Olomouc zažila téměř po třiceti letech svěcení biskupů

Nahrávám video
V Olomouci byli vysvěceni noví biskupové
Zdroj: ČT24

V olomoucké katedrále svatého Václava byli vysvěceni dva noví pomocní biskupové Antonín Basler a Josef Nuzík. Události, která se ve městě konala po téměř 30 letech, přihlížely dvě tisícovky věřících. Do Olomouce přijeli z celé arcidiecéze i různých částí republiky. Slavnostní akt si nenechali ujít ani další biskupové z Česka, Slovenska a Polska. Oba biskupy jmenoval do jejich funkcí letos v červenci papež František.

Bohoslužba začala průvodem přes Václavské náměstí. Průvod, ve kterém šli jáhni, kněží a biskupové, poté zamířil k oltáři. Svěcení oběma kandidátům udělil olomoucký arcibiskup Jan Graubner, spolusvětiteli byli emeritní pomocný biskup olomoucký Josef Hrdlička a brněnský biskup Vojtěch Cikrle.

Vysvěcení biskupů odměnili lidé, kteří zaplnili katedrálu do posledního místa, dlouhým potleskem. „Biskupské svěcení není věc běžná. Naposled se v Olomouci konalo v dubnu 1990, kdy jsme spolu s biskupem Josefem Hrdličkou přijímali biskupské svěcení,“ řekl arcibiskup Jan Graubner.

Svěcení biskupů přihlížela plná katedrála svatého Václava
Zdroj: Luděk Peřina/ČTK

Významný okamžik si nenechali ujít lidé ze všech koutů kraje. Ke katedrále mířily davy věřících dlouho před zahájením. Ti, kteří se do katedrály nedostali, mohli dění pozorovat na velkoplošných obrazovkách. Podle mluvčího olomouckého arcibiskupství Jiřího Gračky se do katedrály vešlo odhadem 1700 lidí, dalších zhruba 300 věřících stálo venku.

Jména obou pomocných biskupů byla zveřejněna při letošní bohoslužbě na Velehradě, kterou vyvrcholila Národní cyrilometodějská pouť. Oba kandidáti si jako součást přípravy nechali vytvořit biskupský znak a vybrali si také heslo, s nímž do nadcházející služby chtějí vstoupit.

S papežovým výběrem je arcibiskup podle svých slov naprosto spokojen. „Oba znám řadu let jako blízké spolupracovníky. Nemají sice zahraniční studia, ale oba mají zkušenost práce ve farnosti, oba byli venkovskými děkany a několik let zastávají nejvýznamnější úřady v diecézi,“ doplnil arcibiskup. Podotkl, že otec Basler je 17 let kancléřem arcibiskupství a otec Nuzík vykonává již osm let funkci generálního vikáře.

Svěcení nových biskupů v Olomouci
Zdroj: Luděk Peřina/ČTK

Oba noví biskupové nastoupili na místo biskupa Josefa Hrdličky, který byl na začátku února letošního roku podle kanonického práva zproštěn úřadu kvůli dovršení věku 75 let. Jeho rezignaci přijal papež František. Olomoucký arcibiskup Jan Graubner poté o jmenování nového pomocného biskupa požádal Vatikán. Podle Jiřího Gračky se počet pomocných biskupů vrací do stavu před třemi desítkami let.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

GIBS obvinil dvacet policistů z dálničního oddělení Domašov

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila 20 policistů z dálničního oddělení v Domašově na Brněnsku, a to pro podezření ze zneužití pravomoci a část i z přijímání úplatků, napsal ve čtvrtek Deník.cz. Obviněným hrozí několikaleté tresty. Případ je z roku 2022.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

VideoČtvrtina Čechů sportuje méně než jednou měsíčně, i z finančních důvodů

Čtvrtina Čechů se hýbe méně než jednou měsíčně. Přibývá přitom těch, kteří za hlavní bariéru označují finanční náročnost sportů a v žebříčku oblíbenosti tak vedou dál outdoorové aktivity, například turistika nebo cyklistika, vyplývá z pravidelného průzkumu společnosti Multisport. Na druhé straně ale narostla i skupina lidí, kteří jsou ochotní vydat za sport měsíčně přes 1500 korun a zvedají návštěvnost posiloven. Polovina dětí pak podle průzkumu nemá pravidelný pohyb – některé školy proto zkouší tělesnou výchovu každý den.
před 5 hhodinami

VideoLanovka v Moravském krasu znovu vozí turisty

Nejstrmější lanovka v Česku – v Moravském krasu – nyní znovu vozí turisty. Provozovatel ji přes zimu vybavil novým elektrickým zařízením, má výkonnější motor a je napojená na centrální dispečink v Rakousku. Rekonstrukce navázala na třicetileté výročí provozu. Kabiny překonají 130 výškových metrů u propasti Machocha za dvě minuty. Pro některé návštěvníky je to šance stihnout prohlídku Punkevních jeskyní. Pro jiné zkouška odvahy, pokud mají strach z výšek. Na strmou dráhu budou vzpomínat také montéři, kteří ji po třiceti letech provozu přes zimu zmodernizovali. Změnily se hlavně takzvané vnitřnosti lanovky ukryté ve strojovně. Od počátku svého provozu v devadesátých letech svezla lanovka přes čtyři a půl milionu cestujících.
před 5 hhodinami

„Vyřešil jsem ho.“ Klempíř odvolal Baxu ze správní rady Pražského jara

Ministr kultury Oto Klempíř (za Motoristy) ve čtvrtek odvolal svého předchůdce ve funkci Martina Baxu (ODS) ze správní rady Pražského jara, kterou dosud Baxa vedl jako její předseda. Vyřešil jsem ho, napsal Klempíř o Baxovi na sociální síti X. Baxa chce dál bojovat za svobodnou a nezávislou kulturu, uvedl bývalý ministr kultury na stejné síti. Do sporu se předtím dostali kvůli rozdělování dotací na filmy. Klempířův krok kritizují zástupci opozice.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Vláda bude denně určovat maximální cenu paliv

Vláda ve čtvrtek na mimořádném zasedání projednala opatření proti vysokým cenám pohonných hmot v Česku. Rozhodla o regulaci marží na 2,50 koruny u nafty i benzinu a snížení spotřební daně. Ta u nafty klesne o 2,35 koruny. U benzinu se daň měnit nebude. Kabinet také denně určí maximální cenu paliv, uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Opatření začnou platit od středy 8. dubna.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

O pronájem pozemků u Hustopečí zasažených benzenem má zájem Diamo

Pozemky soukromých vlastníků v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, které před více než rokem zasáhl toxický benzen při nehodě vlaku, by si mohl pronajmout státní podnik Diamo. Firma to nabídla majitelům pozemků, kterých je 45. Projednat to s nimi chce v polovině dubna na veřejném slyšení, zjistila agentura ČTK. Pozemky, které procházejí sanací, mají rozlohu zhruba jedenáct hektarů, od nehody vlaku leží ladem. Odškodnění se jejich majitelé zatím nedočkali, požadovat ho budou moci až po viníkovi nehody. Vyšetřování dosud nebylo ukončeno, řekla policie.
před 10 hhodinami

Důvěra v armádu dál roste, věří ji nejvíce lidí za několik let, ukázal výzkum

Důvěra lidí v armádu dál roste, věří jí přibližně tři čtvrtiny respondentů. To je nejvíce zhruba od poloviny roku 2022, vyplývá z průzkumu, který ve čtvrtek zveřejnila agentura STEM. Policii důvěřuje 77 procent lidí, od minulého měření loni v září je to ale o dva procentní body méně.
před 12 hhodinami

Správa železnic zahájí i modernizaci tratě Ruzyně–Kladno

Správa železnic (SŽ) do dvou týdnů zahájí modernizaci tratě z Ruzyně do Kladna. Pokračovat bude také v přípravě vysokorychlostních tratí. Mezi důležité projekty, které letos začnou, patří rekonstrukce železničního uzlu v Hradci Králové, příprava zakázky na elektrizaci trati z Českých Velenic do Veselí nad Lužnicí nebo rekonstrukce nádražních budov v Chebu a Táboře. V letošním roce bude Správa železnic podle schváleného rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury hospodařit se 72,2 miliardy korun, což je meziročně o 9,5 miliardy více.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...