Mobilní hospic pro nevyléčitelně nemocné přijde i na tisíce, pojišťovny s úhradami váhají

5 minut
TÉMA UDÁLOSTÍ: Mobilní hospice zatím pojišťovny nehradí, dlouhodobou domácí péči sice ano, ale platy jsou nízké
Zdroj: ČT24

Pojišťovny zatím neuzavřely žádnou novou smlouvu na provozování mobilního hospicu. Již od počátku roku, tedy zhruba měsíc a půl, by přitom měly být schopné a ochotné platit tuto službu. Možnost posílat lékaře a sestry denně za pacientem, který tráví konec života doma, tak stále mají pouze ty hospice, které se zapojily do zkušebního provozu v posledních dvou letech. Většina nevyléčitelně nemocných pojištěnců si tak musí péči nadále platit sama.

Když navždy odejde blízký člověk, je to smutné, ale až do loňska navíc musel ten, kdo chtěl s umírajícím strávit poslední chvíle doma, platit docela vysoké peníze. Hospice sice nabízejí službu tzv. mobilní péče, kdy lékaři a sestry pečují o nevyléčitelně nemocné doma, ale zdravotní pojišťovny tuto péči nehradí. Péče stojí různě v jednotlivých zařízeních, jde obvykle o stovky korun za den.

Například Jana Surovcová, která se na mobilní hospic obrátila, když do závěrečné fáze dospěla nevyléčitelná choroba její sestry, a znovu, když pečovala o těžce nemocného tchána, platila 200 korun za den. Podle Jany Surovcové to za to stálo. „Vnášeli nám sem spoustu pohody ve dnech, kdy byly chvíle hodně náročné,“ zdůraznila.

Může jít ovšem o docela velký zásah do rozpočtu. Paliativní péče může být záležitost několika týdnů, ale i měsíců. Pokud při ceně 200 korun za den pomáhá domácí hospic pět týdnů, celkem zaplatí rodina sedm tisíc korun.

Platby od samotných pacientů přitom představují jen menší část celkových nákladů. Péče o jednoho pacienta prostřednictvím mobilního hospicu stojí 1900 korun. Většinu peněz tak musí hospice shánět ještě někde jinde. „Snažíme se získat granty, dotace,“ shrnul ředitel domácího hospicu Konipaska ze Znojma Dominik Hes.

Nic se nezměnilo ani po Novém roce, tedy dni, od kterého mohou pojišťovny mobilní hospic proplácet. Pojišťovny dosud neuzavřely smlouvu na mobilní hospic s žádným poskytovatelem, který o to měl zájem. „Zdravotní pojišťovny na to nebyly připravené. Nezbývá nám nic jiného než čekat,“ míní Dominik Hes.

Podle mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra Hany Kadečkové zatím žádné smlouvy nejsou, protože teprve musí proběhnout výběrová řízení. „Domácí hospice teprve musí požádat,“ uvedla. Mluvčí Vojenské zdravotní pojišťovny Josef Křivánek pak vzkázal, že o úhradách mobilních hospiců bude jednat pracovní skupina v polovině března. 

Mobilní hospice hrazené během pěti let

V omezené míře fungují úhrady alespoň u těch mobilních hospiců, které byly zařazeny do pilotního programu, který probíhal v posledních dvou letech. Je jich osmnáct a působí pouze v jedenácti krajích. Navíc jejich péči proplácí jen Všeobecná zdravotní pojišťovna. I smlouvy s ní platí jen do konce roku.

Mluvčí VZP Oldřich Tichý však ujistil, že pojišťovna s dalším proplácením mobilních hospiců počítá. „Pokud se ukáže, že by stávající pokrytí nebylo dostatečné a byli by další zájemci, tak ty smlouvy budou projednány,“ přislíbil.

Rozvoj hospicové péče v domácích podmínkách ani tak nebude otázkou nejbližších dnů ani měsíců. Zástupci hospiců věří, že jejich péče může být v rámci pojištění „zdarma“ běžně dostupná v každém regionu do pěti let. 

Domácí péče v krajích
Zdroj: ČT24/Fórum mobilních hospiců/VZP

Hrazená domácí péče je možná, ale ne pro umírající

Pojišťovny přitom již domácí péči hradit umějí, nikoli však paliativní. S lékařským předpisem je možné obrátit se na některou z agentur domácí péče. Z nich pak docházejí k pacientům domů zdravotní sestry. Tento druh domácí péče je však k dispozici například ochrnutým lidem nebo těm, kdo zůstávají po propuštění z nemocnice v domácí péči a doktor jim služby agentury domácí péče předepíše.

Sestry, které v agentuře pracují, pak pacienty postupně obcházejí, během dne je čeká několik návštěv, například Jana Šnýdrová z agentury Acme obchází denně až čtrnáct lidí.

Domácí péči tohoto druhu pojišťovny proplácejí, ohrožuje ji však něco jiného – nízké platy sester. I když jsou neustále v terénu, vydělají si méně než kolegyně a kolegové v nemocnicích – průměrně o čtyři tisíce. Především nemocničních sester se také týká navyšování platů ve zdravotnictví. Ministerstvo ale slibuje, že se to změní. „Cílem je, aby se úhrady péče navýšily rovnoměrně,“ slíbil ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (nestr. za ANO).

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

SledujteBabišova vláda získala důvěru sněmovny

Vláda ANO, SPD a Motoristů premiéra Andreje Babiše (ANO) získala důvěru sněmovny. K hlasování se poslanci dostali ve čtvrtek večer po rekordních 26 hodinách rozpravy. Babiš v ní řekl, že se nenechá sněmovnou vydat k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo. Před poslanci uvedl, že justici nezpochybňuje, najdou se podle něho ale soudci, kteří rozhodují politicky. Opozice v rozpravě kritizovala ekonomické plány kabinetu a varovala, že zahraniční politika nové vlády ohrozí bezpečnost země.
06:00Aktualizovánopřed 4 mminutami

Wikipedie slaví čtvrt století, významně do ní přispívají také Češi

Přesně před pětadvaceti lety vznikla největší encyklopedie světa. Po anglické verzi začaly brzy přibývat další jazykové mutace Wikipedie, která v současnosti díky zhruba 250 tisícům dobrovolníků obsahuje více než 65 milionů článků ve více než třech stech jazycích. Wikipedie prochází díky své komunitě takzvaných Wikipedistů průměrně 342 úpravami za minutu. Dobrovolní editoři tak odhalí a opraví případný vandalismus v řádu minut.
před 32 mminutami

K vymáhání dotací po Agrofertu nám chybí klíčový dokument, tvrdí resort zemědělství

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) ještě nezačal vymáhat po holdingu Agrofert vrácení dotací z doby, kdy byl vlastník Agrofertu premiér Andrej Babiš (ANO) ve střetu zájmů. Píše o tom server Seznam Zprávy. Ministerstvo zemědělství podle serveru tvrdí, že mu chybí klíčový dokument. Podle Babiše Agrofert nic nedluží.
10:26Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Turkovo jmenování ministrem by nebylo ohrožením demokracie, míní Vesecká

„Filip Turek nebyl trestně stíhán, není trestně stíhán a neexistuje v podstatě žádný konkrétní právní důvod, který by hovořil o tom, že je hrozbou porušení demokracie v České republice,“ uvedla předsedkyně ústavně-právního výboru Poslanecké sněmovny Renata Vesecká (nestr. za Motoristy) v Interview ČT24. Podstata jmenování ministrů podle ní závisí na ústavě, která dává jednoznačnou odpověď – premiér navrhuje, prezident jmenuje. Pověst nevnímá jako důvod, proč někoho nejmenovat. Tím je konkrétní čin, kterým by Turkovo jednání nabourávalo demokratický řád, což se podle ní neprokázalo. Pořad moderoval Daniel Takáč.
před 2 hhodinami

Babiš při interpelacích odpovídal na otázky o střetu zájmů či Turkovi

Premiér Andrej Babiš (ANO) při čtvrtečních interpelacích odpovídal na otázky o řešení střetu zájmů. Po 16:00 začali na interpelace poslanců odpovídat ostatní členové vlády. Sněmovna musela kvůli otázkám přerušit jednání před hlasováním o osudu nového Babišova kabinetu, vrátila se k němu kolem 18:00, kdy zákonná lhůta pro interpelace skončila.
14:31Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Ukrajina je vděčná za pokračování muniční iniciativy, řekl Pavel

Ukrajinská strana vyjádřila jednoznačný vděk za to, že se Česko rozhodlo pokračovat ve své muniční iniciativě. Pro ukrajinskou armádu je to klíčová věc, uvedl prezident Petr Pavel po jednání s ukrajinskými představiteli ve Lvově, kam se osobně vydal. Sdělil také, že svou návštěvu Ukrajiny nebere jako vzkaz české vládě a že jeho podpora Ruskem napadené země zůstává neměnná. Zmínil se také o Grónsku, spor o ostrov lze dle něj řešit diskusí v rámci NATO.
14:17Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Záchranáři se psy nacvičují pomoc z lavin

Desítky horských záchranářů i policistů včetně psovodů nacvičují v rámci mezinárodního lavinového a kynologického kurzu záchranu lidí z lavin. Na hřebenech v okolí krkonošské Pece pod Sněžkou, kde se akce koná, je v těchto dnech až 70 centimetrů sněhu. Účastníci si během výcviku již vyzkoušeli jak mrazivé, tak i deštivé počasí.
před 6 hhodinami

Teplický soud zamítl žádost exposlance Feriho o podmíněné propuštění

Bývalý poslanec Dominik Feri zůstává ve vězení, okresní soud v Teplicích totiž ve čtvrtek zamítl jeho žádost o podmíněné propuštění. Odsouzen byl na tři roky za znásilnění dvou dívek a pokus o další znásilnění, žádost podal po odpykání poloviny trestu. Podle žalobce ani soudu zatím Feri neprokázal polepšení, zcela mu chybí sebereflexe. Někdejší politik podal proti usnesení teplického soudu stížnost, pravomocně rozhodne Krajský soud v Ústí nad Labem. Státní zástupkyně ho v úterý obžalovala z dalšího znásilnění.
11:09Aktualizovánopřed 7 hhodinami
Načítání...