Jančura podá trestní oznámení pro pomluvu na tři hejtmany

Praha - Majitel Student Agency Radim Jančura dnes podá trestní oznámení pro pomluvu na tři sociálnědemokratické hejtmany. A to na Michala Haška z Jihomoravského kraje, Radko Martínka z Pardubického kraje a hejtmana Olomouckého kraje Martina Tesaříka. Jančura to uvedl včera ve Dvaceti minutách Radiožurnálu. Žaloba souvisí se snahou firmy provozovat regionální vlakovou dopravu v některých krajích. Všechny regiony ale nakonec podepsaly dlouhodobé smlouvy s Českými drahami.

„Všichni tři hejtmani proti nám útočí a mluví o tom, že si vybíráme rozinky, přitom jsme přinesli nabídku pouze na to, co sami chtěli. Tvrdí, že jsme dražší než České dráhy, což není pravda, protože známe ceny Českých drah, které byly uzavřeny minulý týden. Takže nám nezbývá než se bránit. Je to pro pomluvu vůči společnosti Student Agency,“ řekl Radiožurnálu Jančura. Zároveň uvedl, že má důkazy ze všech krajů, že neučinily své kroky v souladu s evropským právem. Připravuje proto podnět pro Evropskou komisi.

Hašek sdělil, že podání trestního oznámení považuje za další pokračování mediální show pana Jančury, která mu slouží jako neplacená reklama jeho společností a jeho vlastní osoby. „Jsem pochopitelně připraven hájit dobré jméno své i svého kraje a k tomu samému vyzvu i ostatní hejtmany. Předpokládám, že se i při této příležitosti jasně ukáže, že je to právě pan Jančura, kdo ve věci regionální železniční dopravy manipuluje veřejnost a používá lživé a nepravdivé argumenty,“ uvedl Hašek. Proti tomuto i dalším nařčením Jančury se chce právně bránit.

2 minuty
Jančura hodlá podat trestní oznámení
Zdroj: ČT24

Jančura už minulý týden oznámil, že investuje několik milionů korun do reklamy, která bude na nevýhodný krok krajů upozorňovat. Radiožurnálu řekl, že kampaň po Vánocích přeruší a pokračovat v ní chce po Novém roce. Upřesnil, že kampaň bude vedena proti korupci jako takové.

Kampaň zahájil Jančura poté, co se kraje dohodly na provozování regionálních železničních spojů s Českými drahami a na zakázku kolem 150 miliard korun nevypsaly tendry. Podle Jančury je podobné jednání protizákonné a v rozporu s názorem evropského soudního dvora. Kvůli kritice vlakové dopravy v krajích už Jančurovi podle něj vyhrožoval i poslanec za ČSSD. „Jediná výhružka byla, že pokud toho nenecháme, tak můžeme přijít o autobusové licence. Představil se jako poslanec ČSSD, vím, o kterého pána jde, jeho jméno neřeknu,“ řekl včera Radiožurnálu Jančura.

Radim Jančura
Zdroj: ČT24/www.pokolejich.cz

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Soud uložil podnikateli Sisákovi v kauze Via Chem Group osm let vězení

V kauze údajně zmanipulované insolvence Via Chem Group uložil soud podnikateli Petru Sisákovi osm let vězení. Nepodmíněné tresty dal i dalším obžalovaným. Obžalováno bylo také pět firem.
11:45Aktualizovánopřed 34 mminutami

Segregace ve školách trvá. Odpovědnost mají obce, potřebují ale podporu státu

V Česku stále trvá vyčleňování romských dětí ve školství. Nadále existuje víc než 130 segregovaných škol, z toho v 78 z nich romské děti tvoří víc než polovinu žactva, vyplývá podle studie PAQ Research z odhadů ministerstva školství. Segregované školy se nacházejí ve většině krajů a situace se v poslední dekádě výrazně nemění.
před 3 hhodinami

Zájem měst o dotaci na ekologickou MHD překonal nabízenou částku

O dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na nákup ekologických autobusů nebo tramvají za první týden výzvy požádalo už devatenáct dopravních podniků. Jak SFŽP uvedl pro Českou televizi, objem žádostí už přesáhl osm miliard korun. To je o asi miliardu více než vyčleněná částka. Podle oslovených dopravních podniků dotace pomohou nejen s nákupem elektrobusů a tramvají, ale také s rozšířením trolejbusové dopravy.
před 5 hhodinami

Předpověděl nacistickou okupaci. Zapomenutý příběh Antonína Hrona

Četli vojenské časopisy, tajně poslouchali hovory dělníků v podzemce, ale i špehovali a opíjeli německé vojáky – to byly jen některé z činností československého vojenského atašé Antonína Hrona a jeho spolupracovníků v Berlíně před vypuknutím druhé světové války. Získávali netradičními způsoby zprávy o formující se německé armádě, přestože jim za to hrozil okamžitý trest smrti. Díky získaným informacím v předvečer německé okupace 14. března 1939 také Hron varoval pražské zpravodajce, že do Československa vpadnou nacisté. Zemřel před 80 lety a historici nyní pátrají po jeho příbuzných.
před 6 hhodinami

„Zlobíš, jednu ti vrazím.“ Česko stále neuzákonilo zákaz fyzických trestů na dětech

Facky, tahání za vlasy, bití, použití vařečky nebo pásku. V některých rodinách stále děti vědí, co jsou to tělesné tresty. Řada rodičů je považuje v rámci výchovy za normální. Spolu se Slovenskem patří Česká republika ke dvěma posledním zemím v Evropě, které nepřijatelnost tělesných trestů nemají uzákoněnou. Vláda už loni přijala deklaraci, která označuje fyzické trestání dětí za nepřijatelné, pro rodiče z ní ale neplynou žádné sankce. Novela občanského zákoníku, která takový zákaz fyzických trestů řeší, je nyní ve třetím čtení ve sněmovně a čeká na schválení.
před 7 hhodinami

Nepozornost chodců mnohdy končí střetem s tramvají

Devatenáct chodců skončilo za první tři měsíce letošního roku pod koly pražských tramvají, o čtvrtinu méně než loni. Na rozdíl od loňska při tom zatím nikdo nezemřel. Téměř polovina srážek se stala na vyznačených přechodech. Příčinou je často nepozornost i to, že si chodci mylně myslí, že mají před tramvají absolutní přednost. Roli podle dopravního podniku hrají i mobily a sluchátka chodců. Přibývá ale také zraněných ve vozech. Ze statistik vyplývá, že častěji pod koly tramvají končí muži. A přibylo také sražených dětí.
před 7 hhodinami

Soudce Kafka zamířil do vazby

Okresní soud v Ostravě ve čtvrtek poslal do vazby soudce brněnského krajského soudu Romana Kafku. Obával se, že by mohl ovlivňovat svědky či uprchnout. Jednání trvalo přibližně tři a půl hodiny. Muže Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) podezírá z podvodu. Seznam Zprávy dříve informovaly, že Kafka je v tuzemsku od středečního odpoledne.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Pokuta za jízdu načerno by mohla stoupnout až na dva a půl tisíce

Černým pasažérům může hrozit pokuta až ve výši dva a půl tisíce korun. Její novou maximální výši umožňuje novela zákona o silničním provozu, kterou schválil ve středu senát. Nyní čeká na podpis prezidenta. Podle mluvčího resortu dopravy Františka Jemelky by nový strop přirážky mohly dopravní podniky zohlednit od července. Sdružení dopravních podniků (SDP) změny vítá, velká města v Česku podle něj o zvýšení horního limitu pokuty uvažují.
před 15 hhodinami
Načítání...