Mladí lidé starší 15 let budou moci za volant maloobjemového auta

Praha – Řidičské oprávnění kategorie B1 umožňuje svým držitelům řídit auta s motorem o maximálním objemu 50 kubických centimetrů a rychlostním omezení na 45 km/h. Podobně jako oprávnění typu Am pro malé motocykly může i typ B1 využívat člověk, který je starší patnácti let. Zatímco mopedy nejsou v Česku zvláštností, maloobjemová auta se ve větší míře začala objevovat až v poslední době. Odborníci je považují za přínos, ačkoli varují před některými riziky maloobjemových automobilů.

Řidičský průkaz pro maloobjemový automobil je možné získat pouze po absolvování autoškoly na malý motocykl. „Zákon nám nedovoluje použít je jako výcvikové vozidlo v autoškole,“ zdůvodňuje místopředseda Svazu autoškol Ivo Křišťan, proč školitelé nenechají své žáky jezdit v malé čtyřkolce. Uvádí ale, že malá auta považuje za bezpečnější než mopedy.

Zkušenosti s maloobjemovými automobily jsou podle Křišťana přínosem také ve chvíli, kdy se člověk s oprávněním kategorie B1 přijde ucházet o běžný řidičský průkaz typu B. „Pokud dostanu do autoškoly řidiče, který začal v patnácti letech, tak je pro mě s takovým řidičem daleko jednodušší práce než s řidičem, který si přijde rovnou dělat řidičský průkaz na auto,“ říká Křišťan.

Proti tomu, aby patnáctileté děti řídily malá auta, nemá velké výhrady ani dopravní psycholog Martin Kořán. „Protože zákon jim dovoluje, aby od patnácti let řídili malé motocykly, tak proč by teoreticky neměli jezdit v těchto vozítkách?“ uvádí. Jde podle něj spíše o vyzrálost jednotlivých lidí a jejich případnou tendenci k riskování.

Malá auta, která mohou řídit lidé starší patnácti let, mají díky své konstrukci řadu omezení. Konstrukční rychlost 45 km/h jim neumožňuje cestovat po dálnicích nebo rychlostních silnicích. Především jejich rozměry a hmotnost také dávají miniautům horší jízdní vlastnosti, než jaké mají běžné moderní automobily. Oproti velkým autům zaostávají ta maloobjemová i bezpečnostními parametry, přitom náraz v rychlosti 45 km/h může být nebezpečný i v dobře zabezpečeném vozidle.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Auta je nesmí prorazit. V Liberty se opět rozjela výroba svodidel

Výroba svodidel se v huti Liberty po delší pauze znovu rozjela jako jedna z prvních. Svodidla je nutné nejprve vyválcovat, poté vytvarovat a nakonec pozinkovat. Pracovníci přitom nevyrábějí jen je samotná, ale vytvářejí také matematické modely, které jim pomáhají zjistit dopady srážky vozidel s těmito ochrannými prvky na silnicích. Vozidlo totiž nesmí prorazit žádný podélný prvek ani se dostat za svodidlo, vysvětlil konstruktér Radim Žídek, který jako jeden z mála v huti zůstal pracovat.
před 1 hhodinou

Utíkali tak rychle, že Bulhaři nestihli vydat zatykač. Vrahy dopadli v Čechách

Čeští detektivové dopadli ve Středočeském kraji dva vrahy z Bulharska. Díky rychlé mezinárodní spolupráci se muži nestihli přesunout dál a jeden z nich už je zpátky v zemi původu. Ročně bývá v tuzemsku dopadeno přes dvě stě kriminálníků ze zahraničí.
před 1 hhodinou

Vláda omezí počet zákonů poslaných do sněmovny

Vláda výrazně omezí počet zákonů, které pošle do dolní parlamentní komory. Před středečním výjezdním zasedáním kabinetu v Kutné Hoře to uvedlo hned několik ministrů. Do konce volebního období zbývá zhruba čtyři a půl měsíce. Poslanci navíc chtějí standardní projednávání zákonů ukončit dřív – v červnu. Výjimku budou mít buď urgentní normy reagující na konkrétní situace, nebo naopak technické novely, na kterých se vláda dohodne s opozicí.
před 9 hhodinami

Cermat školství ničí, míní lektor. Testy tvoří experti, oponuje Krejčí

Cermat svými testy ničí naše školství, jsou tam příklady odtržené od praxe, uvedl v úterních Událostech, komentářích s moderátorem Martinem Řezníčkem lektor a didaktik Robert Čapek, který je známý pod přezdívkou Líný učitel. Podle bývalého ředitele Cermatu Miroslava Krejčího je řešení situace složitější a není cestou tyto typy testů zrušit. Zmínil, že se na nich podílejí odborníci. Školský systém podle něj potřebuje mít jasná čísla, kterými výsledky vzdělávání měří.
před 12 hhodinami

Fiala varoval před škodami kvůli odkladu dohody o Dukovanech

Premiér Petr Fiala (ODS) věří, že brněnský soud bude ve sporu o dostavbu Dukovan rozhodovat co nejrychleji a uvědomuje si rizika a škody, které vznikají z prodlení. Uvedl to po středečním zasedání vlády. Jaderný tendr loni vyhrála jihokorejská firma KHNP.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Justiční špičky jednaly s Pavlem o násilí mladých či digitalizaci

Prezident Petr Pavel se ve středu odpoledne sešel s nejvyšší státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou. Hovořili o prioritách v řízení státního zastupitelství či o rostoucím násilí nezletilých a mladistvých. Pavel jednal také s prezidentem Soudcovské unie Liborem Vávrou. Na Pražském hradě řešili například kroky státu k zefektivnění soudního řízení. Vávra dodal, že prezident by se chtěl začít s představiteli justice scházet častěji.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Den proti rakovině letos upozorňuje na karcinom tlustého střeva

V Česku se ve středu koná tradiční sbírka proti rakovině. Tisíce dobrovolníků v ulicích nabízejí umělé žluté kvítky měsíčku lékařského, letos se světle zelenou stužkou. Sbírka, kterou pořádá Liga proti rakovině, se tento rok zaměřuje na prevenci nádorů tlustého střeva a konečníku. Tyto nádory lékaři v Česku každoročně diagnostikují zhruba sedmi tisícům lidí.
před 14 hhodinami

Černá Hora zablokovala majetek motolského exnáměstka Budinského

Černá Hora na žádost Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO) zablokovala majetek bývalého náměstka motolské nemocnice Pavla Budinského. Jde o vilu poblíž přímořského letoviska Tivat a akcie v Černé Hoře registrované firmy. Informovala o tom stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Podle pondělních informací serveru Odkryto.cz se tak stalo na základě žádosti vyšetřovatelů z Česka. K podobnému kroku podle serveru přistoupily i úřady v Kostarice.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami
Načítání...