Keška v Motolském potoce má 500 nálezů a nikdy se nic nestalo, říká její autor

Mezi českými geocachery je známá, má 500 nálezů a nikdy se nikomu nic nestalo, říká tvůrce jedné z kešek v tunelu Motolského potoka. Zatím není rozhodnutý, jestli ji úplně zruší. Mohla by podle něj fungovat v upravené podobě jako vzpomínka na tragédii. Krátký rozhovor s tvůrcem si můžete přečíst zde.

Kdy jste kešku založil? Proč právě na tomto místě?

Kešku jsem založil v létě 2009. Podzemí jsem měl rád odjakživa a kanály jsou jedny z mála přístupných podzemních objektů v Praze. Navíc zaklenutý Motolský potok je po architektonické stránce unikát, který jinde v Česku nenajdete.

Myslíte, že je nebezpečná?

Nemyslím. Za běžného počasí je to fyzicky nenáročná záležitost, není třeba se nikam plazit, nehrozí tam pády, závaly ani nebezpečné plyny. Do dnešního dne má keš 500 nálezů a nikdy se nikomu nic nestalo.

Jak vidíte sobotní nehodu?

Geocacheři zanedbali jednu ze základních bezpečnostních zásad: hrozí-li déšť, do kanálů se neleze. Přirovnal bych to k přecházení silnice bez rozhlédnutí. Nedovedu si vysvětlit, jak mohli takovéto riziko přehlédnout, zvláště když na to explicitně upozorňuji v popisku keše.

Vím, že vaše keška obsahovala upozornění na to, jak by se měl člověk chovat v podzemí, myslíte, že je to takto dostatečné, nechystáte se upozornění upravit?

Myslím, že je dostatečné. Riziko přívalové vlny při dešti tam zmiňuji. Nevím už, jak více to zdůraznit.

Chystáte se kešku v Motolském potoce nadobro vypnout, nebo ne? Proč?

Momentálně nejsem rozhodnutý. Ta keška je mezi českými geocachery známá a hodně z nich psalo, ať ji neruším. Líbí se mi názor jednoho reviewera (tj. dobrovolníka schvalujícího nové keše a kontrolujícího, zdali jsou v souladu s pravidly), že by keška mohla fungovat v upravené podobě jako vzpomínka na tu nešťastnou událost.