O závislostech na lécích se moc nemluví, ale jsou časté. Už i u dětí

6 minut
Události: Časté závislosti vznikají z léků na úzkosti a na spaní
Zdroj: ČT24

Lidé v Česku užívají víc farmaceutických přípravků, než by podle odborníků měli. Nadužívání léků je problém známý především u seniorů, často na ně ale doplácejí i lidé v produktivním věku. Nejčastěji jde o zneužívání léků na spaní, proti úzkosti nebo proti bolesti. Klíčovým aspektem nepřiměřeného požívání některých léků je vznik závislosti. Až polovina dětí a mladistvých léky užívá, mnohdy ale sahají po těch pro dospělé. Často kopírují chování rodičů, dívky berou antidepresiva, chlapci anabolika. Adiktologové vnímají častou příčinu v tlaku na výkon a snahu vyrovnat se spolužákům.

Škála problémových léků je široká, k závislosti mohou vést především přípravky tlumivé. Jde o léky proti úzkostem, nespavosti, léky proti silné bolesti, součást léků proti kašli a stimulující látky třeba podporující hubnutí. K nadužívaným látkám patří i volně prodejné léky hlavně proti bolesti, které mohou při dlouhodobém anebo nadměrném užívání způsobit vleklé zdravotní obtíže.

„V poslední době se stupňuje užívání velmi silných analgetik, které se používají většinou při zvládání nějakých silných jinak neřešitelných bolestí. Když je lidé zneužívají, vytvoří si na ně rychle závislost,“ tvrdí primář adiktologické kliniky Petr Popov.

Uklidnit se a usnout. Rychle

Výroční zpráva Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti za rok 2017 dokládá problematické užívání léků. Její žebříček vedou konopné látky před medikamenty na uklidnění nebo nespavost. Primář Popov upozorňuje, že riziko spočívá hlavně v malé diskusi o lékových závislostech. „U nás v České republice jsou velmi rozvinuté co do počtu lidí, kteří jimi trpí. To proto, že je to závislost podceňovaná. Užívání je velmi rozšířené,“ popisuje primář.

A konkrétním příkladem je krok Státního ústavu pro kontrolu léčiv, který v loňském roce přesunul dva přípravky proti kašli z volného prodeje do kategorie na předpis. Ukázalo se totiž, že ve velké dávce jsou halucinogenní, čehož začali zneužívat školáci. Tlak na výkon mnohdy vede mladé lidi k sáhnutí po chemických preparátech.

Přípravky při cvičení u mladíků odpovídají anorexii u dívek

Lékaři třeba upozorňují na nadužívání anabolických steroidů u mladistvých. „Teď je nový trend, nový pojem, kterému říkáme bigorexie. Je řazena mezi poruchy příjmu potravy jako anorexie a postihuje mladé muže, u kterých je až patologicky zafixovaný kult těla. Snaží se co nejvíc cvičit, trénovat, posilovat a právě v nadměrném množství užívají tyto preparáty, aby pomohli k nárůstu svalové hmoty,“ popisuje olomoucký sportovní lékař Dalibor Pastucha, který často řeší u rekreačních sportovců užívání anabolik a potravinových doplňků.

obrázek
Zdroj: ČT24

Nejvíce ohroženou skupinou jsou podle něj mladí od šestnácti let. Sám ale zmínil také případ, kdy při nedávné preventivní prohlídce narazil na desetiletého chlapce, který dlouhodobě nadužíval proteinové preparáty. „Docházelo u něj k poškozování ledvin,“ poukazuje na důsledky, které nadužívání přípravků může způsobit.

Rodiče – častý zdroj přípravků pro děti

U dívek se častěji objevuje nadužívání podpůrných léků, které zvyšují výkonnost při učení nebo přispívají k hubnutí. „Při studiích, co jsme dělali na mladých, bylo zřetelné, že větší problém u děvčat s léky jsou u gymnazistek. Byly to tlumivé léky na tlumení nepříjemných stavů – sedativa, hypnotika,“ přibližuje adiktolog Michal Miovský.

Děti berou léky od malička jako normu, stává se tedy zcela běžně, že mají pocit, že antidepresiva jsou skutečně na depresi, že jim pomohou, že budou mít lepší náladu. Ale nebudou. Antidepresiva fungují jen, aby člověk dokázal vůbec vstát.
Simona Sedláčková
Drop In

Zneužívání léků v mladém věku představuje závažnější potíž než u dospělých. Mnohem rychleji se ničí mozek i další funkce. Podle Miovského si rodiče v současnosti spojují s pojmem návykové látky s pouličními dealery a svým dětem cestu k lékům přímo otevírají. „Setkáváme se s tím, že děvčata kradou svým matkám z kabelek rohypnoly,“ uvádí na příkladu adiktolog.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Přihlášek na vysoké školy letos opět přibylo, roste zájem i o technické obory

Uchazeči o studium na českých vysokých školách letos opět podali více přihlášek než minulý rok. Někde je zájem rekordní, uvedly oslovené univerzity. Na Univerzitu Karlovu v Praze už přišlo o 4,5 procenta a na Masarykovu univerzitu v Brně o téměř pět procent přihlášek více než minulý rok. Největší nárůst, o šestnáct procent, zaznamenala Česká zemědělská univerzita v Praze.
před 40 mminutami

V Praze přibývá vykradených aut

Pražští policisté za poslední týdny řeší desítky případů vloupání do aut. Zloději si nejčastěji odnášejí peníze, autobaterie nebo světlomety. Hlavně v oblasti Jižního Města a Zahradního Města nebo na Vinohradech. Pachatele se většinou vypátrat nepodaří.
před 8 hhodinami

V kině i na Svatém Kopečku vzpomínali čeští věřící na papeže Františka

S papežem Františkem se v sobotu symbolicky rozloučili i čeští věřící, kteří nemohli vyrazit do Vatikánu. Někteří prostřednictvím mše, jiní sledováním televizního přenosu. V Brodku u Přerova promítali obřad v kině. Na Svatém Kopečku se konala pieta zároveň s národní poutí za hospice.
před 9 hhodinami

Pochod pro život zablokovali odpůrci akce

Z Hradčanského náměstí v Praze v sobotu vyšel Pochod pro život, akce měla podle pořádající organizace Hnutí pro život – sdružující odpůrce potratů – zlepšit povědomí o pomoci pro nečekaně těhotné ženy a vyjádřit jim podporu. Na Jungmannově náměstí se konala protestní akce, někteří z jejích účastníků následně zablokovali trasu pochodu. Hnutí pro život pak akci ukončilo. Na Palackého náměstí se zase konal pietní akt k uctění památky těhotných žen, které přišly o život kvůli zákazu interrupcí.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Papež dokázal sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět, řekl olomoucký arcibiskup

Blízkost, něha a soucit. To jsou slova, která si s papežem Františkem spojuje olomoucký arcibiskup Josef Nuzík. V rozhovoru s Josefem Kvasničkou po sobotním veřejném rozloučení s hlavou katolické církve ve Vatikánu vyzdvihl pontifikovu vlastnost sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět. Arcibiskup také věří, že styl papeže může přiblížit více lidí k církvi i k Bohu a doufá, že na něho naváže i papež budoucí.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

PŘEHLEDNĚ: Za co smí lékař požadovat poplatek

Za co je možné si u lékaře připlatit a za co už ne? To má upřesnit novela zákona o zdravotních službách, kterou čeká závěrečné schvalování ve sněmovně. Poskytovatelům péče výslovně zakazuje, aby za úkon hrazený pojišťovnou vybírali peníze i od lidí nebo je odmítli bez zaplacení registrovat. Za porušení zavádí postih. Řada poplatků je nelegální už dnes.
před 22 hhodinami

Začíná cyklistická sezona. Jaká pravidla je třeba na kole dodržovat?

Jarní počasí posledních týdnů už přivádí na české silnice ve vyšší míře cyklisty. Ti jsou podle policie v silničním provozu velmi zranitelnou skupinou. Jen za loňský rok se stalo 4315 havárií, jichž byli součástí. Pro jízdu na kole platí v tuzemsku řada pravidel. Cyklisté jsou totiž z hlediska zákona řidiči nemotorových vozidel. BESIP i policie upozorňují také na to, že ačkoliv je helma pro dospělé osoby na kole nepovinná, může zachraňovat životy.
před 22 hhodinami

Hrad Trosky a okolí už pociťují nápor fanoušků hry Kingdom Come

Více odpadků i problémy s parkováním. Na hrad Trosky v Českém ráji i do nedaleké obce míří díky oblíbené počítačové hře Kingdom Come 2 stále více turistů. Jak České televizi potvrdil starosta Troskovic Martin Svadbík, obec se na jejich nápor už připravuje. Plánují třeba vybudovat další parkovací místa. Posílí také hlídky na hranici přírodní rezervace Apolena, která se též ve hře objevuje. Vstup do ní je ale zakázaný.
před 23 hhodinami
Načítání...