Koalice hodlá zlepšit komunikaci, poplatky zhodnotí v dubnu

Praha - V Kramářově vile proběhla schůzka vedení koaličních stran, takzvaná K9, které se zúčastnili tři zástupci z každé strany. Lídři vládní koalice se zde dohodli na mechanismech, které mají zlepšit prosazování problémových oblastí společného programu ve zbytku volebního období. Po dlouhých týdnech sporů v koalici to bylo poprvé, co její zástupci usedli k jednomu stolu.

Hlavním bodem jednání bylo pro premiéra Topolánka plnění programového prohlášení vlády, které dle jeho názoru nefunguje bez problémů. Premiér chce mít jistotu, že se v dalších dvou letech fungování koalice může opřít o hlasy všech 100 koaličních poslanců. „Budeme hledat spíše mechanismy u jednotlivých témat, ať je to zdravotnictví nebo jsou to jiné výbušné materie, abychom našli kompromis, který bude přijatelný pro všechny tři strany a neohrožuje jejich vnitřní fungování ani voličskou základnu,“ uvedl ještě před jednáním Topolánek.

Jiný pohled na jednání mají lidovci, kteří přišli s konkrétním požadavkem osvobození od placení poplatků ve zdravotnických zařízeních pro předškoláky, seniory nad 70 let a také lidi v domovech důchodců. I přes postoj ODS, která trvala na posouzení systému poplatků nejdříve po půl roce fungování, začne už ve čtvrtek kvůli vyhodnocení poplatků  pracovat specializovaná komise, která vyhodnotí poplatky již v dubnu. Její chod má zajišťovat i poslankyně KDU-ČSL Michaela Šojdrová, která hodlala předložit vlastní návrh, který by osvobozoval od poplatků novorozence a jejich matky. Odpoledne se s ní na tomto postupu premiér domluvil, proto se večerní schůzky nezúčastnila. Topolánek věří, že Šojdrová bude s dohodou spokojena a vlastní iniciativu nepředloží, jak měla v úmyslu. Poslankyně se večer k výsledkům koaliční schůzky nevyjádřila, podle své asistentky měla jednání. 

Podobné dohadovací řízení má koalice použít vždy, když narazí na „třecí plochy“ ve společném vládnutí nebo na „nekonzultované“ návrhy zákonů. Topolánek, šéf lidovců Jiří Čunek i lídr zelených Martin Bursík se po více než dvouhodinové schůzce v Kramářově vile shodli na tom, že koaliční projekt má budoucnost a jejich společným zájmem je prosadit co nejvíce z vládního programu ještě před předsednictvím republiky v EU, které Česko čeká od ledna příštího roku.

Čunkův návrat dnes koaliční devítka neřešila. Premiér na tiskové konferenci uvedl, že musí existovat dohoda mezi lidovci a ministrem zahraničí za zelené Karlem Schwarzenbergem, který se zotavuje v zahraničí po operaci srdce a který zvažuje demisi, pokud šéf lidovců dostatečně nevysvětlí své rodinné finance a vrátí se do kabinetu. Topolánek předpokládá, že Čunek počká, až se šéf české diplomacie vrátí, teď chtějí dát vládní politici Schwarzenbergovi klid na rekonvalescenci.

Nemocniční kupón
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Mediálním zákonem od Klempíře už se vláda zabývat nebude, změní současný, řekl ČT Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) ČT řekl, že vláda už se mediálním zákonem předloženým ministrem kultury Otou Klempířem (za Motoristy) kvůli čtyřem stovkám připomínek zabývat nebude. K tomu, abychom převedli financování veřejnoprávních médií pod státní rozpočet, využijeme změnu současného zákona, dodal předseda vlády. Babiš rovněž nevyloučil, že by prezident Petr Pavel nakonec mohl letět na červencový summit NATO do Ankary. Vláda o věci rozhodne 8. června.
12:51Aktualizovánopřed 21 mminutami

Do Jablonného se vrátila lebka svaté Zdislavy, veřejnost ji vidí naposledy

Do baziliky v Jablonném v Podještědí se při Zdislavské pouti v sobotu vrátila nedávno ukradená lebka svaté Zdislavy. Jejímu předání zástupcům církve přihlížela zaplněná bazilika. Na hlavní bohoslužbu dorazilo několik set lidí včetně policistů, kteří se o nalezení cenné relikvie zasloužili. Přítomní stáli i v uličkách.
08:26Aktualizovánopřed 23 mminutami

Nejdřív nevěřili, že ji vyprostí. Experti popsali záchranu relikvie z betonu

Přes šestnáct hodin trvalo restaurátorům Blance Valchářové a Michalu Velíškovi lebku svaté Zdislavy vyprostit z betonu, do kterého ji zalil zloděj. Relikvii ukradl z baziliky v Jablonném v Podještědí na Liberecku v úterý 12. května večer a chtěl ji pohřbít do řeky. V tom mu zabránil rychlý zásah policie. Očištěnou a zrestaurovanou lebku v sobotu restaurátoři předali arcibiskupovi Stanislavu Přibylovi při hlavní mši na Zdislavské pouti v Jablonném.
před 1 hhodinou

VideoPolitické spektrum: HOP Hydra, JIHOČEŠI 2012, JaSaN

Česká televize pořádá před komunálními volbami sérii debat se zástupci politických uskupení, která nejsou zastoupena ve sněmovně. Pozvání do Politického spektra v sobotu 30. května přijali Libor Maleček (Hnutí občanů a podnikatelů – HOP Hydra), Radek Pileček (JIHOČEŠI 2012), Vladimír Štěpán (Jasný Signál Nezávislých – JaSaN). Debatu moderovala Štěpánka Martanová.
před 1 hhodinou

Většinu Čech a část Moravy mohou zasáhnout silné bouřky s větrem a kroupami

Většinu Čech a část Moravy zasáhnou v sobotu a v neděli silné bouřky. Doprovázet je může krupobití, přívalový déšť i vítr o rychlosti až více než 70 kilometrů za hodinu, vyplývá z výstrahy, kterou v sobotu dopoledne zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V deštích může hlavně v neděli místy spadnout až třicet milimetrů srážek, tedy třicet litrů na metr čtvereční.
12:17Aktualizovánopřed 1 hhodinou

VideoHosté Událostí, komentářů debatovali o zablokování sněmovny

Sněmovna v pátek nedokončila žádný z plánovaných bodů. Opozice jednání protahovala dlouhými projevy. Na žádost ANO pak komora odložila i projednávání novely stavebního zákona. Podle Marka Bendy (ODS) bude opozice blokovat sněmovnu tak dlouho, dokud koalice nesplní předchozí dohody. Poslankyně Zuzana Ožanová (ANO) v Událostech, komentářích moderovaných Lukášem Dolanským uvedla, že obstrukční praktiky považuje za součást demokracie, ale domnívá se, že bude možné dosáhnout domluvy. Podle poslance Michala Zuny (TOP 09) již některým zástupcům opozice „přetekla trpělivost“, je dle něj na vládní koalici, aby sněmovnu odblokovala. Poslankyně Lenka Martínková Španihelová (Piráti) vidí problém mimo jiné v tom, že opozice podle ní nemá dostatek prostoru v interpelacích. „Ukazuje se, jak je nezbytné a důležité, aby se změnil jednací řád, protože tam jsou ty brzdy, které zpomalují jednání,“ míní poslankyně Renata Vesecká (za Motoristy).
před 2 hhodinami

Tísňová SMS policii či sdílení polohy. Aplikace Maják má skoro 50 tisíc uživatelů

Přivolat všechny složky IZS, kontaktovat policii pomocí tísňové zprávy nebo sdílet polohu. To všechno umožňuje bezpečnostní aplikace Maják. Za necelých sedm měsíců fungování si ji stáhlo bezmála 49 tisíc uživatelů. Lidé ji zatím využili ve více než šestnácti stech případech. Nejčastěji pomáhá funkce tichý chat, která umožňuje poslat SMS na policii, sdělil České televizi ředitel organizace Aplikace Maják Roman Brunik. V budoucnu by tvůrci chtěli publikovat i nová vládní opatření.
před 6 hhodinami

Cenu Evropské unie za literaturu dostala Kaprálová za román Mariborská hypnóza

Cenu Evropské unie za literaturu letos dostala česká spisovatelka Dora Kaprálová za román Mariborská hypnóza, který vydalo nakladatelství Větrné mlýny. Sedmičlenná porota složená z literárních odborníků Kaprálovou vybrala ze čtrnácti nominovaných kandidátů. Letošní laureátka byla vyhlášena v pátek na Mezinárodním knižním veletrhu ve Varšavě, vyplývá z prohlášení evropského programu Kreativní Evropa.
před 7 hhodinami
Načítání...