Janoušek byl v kontaktu s BIS a získaval od ní informace

Praha - Kauza Janoušek má od včerejška další nahrávku, která dokládá jeho kontakty uvnitř Bezpečnostní informační služby (BIS), napsal včera server Euro.cz. Nahrávka, kterou má týdeník k dispozici, podle něj dokazuje, že Janoušek byl nejen v kontaktu s vysokými představiteli BIS, ale podobně jako další „lobbisté a kmotři“ od ní získával informace. BIS podle svého mluvčího Jana Šuberta nemá nyní informace, že by kterýkoliv z jejích zpravodajských důstojníků porušoval zákony nebo pracoval proti bezpečnosti či ekonomickým zájmům ČR.

„Takto probíhá komunikace s kmotry pražské ODS - Romanem Janouškem, Ivo Rittigem, Tomášem Hrdličkou - i vlivnými lobbisty z řad ČSSD,“ sdělil Euru bývalý příslušník tajné služby, který si nepřál zveřejnit své jméno.

Jan Hrbáček, Euro.cz:

„To co vyšlo například v Mladé frontě, to trochu naznačuje cíl celé operace - likvidace Romana Janouška a jeho spřízněných lidí pro to, aby se možná otevřel prostor pro byznys úplně jiných lidí.“

Na nové nahrávce, údajně také z roku 2007, podle Eura hovoří Janoušek s šéfem protiteroristického odboru Bezpečnostní informační služby Janem Pavlíčkem. Probírají prý problém s nedostačujícím vzděláním šéfa BIS Jiřího Langa a jeho případné působení v rámci tehdy připravované reorganizace českých tajných služeb. Jelikož má pouze titul bakaláře v oboru veřejné správy, podle tabulek by se neměl na místo ředitele tajné služby dostat, upozornilo Euro. 

„V závěru nahrávky se dohodnou, že budou problém řešit počátkem března s blíže nejmenovanými šéfy. Problém s nedostačujícím vzděláním je vyřešen 8. května 2007: prezident Václav Klaus toho dne jmenuje Jiřího Langa brigádním generálem,“ dodává server. V rámci hovoru také Pavlíček prozradí, že za 50 tisíc korun poslal fotografa na tehdejšího ministra vnitra Ivana Langera.

Šubert: jako by to všechno měl být útok na BIS

„Důstojníci zpravodajské služby se při své práci běžně setkávají s lidmi z různého, tedy i takzvaně rizikového prostředí,“ uvedl k informacím Eura mluvčí BIS Jan Šubert. Služba podle něj nemá v této chvíli žádný poznatek či informaci, že by některý ze zpravodajských důstojníků pracoval ve svůj  prospěch, ve prospěch někoho jiného, proti bezpečnosti nebo ekonomickým zájmům ČR či porušoval zákony, přísahu nebo interní předpisy. 

„Moje osobní poznámka, a to je jen pocit: jako by tohle všechno představovalo frontální útok na BIS,“ poznamenal mluvčí tajné služby. 

Nahrávku Eura označil za „změť“ pro službu zatím nesrozumitelných, nesourodých vět, výroků a vyjádření, u které není jasný její kontext.

Šubert zdůraznil, že nemůže komentovat ani potvrzovat jména současných či bývalých pracovníků BIS. Pozastavil se však nad tím, proč by měl být Langův titul bakaláře nedostatečným pro výkon funkce. Lang se stal šéfem BIS v roce 2003.

Člen poslanecké komise pro kontrolu BIS František Bublan (ČSSD) uvedl, že kvůli tomu už hovořil s šéfem komise Richardem Dolejšem (ČSSD) a že věc bude na programu jednání. „Komise se sejít může, ale my můžeme pracovat jen s tím, co nám předá BIS,“ komentoval to poslanec a další člen komise David Vodrážka (ODS). „Už mě začínají ty odposlechy unavovat, protože nevíme, jestli jsou autentické, odkud se vzaly, jestli to ti aktéři říkali …,“ dodal Vodrážka. Petr Gazdík z TOP 09 pak apeluje na novináře, aby byly veškeré nahrávky zveřejněny a vše se tak mohlo vyřešit. 

Nahrávka se v médiích objevila jen krátce poté, co deník Mladá fronta Dnes (MfD) zveřejnil Janouškovy telefonáty s někdejším pražským primátorem a vlivným politikem ODS Pavlem Bémem. Tyto odposlechy, dokládající lobbistův vliv na dění v Praze, podle MfD zřejmě pořídila BIS v roce 2007 a o dva roky později se objevily v archivu soukromé bezpečnostní agentury ABL, tehdy patřící nynějšímu šéfovi poslaneckého klubu Věcí veřejných Vítu Bártovi.

O to, zda tyto odposlechy unikly z BIS, se nyní zajímá její vnitřní inspekce i poslanci. Jejich komisi pro kontrolu tajné služby měl v úterý přinést vysvětlení ředitel služby Jiří Lang, poslanci se však nakonec pohádali o účast Bártova spolustraníka a komise ředitele nevyslechla.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Vědci na Vysočině zkoumají dopady změny klimatu

V rámci mezinárodního projektu přijeli vědci na Vysočinu zkoumat dopady změny klimatu. Experti budou čtyři roky monitorovat zadržování vláhy v tamní půdě v souvislosti s teplotními extrémy a podle toho pak třeba vybírat stromy pro sázení. „Tento region je velice specifický kvůli klimatickým podmínkám a byly tady velké zásahy kvůli kůrovci,“ vysvětluje výběr lokace Michal Kepka z katedry geomatiky Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni. Kromě Vysočiny bude výzkum probíhat například i v Rakousku, Finsku a Arktidě.
před 2 hhodinami

Placení v zahraničí provází i záludný poplatek

Web ČT24 spolu s analytikem Jiřím Tylečkem přináší odpovědi na základní otázky spojené s placením v cizině, například na dovolené. Pokud platíme v zahraničí, je zásadní při výběru z bankomatu či při platbě u obchodníka nepřepočítávat částku na českou korunu. Provází to vysoké poplatky. Banky při platbě kartou v zahraničí také používají vlastní devizové kurzy s přirážkou, o čemž se podle Tylečka příliš nemluví.
před 2 hhodinami

Jednací řád sněmovny se upravit nedaří. Ani přes výzvy Ústavního soudu

Změnu jednacího řádu ve sněmovně se stále nepodařilo prosadit. Často tak dochází k dlouhým obstrukcím a k zablokování dolní komory. Naopak se někdy stává i to, že se někteří poslanci nedostanou ke slovu, protože veškerý čas vyčerpají politici s přednostními právy. Podle předsedy Ústavního soudu Josefa Baxy by přitom možná právě změna přednostních práv pomohla. Ústavní soud v poslední době ve svých nálezech několikrát označil současný jednací řád dolní komory za neudržitelný. „Mít právo přednosti neznamená, že můžu mluvit, o čem chci a jak dlouho chci,“ upřesňuje Baxa pro ČT.
před 3 hhodinami

Šmarda považuje spojení se Stačilo! za historickou chybu, SOCDEM opustí

Expředseda SOCDEM Michal Šmarda považuje spojenectví sociálních demokratů se Stačilo! za historickou chybu. K srpnu nezaplatí členský příspěvek a ve straně skončí, avizoval. Předsednictvo Stačilo!, v němž figurují komunisté, ve čtvrtek schválilo spolupráci se sociálními demokraty pro říjnové sněmovní volby. Ti budou na kandidátkách Stačilo!
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Peníze na vyšší platy policistů a hasičů chce vláda vzít z resortu obrany

Bezmála miliardu korun na vyšší výdělky policistů a hasičů chce kabinet vzít z rozpočtu obrany, jak zjistila Česká televize. Oběma složkám se tento měsíc příjem zvedá o tři tisíce korun. Členové vlády až dosud o přesunu peněz mezi resorty obrany a vnitra veřejně nemluvili. Důvodem výpomoci je fakt, že resort Jany Černochové (ODS) na rozdíl od úřadu Víta Rakušana (STAN) má volné peníze, které může na tento neplánovaný výdaj poskytnout.
před 11 hhodinami

Soláry v EU poprvé vyrobily víc energie než jádro

Fotovoltaika v červnu v Evropské unii vyrobila poprvé v historii víc energie než jaderné elektrárny, zjistila energetická analytická společnost EMBER. Na třetím místě se dlouhodobě drží vítr. V samotném Česku vede uhlí a jaderné zdroje. Ty obnovitelné jsou až na třetím místě. I kvůli vyšším dodávkám zelené energie do sítě roste zájem o bateriová úložiště, a to nejen v Unii. V Česku se zájem meziročně ztrojnásobil.
před 11 hhodinami

Slovenský ministr kritizoval BIS za informaci o možné ruské stopě v kauze výhrůžek

Slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) kritizoval českou Bezpečnostní informační službu (BIS) za to, že informovala o možné ruské stopě v případu loňského vyhrožování školám v Česku a na Slovensku, ve kterém mezinárodní policejní tým tento týden zadržel na Ukrajině jednoho Ukrajince. Šutaj Eštok řekl, že jde o nepotvrzenou hypotézu. Mluvčí české kontrarozvědky Ladislav Šticha řekl, že BIS nebude vyjádření slovenských politiků komentovat.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Rekordní rozpočet EU je z pohledu Česka velmi dobrou zprávou, říká Votápek

„Evropská unie si uvědomuje výzvy, které před ní stojí. Rozšiřuje se a potřebuje více peněz, uvědomuje si, že zaostávala. Z pohledu České republiky to vidím jako velmi dobrou zprávu,“ řekl k návrhu unijního rozpočtu na období 2028 až 2034 ve výši dvou bilionů eur expert Pirátů na zahraniční politiku Vladimír Votápek v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Podle něj v Unii nepanuje jednotný názor ohledně priorit budoucích investic, ale tuto skutečnost nevnímá jako problém. „EU je společenství demokratických zemí, což je nejefektivnější v situacích, ve kterých jednostranné řešení neexistuje,“ dodal. Votápek se také vyjádřil k jednání o obchodní dohodě s USA. „Dejme Bílému domu i velkým přispěvatelům, kteří pomohli (americkému prezidentovi Donaldu) Trumpovi do úřadu, najevo, že pokud začnou 1. srpna platit třicetiprocentní cla, bude je to bolet,“ doplnil.
před 12 hhodinami
Načítání...