Lidí v Česku pořád přibývá, je jich 10,5 milionu

Praha - Počet obyvatel Česka se v prvním čtvrtletí roku zvýšil o 2 600 na více než 10,5 milionu. Potvrdil se tak sedmiletý trend, i nadále počet lidí v ČR roste. Nejnovější demografické údaje dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Počet narozených převýšil počet zemřelých, od ledna do března se narodilo 28 600 dětí. Klesl počet zemřelých, opět se snížil počet sňatků.

Přirozeným vývojem přibylo v prvním čtvrtletí 1 839 lidí, zahraniční migrací pouze 728 lidí, tedy výrazně méně než v předchozích letech. Ještě v roce 2009 se v Česku na přírůstku obyvatel podíleli cizinci asi třemi čtvrtinami. Celkem se jich v roce 2009 přistěhovalo asi 28 300.

Od ledna do konce března se narodilo o 382 dětí víc než ve stejném období loňského roku. Znovu se zvýšil počet dětí, které přišly na svět mimo manželství. V prvních měsících roku se téměř 40 procent dětí narodilo neprovdaným ženám. Rodičkám bylo nejčastěji 30 let, mezi prvorodičkami převažovaly ženy ve věku 28 let.

Klesl počet potratů i sňatků

Na nárůstu přirozeného přírůstku se podílel i nižší počet zemřelých. Těch bylo 26 725. To je o 2 709 méně než ve stejném období předchozího roku. Zemřelým bylo v průměru 74,4 let, z toho mužům 70,6 roku a ženám 78,2 roku. Nejčetnějšími příčinami úmrtí byly tradičně onemocnění oběhové soustavy následované nádory a nemocemi dýchací soustavy.

Počet potratů dosáhl 9 769 a byl o více než tisícovku nižší než ve stejném období roku předchozího. O 580 na 6 068 se snížil počet umělých přerušení těhotenství. To podstoupilo 2,8 tisíce žen svobodných a 2,4 tisíce vdaných.

Pro první měsíce roku je stejně jako pro předchozí roky příznačný pokles počtu uzavřených manželství. Sňatek uzavřelo 3 400 párů, o 772 méně než ve stejném období loňského roku. Ženichům bylo v průměru 32 let, nevěstám 28 let.

Ubylo také rozvodů. Bylo jich 7 053, což je o 568 méně než v loňském prvním čtvrtletí. V porovnání s posledními třemi měsíci loňského roku jich však o 382 přibylo. V 58 procentech případů šlo letos o rozvod manželství s nezletilými dětmi, kterých bylo celkem 6,1 tisíce. Pětina rozvodů nastala do pěti let od sňatku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Systém DiPSy hlásil výpadky. Ukazuje výsledky přijímacích zkoušek

Elektronický systém DiPSy, ve kterém se zobrazují od půlnoci výsledky přijímacích zkoušek na střední školy, měl od rána výpadky. Podle ředitelky Cermatu Barbory Rosůlkové šlo o krátkodobé omezení. V prvním kole přijímacích zkoušek na střední školy uspělo více zájemců než vloni.
08:19Aktualizovánopřed 6 mminutami

Sněmovna schválila novelu rozpočtových zákonů

Poslanecká sněmovna v pátek i přes kritiku opozice schválila novelu zákonů o veřejných rozpočtech. Vláda podle návrhu bude moci mimo jiné navyšovat výdaje na strategické stavby podle liniového zákona nad schválené výdajové rámce. Novelu ale ještě musí schválit Senát a podepsat prezident. Opozice navíc avizovala, že se kvůli obsahu materiálu i zařazení pevného hlasování obrátí na Ústavní soud. Zákonodárci v pátek schválili rovněž dvě sociální předlohy.
03:03Aktualizovánopřed 13 mminutami

Přesnost a respekt. Odborníci debatovali o roli médií po masových tragédiích

Respektovat soukromí obětí i pozůstalých, nepublikovat obrazové detaily, nevyvíjet tlak na rozhovory, varovat před citlivým obsahem, vyvarovat se vytváření senzace. Taková jsou doporučení odborníků, kteří diskutovali v Senátu o úloze médií během a po masových vraždách. Při takových mimořádných situacích, jakou byla i střelba na filozofické fakultě v Praze na konci roku 2023, mohou podle nich sdělovací prostředky škodit i pomáhat. Policie v této souvislosti hovoří o rychlosti a přesných sděleních a apeluje na novináře a veřejnost, aby nešířili dezinformace.
před 42 mminutami

Pachatel chtěl lebku svaté Zdislavy zalitou v betonu pohřbít v řece

Policie už má ukradenou lebku svaté Zdislavy. Podezřelého z krádeže zadržela ve čtvrtek. Muž, který lebku ukradl, ji zalil do betonu. Relikvii se nyní snaží vyjmout specialisté. Zadržený podle policie vypověděl, že chtěl lebku pohřbít v řece.
12:35Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Zástupci resortů představovali návrh akceleračních zón. Jednání narušili kritici

Na veřejné projednání návrhu oblastí pro zóny k rychlejší výstavbě obnovitelných zdrojů energie v Česku přišlo v pátek několik stovek lidí. Kritici návrhu úvodní představování dokumentu několikrát přerušili, nelíbil se jim průběh akce, zejména pak čekání na dotazy. Projednání ale zatím pokračuje bez výraznějších excesů. Kromě odpůrců se účastní i několik podporovatelů větrné energetiky s transparenty.
před 1 hhodinou

V prvním kole přijímacích zkoušek na střední školy uspělo více zájemců než vloni

V prvním kole přijímacích zkoušek na střední školy uspělo 93,3 procenta žáků, kteří se hlásili z devátých tříd základních škol. Je to podobně jako loni, kdy jich podle aktualizovaných dat bylo 92,9 procenta, informovala v pátek v tiskové zprávě státní organizace Cermat. Do čtyřletých a kratších oborů letos školy přijaly 89,8 procenta uchazečů. Je to více než v roce 2025, kdy bylo podle aktualizovaných dat Cermatu přijato 87,9 procenta uchazečů.
09:04Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Maturanti byli letos úspěšnější. Zkouškou prošlo devadesát procent

U státních maturit letos na jaře neuspělo 9,5 procenta zhruba z 80 600 studentů, kteří zkoušku konali poprvé. Loni neuspělo 12,3 procenta takzvaných prvomaturantů.
09:34Aktualizovánopřed 3 hhodinami

V Beskydech bude o víkendu vydatně pršet

V Beskydech bude od sobotního do pondělního rána vydatně pršet. Během dvou dnů může spadnout až 70 litrů vody na metr čtvereční. Od neděle se může zvýšit odtok vody z krajiny. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) bude výstrahu dále upřesňovat.
před 4 hhodinami
Načítání...