Liberecký kraj dnes přestává platit za pacienty svých nemocnic

Liberec - Liberecký kraj dnes přestává hradit regulační poplatky za pacienty v krajských zdravotnických zařízeních a jejich lékárnách. O zrušení poplatků rozhodli krajští radní na svém mimořádném jednání před týdnem. Liberecký kraj zatím na poplatcích uhradil zhruba 31 milionů korun, asi čtyři miliony bude muset přidat za květen a červen.

Devět krajů už proplácení poplatků zrušilo nebo rozhodlo o termínu, kdy to udělá. V Praze, která se mezi kraje rovněž počítá, vládne ODS a poplatky v metropoli nikdy nebyly pacientům propláceny. O zrušení poplatků už definitivně rozhodly kraje Pardubický, Královéhradecký, Karlovarský, Liberecký, Moravskoslezský, Jihomoravský a Zlínský.

Jako první je od 2. června přestal proplácet kraj Pardubický. Královéhradecký to přestal dělat 10. června, Karlovarský 15. června, Moravskoslezský 17. června, Liberecký ode dneška, Jihomoravský je přestane proplácet 30. června a Zlínský od července.

Zastupitelstvo Olomouckého kraje bude o věci jednat 28. června, ale předpokládá se, že i tento region přestane poplatky proplácet, neboť v pátek to navrhla krajská rada. Ústecký kraj rozhodne ve středu, i tam se ale předpokládá stejný postup.

Nejasná je zatím situace v krajích Jihočeském, Plzeňském, Středočeském a na Vysočině. V jižních Čechách o poplatcích rozhodnou 22. června, na Vysočině 29. června. Plzeňský kraj čeká na oficiální vyjádření Úřadu na ochranu hospodářské soutěže, jako jediný však systém nastavil tak, že proti němu nemělo ministerstvo vnitra výhrady. Středočeský kraj poplatky vracet chce nejméně do vzniku nové vlády.

ČSSD chtěla po volbách poplatky zrušit, ale přestože květnové sněmovní volby vyhrála, vládu sestavují ODS, TOP 09 a strana Věci veřejné, zatímco ČSSD podle všeho skončí v opozici a svůj návrh neprosadí. Většině krajů navíc docházejí peníze, protože s hrazením poplatků po celý rok nepočítaly.

Kraje za vracení poplatků utratily 600 milionů

Předsednictvo ČSSD, které počátkem června dalo svým krajským reprezentacím volnou ruku, také svým postupem reagovalo na výhrady Evropské komise, podle níž může být proplácení zdravotnických poplatků formou nedovolené veřejné podpory. Komise navrhla dva možné přístupy - buď poplatky neproplácet vůbec, nebo všude bez ohledu na zřizovatele.

ČSSD s návrhem proplácet poplatky vyhrála krajské volby na podzim 2008. Kraje ovládané sociálnědemokratickými hejtmany dosud za vracení poplatků utratily přes 600 milionů korun. Ministerstvo vnitra, podle něhož je proplácení poplatků kraji také v rozporu se zákonem, čeká na vyjádření Ústavního soudu.

Billboard
Zdroj: ČT24