Marihuana by se brzy mohla užívat k léčbě, navrhují to experti

Praha – Pacienti s rakovinou, roztroušenou sklerózou či atopickým ekzémem možná budou moci už v příštím roce ke zmírnění příznaků začít užívat marihuanu. Předepisovat by ji mohl odborný lékař. Drogu k léčbě by za přísných podmínek pěstovali jen pěstitelé s licencí, které by kontrolovala státní agentura. Návrhy pracovní skupiny pro zpřístupnění konopí pro léčbu a výzkum dnes po závěrečném zasedání představil její šéf, děkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Tomáš Zima. nyní poputuje návrh na vládu a pak do parlamentu.

Tým expertů, který tvořili lékaři, farmaceuti, odborníci na drogovou problematiku, kriminalisti i zástupci ministerstev a parlamentu, se sešel poprvé v polovině září. Zhruba za dva a půl měsíce navrhl změny několika zákonů, a to třeba o léčivech či návykových látkách. Zima odhaduje, že by konopí k léčbě a výzkumu mohlo být v Česku povoleno od pololetí příštího roku. První léky by pak mohli nemocní začít dostávat pár měsíců poté. Skupina doporučuje, aby se přípravky úplně či částečně hradily ze zdravotního pojištění.

Podle návrhu by pacientům s chronickými bolestmi, nevolnostmi, ztuhlostí svalů, křečemi či infekčními potížemi mohl konopí předepsat na „elektronický recept s omezením“ jejich odborný lékař. Vyzvednout by si látku mohli v lékárně. Kolik marihuany a kdy nemocný dostal, by bylo tedy vidět v systému. Kontrolovat by ho mohla i policie. Ověřila by tak, jestli se člověk skutečně drogou léčí a může ji mít.

Pěstování konopí k léčbě podomácku možné nebude. Měli by ho připravovat za přísně stanovených podmínek jen pěstitelé s licencí. Její získání by bylo možné ve výběrovém řízení, které by mělo mít dvě kola. V prvním by se posuzovalo to, zda uchazeč splňuje technické požadavky. Rostliny by se třeba měly pěstovat v uzavřených sklenících, ne venku. V druhém kole se má posuzovat cena a kvalita. Podle Zimy se počítá s tím, že by v Česku mohlo být dva až deset licencovaných pěstitelů. Marihuana k léčbě by se ale mohla i dovážet.

Na pěstování, kvalitu, dovoz a trh by dohlížela Státní agentura pro léčebné konopí. Vznikla by ve Státním ústavu pro kontrolu léčiv. Bylo by tak prý nutné přijmout tři až pět pracovníků. Návrh tým předá v pondělí premiérovi a předsedkyni sněmovny. Podle národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila budou odborníci usilovat o podporu koaličních i opozičních zákonodárců.