Naši vojáci se symboly SS – možná klukovina, nicméně neomluvitelné selhání

Praha - Dva vyhození vojáci bez nároku na výslužné a dva vysoce postavení důstojníci do vyřešení případu mimo službu. To je výsledek skandálu se symboly SS na českých přilbách v Afghánistánu. Není to přitom jediný problém s neonacismem v armádě. Na dlažbě už skončil i voják, který cvičil radikály z teroristické organizace White justice - Bílá spravedlnost. Přesto, že toto chování je podle mnohých vojáků z povolání neomluvitelné, někteří připouští, že jde jen o klukovinu zaviněnou stresem a možná ani ti kluci dost dobře nevěděli, s jakými symboly se identifikují.

O jaké jednotky vlastně jde? SS Dirlewanger patřila podle Eduarda Stehlíka z Vojenského historického ústavu k nejhorším jednotkám v rámci SS. „Upalování dětí, znásilňování, vraždění, ať už šlo o Bělorusko, Slovensko, šlo o sběř nejhorších zločinců, kteří se dostali do vojenské uniformy,“ tak popisuje Stehlík jednotku Dirlewanger. 

Podle některých to byla jen chyba zaviněná stresem. Nicméně podle vojáků, kteří zažili válku na vlastní kůži, se jedná o něco naprosto neomluvitelného. Právě oni totiž vědí, o čem mluví - Tomáš Sedláček, František Janda a Aleš Opata zažili válku na vlastní kůži. Tomáš Sedláček dokonce osobně bojoval na Slovensku právě proti vojákům SS. František Janda zažil operaci Pouštní bouře v Iráku jako vojenský psycholog a Aleš Opata boje na Balkáně i v Afghánistánu. 

5 minut
Reportáž Karla Rožánka
Zdroj: ČT24

Tomáš Sedláček: „To není omluvitelné, to se nedá zamést, to nejde.“
Aleš Opata: „To je naprosto nepřípustné.“
František Janda: „Je to neomluvitelné, samozřejmě ten trest si zaslouží.“ Nicméně připouští, že to lze pochopit. „Byl to ventil, ti vojáci prostě dost dobře ani nevědí, jakému symbolu se identifikovat, oni se identifikují k symbolu toho hrdinství, té válečné mužské soudržnosti.“


Aleš Opata s tím ale nesouhlasí: „Naše armáda má z historie spoustu svých vlastních hrdinů, kteří odvedli naprosto dokonalou práci, reprezentovali stát, národ, já si nemyslím, že se to dá u těch dvou vojáků odůvodnit.“ Nicméně, jak připouští Tomáš Sedláček, československá armáda má kromě hrdinů, jako jsou Gabčík, Kubiš a Opálka i takové jedince, kteří v krizové situaci zklamali.

Kvůli esesáckým symbolům je v armádě pořádně horko. Dokonce padaly hlavy vysokých důstojníků – generála Halašky a plukovníka Procházky. Avšak jedno je jisté, jinak se rozhoduje v teplé kanceláři v Praze, jinak v Afghánistánu. 

Aleš Opata

„V daný moment (plukovník Procházka) řešil konkrétní situaci, nějakým způsobem se rozhodl. Rozhodoval se šest tisíc kilometrů od České republiky, v naprosto jiných podmínkách, a rozhodl se tak, jak se rozhodl.“

František Janda se totiž nedomnívá, že jde o systémové selhání armády a zpochybňuje i odpovědnost generála Halašky. „Plukovník Procházka to řešil v rámci své kázeňské pravomoci, ale tady se naznačovalo, že nechal spálit důkazy a podobně. Ne, on to vyřešil na místě jako správný velitel, seřval je jako hady, nechal jim to spálit, a měl to za vyřešené.“ 

Vojáci se symboly SS patří k elitní 4. brigádě rychlého nasazení. Ta má za sebou mise v Kosovu i v Afghánistánu. Pro pořad 168 hodin se rozhodli promluvit dva muži z této jednotky - první je vojenský kaplan, druhý zázrakem přežil misi v afghánském Feyzabádu v roce 2007. 

Dva muži z jednotky pro pořad 168 hodin

Miloš Prášil: „Já jsem byl na pěti zahraničních misích, na té poslední jsem bohužel málem ztratil svůj život, přišel jsem tam o zdraví, a ještě k tomu vedle mě zemřel můj kamarád. Já za ty kamarády a ty lidi, se kterými jsem v misi byl, bych dal ruku do ohně. To, co se stalo, je vysloveně selhání lidské osobnosti.“ 

Miroslav Jordánek: „To, co se stalo, to nám dalo strašnou facku a strašnou lekci.“

Každá armáda stojí na tradicích a symbolech a všechny mají rituály a vzory. Nicméně, jak připouští Tomáš Sedláček, v našem knihkupectví jen zřídka najdeme knihy o druhé světové válce, které by zdůrazňovaly naše tradice a vzory."

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Europoslanci zbavili Nagyovou imunity v kauze Čapí hnízdo

Evropský parlament zbavil imunity českou europoslankyni Janu Nagyovou (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu. Nagyová je v Česku obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. Krok odhlasovali europoslanci na plenárním zasedání ve Štrasburku. Imunity zbavili i německého europoslance českého původu Petra Bystroně, čelí obvinění z propagace protiústavních hnutí.
12:23Aktualizovánopřed 3 mminutami

Bradáčová se ujala funkce nejvyšší státní zástupkyně

Premiér Petr Fiala a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (oba ODS) uvedli do funkce nejvyšší státní zástupkyně dosavadní pražskou vrchní žalobkyni Lenku Bradáčovou. Nahradila Igora Stříže. Mezi priority Bradáčové bude patřit kriminalita dětí a mladistvých či sjednocování trestání. Ráda by také zredukovala počet stupňů v soustavě státních zastupitelství ze čtyř na tři, uvedla. Pro ČT dodala, že vybírat bude ze dvou možností.
09:58Aktualizovánopřed 30 mminutami

ÚS: Komise neporušila práva pozůstalých, když o střelbě na fakultě jednala neveřejně

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost matky jedné z obětí střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, která usilovala o možnost účastnit se zasedání sněmovní vyšetřovací komise. Vadilo jí, že jsou jednání neveřejná. Podle soudu ale komise práva pozůstalých neporušila. V usnesení poukázal na specifické postavení komise, která není soudním orgánem.
před 1 hhodinou

Je poslední den pro podání papírového daňového přiznání

Úterý 1. dubna je posledním dnem pro podání přiznání k dani z příjmu za loňský rok v papírové podobě. Podatelny na daňových úřadech jsou otevřeny od 08:00 do 17:00. Kdo podává daňové přiznání v elektronické podobě, má čas do 2. května. Pro podání prostřednictvím daňového poradce je lhůta do 1. července. Lidem, kteří se opozdí s podáním o více než pět pracovních dnů, hrozí pokuta.
před 2 hhodinami

Evropská komise sbírá na STK údaje o vozech

Stanice technické kontroly musí od úterka plnit nové nařízení Evropské komise. U aut vyrobených po 1. lednu 2021 žádá zaslání dat o spotřebě, ujetých kilometrech, rychlosti a VIN kódu vozu. Stanice to mají posílat automaticky, řidiči nemusí udělat nic. Poskytnutí dat ale mohou odmítnout.
před 5 hhodinami

Evropa je připravena na odvetu za Trumpova cla, míní Kupka

Pro české výrobce by to tak zásadní zásah být nemusel, ale pro dodavatelský řetězec už to může být závažnější, připouští ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v souvislosti s pětadvacetiprocentními cly, která chce americký prezident Donald Trump od dubna uvalit na dovoz aut a později i na automobilové díly. Evropa podle Kupky jedná a je připravena i na odvetné kroky, což je „řeč, na kterou je Donald Trump zvyklý,“ řekl v Interview ČT24.
před 6 hhodinami

Bez zabezpečení a za bílého dne. Firmy i přes zákaz instalují plakáty na mosty

Reklama, která nemá povolení a navíc ohrožuje řidiče. Na byznys kolem nelegálních billboardů nad dálnicemi a na to, co proti němu dělá stát, se zaměřují v novém vydání Reportérů +. Pro pořad natáčel Jan Moláček.
před 12 hhodinami

Soudce Kafka lákal peníze i z reportéra ČT

Soudce Roman Kafka, který byl v minulosti u mnoha nejzávažnějších kriminálních kauz včetně třeba metanolové aféry, záhadně zmizel. Jeho rodina i přátelé měli obavy, že se kvůli své práci mohl stát obětí zločinu. Pak ale nastal zvrat. Kafka se ze zahraničí ozval a tvrdil, že utíká před mafií, která ho roky vydírá a „chce jej zlikvidovat“. Pro Reportéry ČT, kteří pátrali po pozadí soudcova zmizení, natáčel Dalibor Bártek.
před 13 hhodinami
Načítání...