Model CVVM: Do sněmovny by vstoupilo sedm stran. ANO vede, bodují Piráti

Pokud by se v první polovině září konaly volby, dostalo by se do sněmovny sedm stran v čele s hnutím ANO. Vyplývá to z aktuálního modelu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Podle něj by ANO volilo víc než třicet procent dotázaných, na druhém místě by se umístila ČSSD následovaná komunisty a občanskými demokraty. Do dolní komory by vstoupila i SPD, Piráti a lidovci.

Podle zářijového modelu by ANO získalo 30,9 procenta hlasů. Proti červnovému průzkumu CVVM by hnutí oslabilo o 3,1 procentního bodu, přesto by si udrželo výrazný náskok před svými politickými soupeři. 

Sociální demokraty řadí CVVM na druhé místo se ziskem 13,1 procenta hlasů. ČSSD si v průzkumu této společnosti jako jediná ze stran nyní zastoupených ve sněmovně od června polepšila, získala by o 1,1 procentního bodu více hlasů a posunula by se před KSČM. Komunisty podle modelu podporuje 11,1 procenta voličů, o 3,4 procentního bodu méně než v červnu.

Piráti nad pěti procenty

Občanské demokraty by podpořilo 9,1 procenta dotázaných, což je o 1,9 procentního bodu méně než v červnu. Na páté místo by se posunula Svoboda a přímá demokracie, kterou by volilo 7,3 procenta dotázaných, o 2,8 procentního bodu více než v červnu. Pirátům slibuje model 6,4 procenta hlasů, což by znamenalo přírůstek 2,9 procentního bodu. Lidovce by podpořilo 6,2 procenta voličů, o 1,3 procentního bodu méně než v červnu.

Těsně pod pětiprocentní hranicí v modelu figuruje TOP 09 s připisovaným ziskem 4,4 procenta hlasů (v rámci statistické chyby), pod tříprocentní hranicí jsou Starostové a nezávislí (2,7 %), Svobodní a Zelení (shodně 1,8 %).

Výzkum CVVM probíhal mezi 4. a 14. zářím 2017 na vzorku 970 dotázaných. Vlastní volební model zohledňuje pouze 452 respondentů, a sice ty, kteří jasně deklarovali, že se říjnového hlasování zúčastní a uvedli hlas pro konkrétní stranu – nezahrnuje tedy ty dotázané, kteří nevědí, jestli budou volit nebo nemají jasno o straně. To se momentálně týká pětiny voličů.