Kraus: MUS jsme nevytunelovali, ale zachránili

Praha – Ve Švýcarsku nepravomocně odsouzený exmanažer Mostecké uhelné společnosti (MUS) Petr Kraus tvrdí, že manažeři této společnosti v 90. letech při privatizaci nepodnikli žádné protizákonné kroky. Kraus trvá na tom, že společnost nevytunelovali. Prý ji zachránili před tíživou ekonomickou situací, které MUS čelila kvůli útlumu těžby uhlí. Řekl to v Otázkách Václava Moravce. Pětici exmanažerů MUS kvůli podvodům při privatizaci nepravomocně odsoudil 10. října švýcarský soud. Kraus dostal trest 16 měsíců vězení.

Kraus tvrdí, že manažeři MUS se nedopustili žádných protizákonných kroků: „Nedocházelo k žádnému zatajování, které by porušovalo tehdejší platné zákony, natož trestní zákony této republiky.“ Tvrdí přitom, že tehdejší vláda věděla, kdo stojí za společností Appian Group, jež Mosteckou uhelnou společnost ovládla: „Základem celého trestního obvinění je, že došlo k podvodu na ČR, která nevěděla, že za společností Appian mohou stát manažeři.“ Jenže podle Krause už tehdejší šéf Fondu národního majetku Roman Češka upozorňoval na to, že za Appianem jsou manažeři MUS. „Takže vláda nemohla být podvedena, pokud věděla, že tady ta skutečnost je,“ dodal nepravomocně odsouzený exmanažer MUS. Sám tehdejší premiér a nynější prezident Miloš Zeman ale popírá, že by věděl o tom, že o převzetí MUS usilovali její manažeři. 

Exmanažer MUS Petr Kraus:

„Toto je spor o podobu české transformace. To je spor, který nepatří do pracoven prokurátorů, ale patří na konference a do veřejného prostoru jako diskuse o tom, jestli to tak mělo, nebo nemělo být.“

Kraus trvá na tom, že manažeři Mosteckou uhelnou nevytunelovali, nýbrž zachránili. „V roce 1999 MUS naplno zasahuje útlum těžby hnědého uhlí. Ztráta byla více než 1,5 miliardy korun. Nejlepší řešení, kterého jsme tehdy byli schopni a které bylo podle mého názoru poctivé a čestné, bylo dokončit akvizici MUS, posléze se spojit s managementem a zahájit restrukturalizaci, protože ekonomické ohrožení už bylo za dveřmi,“ uvedl v Otázkách Václava Moravce. 

Jednali proto tehdy s americkým investorem: „Na základě spolupráce s americkou investiční skupinou Appian jsme věděli, a bylo to tak i domluveno, že chceme dosáhnout na většinový podíl ve společnosti.“ 

Právě v tom ale vidí problém tehdejší šéf Fondu národního majetku Roman Češka, který o manažerech MUS v Otázkách Václava Moravce řekl: „Dělali takové transakce, aby to nebylo dohledatelné. Byly tam aktivní kroky k tomu, aby nevyšlo najevo, že dochází k převzetí, a byly tam aktivní kroky k zatajování celé operace.“ Podle Češky navíc neměla tehdy MUS takové ekonomické problémy, jak tvrdí Kraus. „Firma byla dobře řízená, byly tam velké finanční rezervy, zásadní restrukturalizace nebyla na místě,“ myslí si.  

Mostecká uhelná společnost, předchůdce Mostecké uhelné, a. s., vznikla v listopadu 1993 spojením bývalých státních podniků. V roce 2003 ji od investičního fondu Appian Group koupili Antonín Koláček, Luboš Měkota, Petr Pudil a Vasil Bobela. V roce 2006 podíly převedli na firmu Czech Coal N. V., registrovanou v Nizozemsku. Ve stejném roce odkoupil menšinový podíl prostřednictvím kyperské společnosti Indoverse Czech Coal Investments Limited podnikatel Pavel Tykač.

Kraus versus Tykač

Podle švýcarského soudu připravili Mosteckou uhelnou její exmanažeři o šest miliard korun. Ty by mohla firma dostat jako odškodnění při dalším projednávání případu. To znamená, že by peníze dostal i jeden ze současných spolumajitelů dolů miliardář Pavel Tykač. Tykačova firma Czech Coal Services u švýcarského soudu vystupuje jako poškozená, a tak zřejmě bude mít na odškodné nárok. Kraus přitom tvrdí, že Tykač ještě ani za doly nezaplatil celou částku a už by měl na procesu profitovat. „Tady vidíte, že prokuratura suverénního státu spolupracuje s nejznámějším českým finančním pirátem,“ řekl o Tykačovi Kraus. „Pan Tykač se snaží skrze odškodnění získat slevu na kupní ceně,“ dodal. 

Sám Pavel Tykač to ale ve vyjádření pro ČT odmítá a vzkazuje, že si případné vysouzené peníze nenechá: „Pokud švýcarský soud přizná nějaké finanční odškodnění, jsem rozhodnut vrátit tyto peníze tam, kam patří, tedy zpět do severočeského regionu. Pro sebe si nenechám ani korunu.“

Kauza MUS
Zdroj: ČT24

Rozsudek v kauze exmanažerů Mostecké uhelné společnosti padl ve Švýcarsku 10. října. Bývalé manažery Jiřího Diviše a Marka Čmejlu poslal za podvod a praní špinavých peněz do vězení na 46, respektive 48 měsíců. Antonín Koláček má strávit za mřížemi 52 měsíců, toho soud navíc uznal vinným i z porušení povinností při správě cizího majetku. Oldřicha Klimeckého pak soud poslal do vězení na 37 měsíců za opakované praní špinavých peněz a Petra Krause na 16 měsíců. Poslední obžalovaný – 86letý Belgičan Jacques de Groote - dostal pouze peněžitý trest.

Bývalí majitelé a manažeři Mostecké uhelné společnosti (MUS), odsouzení k nepodmíněnému vězení za podvody a praní špinavých peněz při privatizaci společnosti, hodlají proti verdiktu ze Švýcarska bojovat u mezinárodních instancí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Hasičům se podařilo uhasit skládku u Rynholce

Rozsáhlý požár plastů v areálu společnosti Ekologie u Rynholce na Rakovnicku je téměř po čtyřech dnech uhašen, hasiči a těžká technika postupně odjíždějí. Na skládku budou ještě týden dojíždět na kontroly a je nařízena týdenní dohlídka, uvedl mluvčí hasičů Jan Sýkora.
14:41Aktualizovánopřed 28 mminutami

Sněmovna schválila omezení odkladů povinné školní docházky

Sněmovna i hlasy opozice v pátek schválila novelu, která má omezit odklady zahájení povinné školní docházky nebo zavést slovní hodnocení malých žáků místo známkování. Do budoucna by tak měl být odklad podle novely možný jen tehdy, pokud zdravotní stav dítěte, například závažné fyzické či psychické postižení, neumožňuje účast ve výuce. Naopak poslanci znovu nedokončili schvalování převodu financování nepedagogů, které chtěla uspíšit koalice. Plány jí překazilo opoziční hnutí ANO.
09:01Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Kvůli uzavírce Benešova mostu v Ústí nad Labem čekají řidiče dopravní omezení

Přípravy na sobotní uzavření Benešova mostu v Ústí nad Labem vrcholí. Dopravní značení řidiče upozorňuje nejen na samotnou uzavírku, ale také na změny v dopravě. Například ulice K Loděnici je nově jednosměrná. Zapojené jsou semafory, které budou upřednostňovat průjezd záchranných složek a MHD. U krajského soudu jsou značky, které budou navádět chodce a cyklisty na provizorní lávku. Hotové je i stanoviště pro integrovaný záchranný systém u základní školy Nová.
před 2 hhodinami

Obžaloba žádá čtrnáct let vězení pro zubařku za vraždu vůdce kutnohorské sekty

Pro zubařku, jež usmrtila svého partnera, samozvaného léčitele a vůdce kutnohorské sekty, obžaloba žádá trest čtrnácti let vězení a pětiletý zákaz jakéhokoliv povolání ve zdravotnictví. Státní zástupkyně v závěrečné řeči trvala na tom, že žena spáchala předem promyšlenou vraždu a trestně za ni odpovídá. Odmítla tvrzení obhajoby, že muž trpěl bludy, které na partnerku přenesl, takže nebyla příčetná. Zubařka už dříve vypověděla, že ji partner fyzicky i psychicky týral, přál si zemřít a k činu ji přiměl.
před 2 hhodinami

Pavel podepsal flexinovelu zákoníku práce i mediální novelu

Prezident Petr Pavel podepsal šest nových zákonů, mezi nimi i takzvanou flexinovelu zákoníku práce a mediální novelu, která upravuje výši televizních a rozhlasových poplatků, ty se zvýší v květnu. Flexinovela zákoníku práce mění například zkušební dobu pro zaměstnance nebo povinnosti zaměstnavatelů v případě odchodu zaměstnance na rodičovskou dovolenou. Změny přinese patrně od června.
před 4 hhodinami

Hasiči na Moravě pokračují v úklidu po přívalových deštích

Obce v Jihomoravském kraji zasažené čtvrtečními přívalovými dešti sčítají škody, čistí silnice a chodníky od nánosů bahna. Někde voda zatopila i desítky domů. Hasiči ve čtvrtek zasahovali například ve Veselí nad Moravou a několika dalších obcích na Hodonínsku, také ale třeba v Rájci-Jestřebí na Blanensku. Voda zatopila domy, sklepy, zahrady, chodníky a silnice. Lidé, kteří nedokážou nepříznivou situaci zvládnout sami, můžou získat mimořádnou dávku až 72 900 korun, uvedlo ministerstvo práce.
před 5 hhodinami

Prezident Petr Pavel svědčil u soudu v kauze generála Halenky

Prezident Petr Pavel jako svědek vypovídal u soudu, který se zabývá žalobou generála ve výslužbě Vladimíra Halenky o odškodné za trestní stíhání. Halenka byl na jaře roku 2015 obviněn v kauze převodů vojenského materiálu, jeho stíhání státní zastupitelství později zastavilo. Pavel, který byl náčelníkem generálního štábu mezi lety 2012 a 2015, řekl, že pokud by Halenka obviněn nebyl, mohl by se pravděpodobně zúčastnit zahraničního vojenského kurzu v USA. O tom, zda by muž mohl povýšit na zástupce náčelníka generálního štábu, neuvažoval, protože pozice v té době nebyla uvolněná, uvedl.
před 5 hhodinami

Ocelové ježky u Pražského hradu nahradí sloupky

Od vstupů na Pražský hrad postupně mizí takzvaní ježci. Ocelové zátarasy tam vjezdu aut bránily téměř deset let. Správci je teď postupně nahradí výsuvnými sloupky. „Když budeme mít zasouvací sloupky, můžeme usnadnit vjezd větších aut, jako jsou hasiči či záchranky,“ vysvětlil ředitel Správy Pražského hradu Pavel Vyhnánek. Sloupky teď budou pracovníci instalovat až do června. Nová budou i kontrolní stanoviště.
před 9 hhodinami
Načítání...