Hovory z Lán budou nadále naživo, předtáčení Zeman odmítl

Praha – Český rozhlas bude nadále vysílat Hovory z Lán živě. Oznámil to ředitel ČRo Peter Duhan poté, co se sešel s prezidentem Milošem Zemanem. Prezident v listopadu ve vysílání používal vulgární výrazy, což tehdy kritizovala Rada pro rozhlasové a televizní vysílání i Rada ČRo. Rozhlas proto zvažoval předtáčení pořadu. Prezident však takové návrhy podle Duhana odmítl, předtáčení by považoval za cenzorský zásah.

Další vysílání Hovorů z Lán bude probíhat stejným způsobem jako dosud. „Neplánuji žádné změny, koncepce pořadu zůstává, jak jsme ji nastavili,“ řekl generální ředitel rozhlasu po jednání s prezidentem republiky. Hovořili o vulgárních slovech, která Miloš Zeman v živém vysílání použil, podle Petera Duhana své argumenty „zcela přesvědčivě vysvětlil“. „Pan prezident se domnívá, že neexistuje důvod, proč dosavadní formát Hovorů z Lán měnit. Oceňuje shodu s generálním ředitelem Českého rozhlasu v této věci. Další Hovory z Lán se uskuteční v co nejbližším možném termínu,“ uvedl k dnešní schůzce mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Možnost, že by se Hovory z Lán nadále nevysílaly živě, prezident odmítl. „Odmítá jakékoli zásahy do původní struktury Hovorů z Lán, to znamená, že odmítá předtáčení či zpožďování vysílání, protože by to považoval za cenzorský zásah. V tomto případě mám ten samý názor,“ uvedl Duhan. Dodal, že pokud by Zeman opět použil vulgární výraz, redaktor by ho podle měl upozornit, že používá slova nevhodná do vysílání.

Kvůli prezidentovu použití pěti vulgárních slov v listopadových Hovorech z Lán, když se vyjadřoval k punk rockové skupině Pussy Riot, změnám služebního zákona a Karlu Schwarzenbergovi kritizovala rozhlas Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Podle ní Český rozhlas – a také Česká televize a televize Nova, které odvysílaly části rozhovoru – porušil zákon. Totéž konstatovala Rada ČRo, podle které byl pořad také v rozporu s etickým kodexem. Rada však uznala výjimečnost situace, kdy svou roli hrálo překvapení a respekt k hlavě státu. Do budoucna rozhlas vyzvala, aby u Hovorů z Lán svůj kodex respektoval.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Za čtvrt roku zabránil systém ETCS velkým škodám. Měl ale i velký výpadek

Nový zabezpečovací systém na železnici ETCS má za sebou v tuzemsku čtvrt roku fungování. Na tratích, kde ho strojvedoucí povinně zapínají, zatím žádný z nich neprojel na červenou. Systém navíc už prokazatelně zabránil velkým škodám, má ale za sebou i jeden masivní výpadek. Drobná přerušení automaticky zastavují asi jeden spoj ze sta.
před 20 mminutami

Poslední druhoválečná bitva vzplanula na Příbramsku

Ačkoli Německo kapitulovalo ve druhé světové válce 8. května 1945, na mnoha místech se bojovalo i v následujících dnech. Poslední bitva se odehrála před 80 lety ve Slivici u Milína na Příbramsku, kde se odmítl vzdát německý generál jednotek Waffen-SS Carl von Pückler-Burghaus. Tvrdé boje, do kterých se zapojily také tanky, se odehrály 11. a 12. května.
před 50 mminutami

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
před 1 hhodinou

Nejen vojáci či hasiči. Platy by letos mohly růst i celníkům a dozorcům

Výdělky bezpečnostních sborů by mohly vzrůst ještě v tomto roce. V případě, že by se vláda na zvýšení platů vojáků, policistů a hasičů dohodla, obdobně by měla zvednout i výplaty vězeňských dozorců a celníků, sdělili ČT ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a ředitel celní správy Marek Šimandl. Právě na celníky se přitom v současných rozpravách o platech bezpečnostních složek podle něj trochu zapomíná.
před 10 hhodinami

Zájem o dálniční známky vzrostl

Řidiči mají vyšší zájem o dálniční známky. Do konce dubna si je pořídilo zhruba o sto tisíc šoférů více než za stejné období loni. To přitom kupovali kupony ve velkém kvůli blížícímu se výraznému zdražení. Znovu si přitom připlatili řidiči i letos. Populární jsou i jednodenní známky. Za chybějící elektronické viněty celníci za první čtyři měsíce při kontrolách uložili na místě pokuty bezmála za čtrnáct milionů.
před 10 hhodinami

Systém financování zdravotnictví se musí změnit, vyzývají ekonomové

Financování českého zdravotnictví je podle Hospodářské komory do budoucna neudržitelné. Odhaduje, že náklady veřejného zdravotního pojištění v roce 2040 přesáhnou bilion korun. Příjmy přitom porostou výrazně pomaleji. Důvodem je stárnutí populace. Ekonomové vyzývají politiky ke změnám.
před 10 hhodinami

Pokrok, míní o Putinově návrhu k jednání Vondráček. Podle Vondry nestačí

Návrh ruského vládce Vladimira Putina, aby se v Istanbulu konaly bez předběžných podmínek přímé rozhovory s Ukrajinou, je podle europoslance Alexandra Vondry (ODS) důležitým krokem, ale nestačí. V Otázkách Václava Moravce řekl, že si lze klást otázku, zda nejde o zdržovací taktiku. Podle místopředsedy ANO Radka Vondráčka ale není v Putinově zájmu dát Ukrajincům čas na dozbrojení. Návrh Kremlu tak považuje za hmatatelný pokrok. Premiér Petr Fiala (ODS) si myslí, že Rusko hledá způsoby, jak se vyhnout úplnému příměří, na které je Ukrajina podle něj připravena.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Lhostejnost otevírá dveře násilí, zdůraznil při pietě v Letech šéf Senátu

Na pietním shromáždění u romského památníku v Letech u Písku se v neděli sešly desítky lidí, aby uctily památku obětí romského holocaustu na místě takzvaného cikánského tábora. Za druhé světové války tam zemřelo 335 lidí. Je to právě lhostejnost, která otevírá dveře k násilí, genocidě a holocaustu, řekl ve svém projevu při pietní akci předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).
před 12 hhodinami
Načítání...