který byl několik dnů vězněn na chatě, propustili z nemocnice

Dvanáctiletý chlapec z Halenkovic je zpátky doma. Podle informací ČT ho v pondělí propustili z nemocnice. V neděli ho pomohli najít svědci v chatové oblasti v obci Žlutava na Zlínsku. Po čtyřdenním věznění ho čeká nejen fyzická, ale především psychická rekonvalescence. Školní psycholožka podpoří i děti ze školy ve Zlíně, kam chlapec chodí, i z té v Halenkovicích. Policie obvinila muže, který chlapce věznil, z pokusu o vraždu a ze zbavení svobody.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Policie obvinila muže, který v chatce věznil chlapce, z pokusu o vraždu

Policie obvinila pětadvacetiletého muže, který v chatce na Zlínsku věznil dvanáctiletého pohřešovaného chlapce, z pokusu o vraždu a ze zbavení svobody, informovali policisté. Státní zástupce ho navrhl poslat do vazby. O věci bude zlínský okresní soud rozhodovat ve středu ráno. Podle policejního mluvčího Petra Jaroše obviněnému v případě prokázání viny a odsouzení hrozí až výjimečný trest.
09:35Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Koaliční rada jednala o rozpočtu i o odmítnutí povolenek ETS 2

Před úterním prvním zasedáním nového kabinetu se v devět hodin dopoledne sešli lídři všech tří koaličních stran – ANO, SPD a Motoristů. Debata se podle vyjádření představitelů vládních uskupení měla dotknout i témat, která od jedenácti hodin řešili ministři na zasedání vlády, a to včetně návrhu státního rozpočtu na příští rok. Podle předsedy poslaneckého klubu SPD Radima Fialy nelze vyloučit, že vláda schodek zvýší.
08:46Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Dálnici D35 rozšířily dva nové úseky

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) otevřelo dva úseky dálnice D35: šest kilometrů dlouhý úsek Vysoké Mýto – Džbánov a dvanáctikilometrový úsek mezi Hořicemi na Jičínsku a Sadovou na Hradecku. Ani jeden z nich zatím není napojený na dálniční síť. Generální ředitel ŘSD Radek Mátl věří, že celá D35 bude hotová do pěti let.
11:36Aktualizovánopřed 4 hhodinami
Načítání...