Ministr Dobeš odvolal náměstka Hajna, nahradí ho Koucký

Praha - Ministr školství Josef Dobeš (VV) dnes odvolal svého náměstka Kryštofa Hajna, na kterého podala českobudějovická Vysoká škola technická a ekonomická (VŠTE) trestní oznámení. Hajnovo odvolání ale podle Dobeše s trestním oznámením nesouvisí. Hajna, který je také členem Věcí veřejných, si na post prvního náměstka přivedl sám Dobeš. Ve funkci ho od pondělí nahradí ministrův dosavadní poradce Jan Koucký. Hajn ale na ministerstvu zůstane, bude mít na starost evropské záležitosti.

„Důvodem odvolání je to, že chci oživit a posílit 3. skupinu (pro vysoké školy),“ komentoval ministr personální změny. Koucký působil jako náměstek ministra školství už v 90. letech. Vystudovaný ekonom s doktorátem z Pedagogické fakulty UK také zastupoval Českou republiku ve vzdělávacích výborech Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Ve své nové funkci bude nyní řešit hlavně návrh na placení zápisného na veřejných vysokých školách. Jeho skupina také připravuje reformu vysokých škol.

VŠTE na náměstka podala trestní oznámení, protože se údajně při schůzce se zástupci školy dopustil trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby a vydírání. Hajn při schůzce s vedením školy oznámil, že VŠTE má být zrušena. „Pokud nebudete jednat ve smyslu tohoto dnešního zadání a bude to konfrontační, pro vás z toho vyplynou osobní důsledky! Pokud máte pocit, že vás vydírám, tak to se vůbec nemýlíte,“ řekl podle rektora Marka Vochozky Hajn. Dodal také, že kdyby se úřad od Hajnových výroků nedistancoval, podali by trestní oznámení na celé ministerstvo.