Legalizace prostituce? Metropole je pro, zatímco Dubí pomohla D8

Praha – Hlavní město chce dostat prostituci pod kontrolu. Do sněmovny proto již podruhé posílá návrh zákona o její regulaci. Loni ho však poslanci kvůli rozpuštění sněmovny projednat nestihli. Legalizace placeného sexu je kontroverzním tématem už dlouhé roky.

Nahrávám video

Nalákat zákazníky do erotických klubů a privátů se snaží muži přímo v centru metropole. Sex za peníze se nabízí na ulici jen pár kroků od Václavského náměstí, což chce hlavní město změnit. Usiluje o jasné oddělení legální a nelegální prostituce. 

Zákon by chtěl například zavést pravidelné zdravotní prohlídky. Lékař by měl především vyloučit pohlavně přenosné nemoci. Prostitutky by také nemohly svoje služby nabízet přímo na ulici, ale jen v registrovaných veřejných domech, které by nesměly být v blízkosti škol, nemocnic nebo úřadů. Samotné prostitutky by měly pracovat na základě licence, prokazovat by se musely speciálním průkazem s fotografií. A nově by taky musely chodit na finanční úřad a platit daně. 

Návrh zákona, který si klade za cíl prostituci legalizovat a regulovat, předložilo zastupitelstvo hlavního města Prahy již jednou, a to v červenci loňského roku. Vládě se ale návrh zastupitelů nelíbí. Podle vlády musí nejprve proběhnout široká politická, společenská a odborná diskuze o potřebě společnosti na řešení této otázky a přístupu státu k regulaci prostituce. Návrh zákona prý navíc obsahuje řadu technických chyb a nepřesností.

  • Jeroným Tejc (ČSSD), poslanec: „Pokud by chtěla Česká republika přijmout regulaci prostituce, musí ji legalizovat, tedy musí popřít úmluvu, kterou je vázána.“
  • Lukáš Manhart, radní hl. m. Prahy: „Tato mezinárodní úmluva je již v současné době překonaná, je nahrazena jinými úmluvami.“

Lidi vede k prostituci často zoufalá životní situace

Podle streetworkera Laszla Sumegha přitom lidi k sexu za peníze vede často zoufalá životní situace. Jsou bez domova, mnohdy závislí na drogách. „Jsou tam mladí, starší, ale bohužel i senioři,“ uvedl. Ženám i mužům, kteří skončili na ulici a vydělávat si umí jen vlastním tělem, se Sumegha snaží pomoct najít sebevědomí a jinou práci. Jedním z nich je jedenadvacetiletý Mario. S pětistovkou v kapse přijel před třemi lety do Prahy za lepším životem. Práci ale nenašel. Přespával v noclehárnách. „Pak už vlastně ani nebylo co jíst a už to bylo hodně blbý, tak mi ani nic jinýho nezbylo,“ uvedl Mario. Teď se chce ze sexuálního byznysu vymanit. Díky Projektu Šance absolvoval krupiérský kurz a má za sebou i první pracovní pohovory. 

I když prostituce jako taková není trestným činem, policie v této souvislosti řeší případy kuplířství. Těch v posledních letech přibývá. Jen za první tři měsíce letošního roku jich bylo 24. Počet případů obchodování s lidmi kolísá. Loni jich policie řešila 11, od ledna už 8.

Kuplířství je trestný čin, který spočívá v tom, že kuplíř přiměje či svede jinou osobu k provozování prostituce, případně z prostituce jiného jen profituje.

Kde je v Česku tento byznys nejvíc vidět? Kromě hlavního města je více prostitutek taky v Jihočeském a Jihomoravském kraji, hlavně v blízkosti hranic. S prostitucí se potýká taky Ústecký kraj, zejména Teplicko.

image_564425
Zdroj: ČT24

Prostitucí proslulo Dubí na Teplicku

Cínovec - jeden z největších hraničních přechodů v republice - je dnes téměř opuštěný. Kdysi přes něj jezdily tisíce lidí denně, po silnici E55 mířily dál do Dubí, kde bylo kolem silnice neustále otevřených přes 40 nevěstinců. „V jednom okamžiku tam dokázalo stát až 1 500 prostitutek,“ uvedl starosta Dubí Petr Pípal.

Čtyři desítky veřejných domů jsou dnes minulostí. Dlouholetý boj radnice se stal vítězným ve chvíli, kdy přes město přestali jezdit tradiční zákazníci. Zlomem bylo otevření nového úseku dálnice D8 před sedmi lety. Auta se Dubí začala vyhýbat. Prostitutky musely za klienty na odstavná parkoviště o 50 kilometrů dál. „Do klidu to má ale hodně daleko, my jsme třeba v loňském roce polevili s hlídáním a okamžitě se to sem začalo vracet,“ uvedl Pípal.

Více než dvacítka žen má kvůli prostituci zákaz vstupu do města. Hned za cedulí označující konec Dubí jich dnes autoři reportáže natočili dopoledne pět. Deset kilometrů silnice v obci neustále kontroluje hlídka strážníků. Zbývajícím třem podnikům radnice nařídila pevnou zavírací dobu. Nevěstince na vyhlášku reagují tak, že v deset hodin zamknou hlavní dveře a všechno, co se od té doby děje za nimi, označují za soukromou akci.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

VideoV Dyji klesla koncentrace kyslíku na nulu, uhynulo již zhruba sto kilogramů ryb

V řece Dyji pod vodní nádrží Nové Mlýny v noci na pondělí znovu klesla koncentrace kyslíku na nulu. Podle rybářů zatím uhynulo zhruba sto kilogramů ryb. Vodohospodáři vytvářejí rybám únikové cesty a hasiči provzdušňují vodu nad jezem v Břeclavi, kde je situace nejhorší. Včasný zásah masivní úhyn prozatím odvrátil, vyhráno ale ještě není. „Vodní elektrárny jsou vypnuté, manipulace probíhají, takže umožňujeme rybám, aby unikaly dál po toku, případně proti vodě, kde kyslík mají,“ uvedla technicko-provozní ředitelka Povodí Moravy Marie Kutílková. Masa sinic se po řece šíří už několik dní od Novomlýnských nádrží dál na jih. Problém není jen v hlavním korytu řeky, ale i v těch vedlejších. Mrtvé ryby plavou například v Zámecké Dyji. Riziko podle vodohospodářů potrvá celé prázdniny.
před 5 hhodinami

Napříč Evropou roste počet případů sexuálně přenosných chorob

Případů sexuálně přenosných chorob napříč Evropou přibývá – například počet nemocných kapavkou stoupl od roku 2015 o více než tři sta procent. Nejčastější infekcí jsou pak chlamydie, které výrazně zvyšují riziko neplodnosti. Odborníci s letní sezónou vyzývají k opatrnosti a zodpovědnému sexu.
před 5 hhodinami

Poslanec Turek měl v Praze nehodu, srazil se s nemocničním vozem

V Ječné ulici v Praze se po poledni srazil vůz pro převoz biologického materiálu s autem, které řídil poslanec Filip Turek (za Motoristy). Převozový vůz po nehodě skončil na střeše na tramvajových kolejích a jeho řidič byl zraněn. Doprava tramvají v úseku I. P. Pavlova – Karlovo náměstí byla proto necelou hodinu přerušena, uvedla policejní mluvčí Eva Kropáčová. Příčiny nehody policisté vyšetřují.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Příslušníci StB přijali za perzekuci herce Töpfera dvouleté podmíněné tresty

Dva příslušníci komunistické Státní bezpečnosti (StB), kteří za minulého režimu perzekvovali herce Tomáše Töpfera pro jeho názory a původ, se dohodli se státním zástupcem na dvouletých podmíněných trestech. Dohody pravomocně schválil soud. Senátor za ODS a ředitel vinohradského divadla Töpfer po mužích nežádal žádnou náhradu škody. Soudce i státní zástupce se shodli na tom, že u tohoto typu trestné činnosti je důležitý zejména morální odsudek.
před 9 hhodinami

Česko zahájí s Rolls-Royce přípravu malých reaktorů v Dětmarovicích a Tušimicích

Česká republika příští týden uzavře smlouvu s britskou společností Rolls-Royce SMR o přípravě malých modulárních reaktorů v Dětmarovicích na Karvinsku a Tušimicích na Chomutovsku. Naváže tak na už zahájené přípravy prvního takového reaktoru v Temelíně, oznámil ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO), kterého kabinet podpisem smlouvy v Británii pověřil. Vláda také projednala záměr revize krizové, obranné a související legislativy. Neprodloužila regulaci cen pohonných hmot.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Regulace cen paliv s nedělí skončí

Vláda neprodloužila regulaci cen pohonných hmot. Cenové stropy tak budou platit naposledy v neděli, od příštího pondělí se ceny benzinu a nafty budou řídit pouze podle tržních mechanismů. Novinářům to po pondělním jednání kabinetu řekla ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Mimořádná tržní situace podle ní pominula. Zároveň ale zdůraznila, že resort financí bude ceny paliv i marže prodejců nadále pozorně monitorovat.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Pětice mladých Čechů získala zlato ve světové fyzikální soutěži

Český tým středoškoláků vybojoval zlatou medaili v mezinárodním kole Turnaje mladých fyziků (IYPT), které se od 5. do 12. července konalo ve švýcarském Curychu.
před 14 hhodinami

Likvidace požáru budovy ve Zlíně potrvá ještě několik dní, uvedli hasiči

Hasiči v noci na pondělí pokračovali v prolévání sutin hořící budovy v někdejším baťovském továrním areálu ve Zlíně. Lidem v okolí stále doporučují nevětrat. Likvidace požáru dosud vyhlášena nebyla a pravděpodobně potrvá ještě několik dní, řekla v pondělí dopoledne mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková. Budova číslo 34 začala hořet ve čtvrtek 9. července ráno, tentýž den odpoledne se na dvou místech zřítila. Příčinu požáru a výši způsobené škody zjišťují kriminalisté spolu s vyšetřovateli hasičů.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.