Huntington měl v lecčem pravdu, naději vidím v jednotě Západu, říká anglista

7 minut
Události, komentáře: Překladatel Střetu civilizací Ladislav Nagy
Zdroj: ČT24

Americký politický teoretik Samuel Huntington ve svém díle Střet civilizací z konce devadesátých let předvídal rozpad Ukrajiny a její rozparcelování na východ a západ. Tvrdil také, že proces nebude pokojný. Překladatel díla do češtiny Ladislav Nagy se domnívá, že v lecčem měl Huntington pravdu. Uklidňuje ho ale prý, že nezpochybňuje jednotu západní civilizace.

Huntington ve své knize popisuje, že budoucí konflikty se nebudou odehrávat mezi jednotlivými státy, ale spíše kulturními celky. „Jestli jde skutečně o střet civilizací, nedokážu posoudit, nejsem politolog a ani historik, ale myslím si, že v lecčem se to tomu možná blíží,“ poznamenal Nagy s tím, že hlavní tezí díla bylo, že proti sobě stanou západní civilizace, asijská, zejména Čína, a islámská civilizace.

Nagy knihu začal překládat ještě během vysokoškolských studií. Na předpověď o krvavém rozpadu Ukrajiny si prý vzpomněl nedávno. „Vybavila se mi pasáž, kterou jsem před těmi 25 a více lety překládal – o tom, že rozpad Ukrajiny nebude tak klidný jako Československa a bude velmi krvavý. A úplně mě polilo horko, když jsem si uvědomil, jak v tomto ohledu měl Huntington pravdu.“

Hlavní argument ohledně krvavého rozpadu Ukrajiny Huntington podle překladatele staví zejména na náboženském základě. „Vnímá východní a západní pravoslaví, tam vidí předěl, přičemž západní část Ukrajiny, to znamená od Dněpru směrem k nám, vnímá jako součást západního světa,“ popisuje anglista a překladatel z Filozofické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Nagy zmínil že ho trochu uklidňuje, že Huntington nezpochybňuje jednotu západní civilizace, „do které počítá Spojené státy, Evropu – západní, střední a částečně východní až po Ukrajinu, až po Dněpr – a také Austrálii a Kanadu. Takže to jsou docela dobré vyhlídky“.

„Rusko nemělo v ruce karty“

Ne všechny předpovědi podobných myslitelů se ale naplní – jako například ten Francise Fukuyamy, který hovořil o naději, že se liberální demokracie stane cílem, k němuž budou země směřovat. Fukuyama následně tento výhled upřesňoval a připouštěl, že neměl pravdu.

S tím, že ne všechny prognózy se naplní, Nagy souhlasí. Upozorňuje, že v době, kdy Huntington začal knihu psát, bylo Rusko v podstatě ze hry. „Jak by řekl (americký prezident) Donald Trump, v té době nemělo v ruce žádné karty. A možná i to se promítá do té knihy. Možná že si Samuel Huntington v té době ani nedokázal uvědomit, že Rusko dostane šanci se nějak znova vrátit do hry a být významným geopolitickým hráčem, což navzdory jeho ekonomickým problémům nepochybně dnes je,“ poznamenal.

Trump a Huntington

Huntington podle něj také možná úplně neodhadl to, že některé země, jako například Spojené státy, mohou procházet demografickou změnou. „On se k tomu vrátil, když napsal svou poslední knihu Kdo jsme. A toto je možná zajímavé, protože se říká, že současná Trumpova administrativa se hodně řídí Huntingtonem. Vlastně v té knize varuje Spojené státy před přijímáním vysokého počtu migrantů z Latinské Ameriky, kteří nemají vztah k západní civilizaci, a naopak horuje pro to, aby do Ameriky přicházeli lidé z protestantských zemí. Tím je vlastně věrný své tezi, která stojí na náboženském základě,“ popsal anglista.

Nagy se domnívá, že Trumpova administrativa se opírá o Huntingtona i ve vymezení vůči Číně. „A že vnímá ten spor s Čínou jako zásadní.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěBabiš znovu žádá ve sněmovně jednání o obraně

Poslanecká sněmovna má pokračovat v projednávání povinné registrace ubytovacích zařízení včetně soukromých bytů i hostů v připravovaném elektronickém systému eTurista. Ve druhém čtení jsou také například novely o převodu odpovědnosti za lékařské pohotovosti z krajů na zdravotní pojišťovny a o rozšíření pravomocí společenství obcí. Vládní koalice v úvodu jednání prosadila, aby se mohlo jednat až do noci.
14:00Aktualizovánopřed 24 mminutami

Úspěch země závisí na tom, jak se změní EU, řekl Fiala

Úspěch Česka závisí na tom, jak se změní celá Evropa, sdělil na konferenci Česko na křižovatce premiér Petr Fiala (ODS). Za hlavní problém pro konkurenceschopnost EU vnímá zejména nadměrnou regulaci. Podle ekonoma Václava Vislouse (Piráti) vzniká nadměrná byrokracie spíše implementací unijních pravidel na národní úrovni. Tuzemský byznys podle šéfa Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje potřebuje vidět skutečné změny jako třeba dokončení jednotného evropského trhu.
13:26Aktualizovánopřed 49 mminutami

Kostarické pozemky spojené s Budinským z kauzy Motol zkoumali Reportéři ČT

Reportéři ČT se vydali do Kostariky, aby prověřili, zda tam skončily miliony korun z veřejných peněz v rámci korupční kauzy Motol. V turistické oblasti Guanacaste vlastní pozemky firmy spojené s bývalým náměstkem ředitele pražské Fakultní nemocnice v Motole Pavlem Budinským. Podle tamních úřadů se jedná o zemědělskou půdu, ale přesto tam stojí několik domů.
před 1 hhodinou

Kvůli suchu a větru hrozí požáry

Kvůli přetrvávajícímu suchu a očekávanému větru varují meteorologové před zvýšeným nebezpečím vzniku a šíření požárů. Výstrahu vydali na středu a čtvrtek pro většinu území Čech, Vysočinu a část Jihomoravského kraje.
před 4 hhodinami

Bojoval u Kyjeva i na Dukle, nejdřív ale Jan Ihnatík skončil v gulagu

Voják, legionář a vězeň sovětského gulagu. Janu Ihnatíkovi je sto tři let, jako mladík chtěl s přáteli bojovat proti Hitlerovi, a proto utekl do Sovětského svazu. Tam byl ale za nelegální překročení hranice odsouzen na tři roky nucených prací a deportován do pracovního tábora stovky kilometrů severně od Moskvy. Teprve po propuštění se přihlásil do nově vzniklých československých jednotek.
před 4 hhodinami

EU chce kvůli výpadkům léků posílit vlastní výrobu

Společné nákupy, sdílené zásoby a větší investice do vlastní produkce. Unie chce vrátit výrobu léků do Evropy a novými zákony posílit vlastní soběstačnost v tomto směru. O nutnosti vymanit se ze závislosti na nespolehlivých dodavatelích hovoří i český premiér Petr Fiala (ODS). Podpořit výrobu ve své zemi hodlá také americký prezident Donald Trump. Po jeho nedávném prohlášení, že cla zasáhnou i farmaceutický trh, některé firmy ohlásily, že v USA zvýší investice.
před 10 hhodinami

Záchytka na jihu Čech praská ve švech, opilci zatěžují nemocnice

Protialkoholní záchytná stanice v Českých Budějovicích je plná i ve všedních dnech. V jihočeském kraji je jediná a má pouze pět lůžek, což nestačí. Opilci proto mnohdy končí v nemocnicích, kde zdržují jak záchranáře, tak zdravotníky na urgentních příjmech. Kraj však mimo jiné kvůli velké ztrátě zřízení další záchytné služby neplánuje.
před 10 hhodinami

Obezitě Čechů se věnoval pořad ČT Fenomén doby

Češi každým rokem přibírají, přes šedesát procent lidí a každé čtvrté dítě trpí nadváhou nebo obezitou. Jak je těžké shazovat nadbytečná kila? Jaké zdravotní problémy obezita přináší? Mohou za obezitu u dětí jejich rodiče? A proč je důležité rozlišovat mezi hladem a chutí? Tématu se věnoval publicistický pořad České televize Fenomén doby.
před 17 hhodinami
Načítání...